"איומי החרם לא יעצרו הגידול ביצוא"

"איומי החרם שבאים בעיקר מפוליטיקאים מהשמאל, נועדו לצרכים פוליטיים ומפלגתיים בלבד", טוען מנכ"ל האוצר לשעבר, שמואל סלבין.

ידידיה בן אור , י"ג בחשון תשע"ה

לוותר. סלבין
לוותר. סלבין
צילום: פלאש 90

מבצע "צוק איתן" היווה נקודת שיא נוספת בשרשרת האיומים לנקיטת "חרם הכלכלי" על ישראל מצד מדינות וארגונים בעולם.

רק לאחרונה הודיעה חברת "אפריקה ישראל" בבעלות המיליארדר לב לבייב, שהיא מפסיקה לבנות ביהודה ושומרון, ויש מי שטוען כי מדובר בתחילתה של מגמה רחבה.

אולם לקראת כנס שיערך היום באוניברסיטת בר אילן, ויעסוק בדיוק הזו, מתייצבים כלכלנים ומשפטניים בכירים ודוחים את הטענות על הסף וקובעים כי הכלכלה הישראלית יציבה וחזקה ומדובר באיומים לא רציניים.

אחד מהם הוא שמואל סלבין, מי שכיהן כמנכ"ל משרד האוצר לשעבר וכיום עומד בראש חברת הנדל"ן "סלע קפיטל". לדבריו, בשנים האחרונות היצוא של ישראל עולה בהתמדה ולא נראה שחרם של ארגון כזה או אחר ישנה את המגמה.

"איומי החרם שבאים בעיקר מפוליטיקאים מהשמאל, נועדו לצרכים פוליטיים ומפלגתיים בלבד אבל אין לזה קשר לאמת ולמציאות". אומר סלבין ומחזק את דבריו בעובדות. "היצוא במחצית השניה של שנת 2014 מול מחצית ראשונה של 2013 עלה ב-2% במונחים דולרים והגיע לסך של 48 מיליארד דולר. במונחים שנתיים זה היקף יצוא של 96 מיליארד דולר. היצוא לאיחוד האירופאי עלה במחצית הראשונה של 2014 במעל 10% במונחים דולרים בהשוואה למחצית הראשונה של 2013".

גם האיומים הנשמעים מצד מדינות ערביות על חרמות כלכליים כנגד ישראל ממש לא מרשימים את סלבין והוא מתעקש להיצמד לעובדות ומספרים. "סך סחר החוץ של כל מדינות ערב שמסביבנו הם כ-350 מיליארד דולר שרובו הוא סחר של סחורות (קומודטיס)", אומר סלבין, "בעוד שהסחר העולמי הרלוונטי למדינת ישראל שהוא כ-12 טריליון דולר (12,000 מיליארד דולר) שחלקו הגדול הוא סחר יצוא עתיר ידע ששם דווקא החוזק שלנו".

את כל הנתונים ואת יתר ההוכחות יציג סלבין היום (חמישי) בכנס מיוחד שמתקיים באוניברסיטת בר אילן שיעסוק באותם איומים לכאורה.

את הכנס יזמה האוניברסיטה יחד עם מרכז אדם ואדמה, לציונות משפט וחברה, וישתתף בו שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) וחוקרים בכירים כדוגמת אבי בל, עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, פרופ' ג'ראלד שטיינברג ועוד.