עמיר פרץ התפטר

השר עמיר פרץ הודיע הבוקר על התפטרותו מהממשלה. במהלך ישיבת הממשלה התעמת פרץ עם נתניהו. "טוב שהבנת שמקומך אינו בשולחן הממשלה".

ניר הר זהב , ט"ז בחשון תשע"ה

עמיר פרץ
עמיר פרץ
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

השר עמיר פרץ הודיע הבוקר (ראשון) כי הוא מתפטר מחברותו בממשלה.

בישיבת הממשלה פרץ עימות בין השר פרץ לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "בחודשים האחרונים מתחוללת רעידת אדמה בכל התחומים - מדיני, חברתי וכלכלי וראש הממשלה במקום לנווט ולמצוא פתרונות מחפש אשמים", אמר פרץ.

לדבריו "תפקידו של ראש הממשלה להתעלות מעל ההתלהמות והצרכים הפוליטים ולגלות אחריות כלפי אזרחי ישראל".

נתניהו השיב לו "אצלכם זה אם לא פינית לא עשית. אצלכם היוזמה היחידה היא לקפוץ מהצוק ולהתקפל. תפקידו של מנהיג הוא לראות את המציאות ולאחד כוחות מולה. אנחנו נתונים בעיצומו של מסע הסתה איסלאמיסטי ברמה העולמית, של האסלאם הקיצוני ששולל את זכות הקיום שלנו כעם וכבודדים. כל אחד מבין את זה".

"רואים את זה ברחבי המזרח התיכון עם מדינות שנופלות בידי האסלאם הקיצוני שלא משאיר מקום לקיומה של מדינת ישראל. לצערנו הרשות הפלסטינית ואבו-מאזן שותפים לזה ואנחנו שומעים את זה מראשי מדינות ערביים שלא נשרפו עדיין בבערה הזו. מי שאמור להתאחד נגד זה הם שרי הממשלה. אבו-מאזן בורח מכל הסכם. הוא בוחר ללכת לכיוון הזה. אני מודה לך על שהבנת שמקומך אינו סביב שולחן הממשלה", הוסיף ראש הממשלה. 

בפגישה שהתקיימה מוקדם יותר עם יו"ר התנועה שרת המשפטים ציפי לבני, סיפר לה השר פרץ על כוונתו להתפטר מהממשלה כבר הבוקר.

השרה לבני הודיעה כי היא מכבדת אותו ואת החלטתו וכי השניים ימשיכו לפעול במשותף במסגרת התנועה.

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) מברכת את השר פרץ על התפטרותו. "זהו המעשה המדויק והנכון, במיוחד ערב תקציב שהוא תקציב גזירות קשה לציבור, ונוכח חוסר התקווה המדיני".

"מלכתחילה שגתה לבני כאשר חברה לנתניהו והעניקה לגיטימציה למדיניותו השגויה. וככלל, ראוי שפוליטיקאים יהיו במקום שאליו הם מחוייבים ערכית ואידאולוגית, ולא יחפשו באובססיביות תירוצים להיות חלק מהשלטון בכל מקרה ובכל מחיר", הוסיפה. 

הודעתו של פרץ ללבני מגיעה לאחר שאתמול הודיע כי יפר את המשמעת הקואליציונית ויצביע נגד תקציב המדינה במליאת הכנסת, מהלך שהיה מאלץ את ראש הממשלה נתניהו לפטר אותו.

"נתניהו הגיע למצב שהוא איננו מוכיח את זכותו להמשיך ולהיות ראש ממשלה", אמר פרץ ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 2. "נתניהו הביא את מדינת ישראל למצב של ייאוש", טען.

השר פרץ הבהיר כאמור כי אין בכוונתו להצביע ביום שני הקרוב בעד תקציב המדינה, "המשמעויות לכך ברורות", הוסיף וציין כי "את המהלכים הטקטיים - איך אני עוזב את הממשלה ומתי - אני רוצה לעשות יחד עם ציפי לבני".

לדבריו ראש הממשלה נתניהו שבוי בידי הימין הקיצוני. "הוא נותן לגיטימציה לקיצונים להמשיך להבעיר את השטח. כששמעתי את ראש הממשלה מדבר באזכרה לרבין רציתי לקום וללכת, נשארתי רק מפאת כבוד המעמד".