פיגוע הדריסה בירושלים
פיגוע הדריסה בירושלים יוני קמפינסקי

פיגועי הדריסה האחרונים עשויים לעורר בלבול בקרב נפגעי האירועים הללו, אירועים שבהם לא תמיד ברור שאכן מדובר בפיגוע ולא באירוע פלילי או תאונת דרכים "רגילה". על סוגיית הפיצויים המורכבת שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עורכת הדין ליטל ביבר-חייקין הסבורה כי כל עוד מדובר באירוע בו קיים חשד לפיגוע דריסה, אך אין הוכחות חד משמעיות שהדבר אכן כך (ולא תאונת פגע וברח למשל) עלולים נפגעי התאונה ליפול בין הכיסאות בכל הנוגע לקבלת פיצויים בשל התאונה.

לדברי עו"ד ליטל ביבר-חייקין, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (תש"ל 1970) מגדיר פגיעת איבה כפגיעה ישירה מפעולת כוחות אויב, או פגיעה שנגרמה בעקבות פעולת איבה. לדבריה, גם פגיעה מנשק שהיה מיועד לפעולת איבה, פגיעה בשל ניסיון למניעת פעולת איבה, או מעשה אלימות על רקע מוצא אתני ישראלי או ערבי - מוגדרת כפעולת איבה. על כן פיגועי דריסה נחשבים כאירועי טרור לכל דבר, ועשויים לזכות את הנפגעים בתגמולים ובהטבות שנועדו לסייע להם ולתמוך בהחלמתם ואולם המצב המשפטי משתנה כאשר הנהג הדורס נעלם, ולא ידועה הסיבה למעורבותו בתאונה, וכן כאשר נפגעי התאונה אינם אזרחים מן השורה, אלא אנשי כוחות הביטחון.

במקרה הדריסה בגוש עציון, אירוע שבו הנהג הפוגע טען כי כלל לא מדובר בפיגוע אלא בתאונה לכל דבר המציאות הופכת מסובכת. לדבריה א יתברר כי מניעיו של הנהג היו לאומניים, יפוצו הקורבנות האזרחיים על פי חוק נפגעי טרור. לעומת זאת אם יתברר כי הייתה זו תאונת פגע וברח, יש לבדוק אפשרות לקבלת פיצוי לפי החוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

עוד היא מציינת כי במידה ומתברר כי הפגיעה במקרה כזה או אחר הייתה אמנם מכוונת אך לא נבעה ממניעים לאומניים אלא ממניעים פליליים הרי שהחוק המדובר לא יגן על הנפגעים והם יוכלו לקבל פיצוי רק באמצעות מיצוי החוק הפלילי ופעולה במסלול הנזיקין האזרחי.

במידה ולאחר מועד הקצוב בחוק לא אותרו הנהג והרכב הפוגע הרי שהנפגעים האזרחיים עשויים לקבל פיצוי מתאגיד קרנית, תאגיד שהוקם על ידי המחוקק על מנת לבטח נפגעים באירועים כאלה.

לכל זאת היא מוסיפה ומציינת כי כאשר הנפגעים הם חיילי צה"ל הרי שדרכם לקבל פיצוי פשוטה יותר. במקרה כזה קורבנות הפיגוע ייחשבו כנופלים במערכות ישראל – ובני משפחותיהם ילוו מעתה ואילך בתמיכה ממשרד הביטחון. על הפצועים מקרב כוחות הביטחון לפנות לקצין התגמולים במשרד הביטחון המפצה את אנשי זרועות הביטחון ולוחמי האש. כאשר מדובר בתאונת דרכים קיימים מקרים בהם יש לחייל אפשרות לבחור בין תביעת משרד הבטחון לבין חברת הביטוח.

בדבריה ממליצה עורכת הדין ביבר חייקין לנפגעים, גם לנפגעי טראומה שפגיעתם נפשית בעקבות המראות הקשים שאליהם נחשפו בעת הפיגוע, לפנות לחדר מיון בבית החולים הקרוב ולהיבדק. ביבר חייקין מציינת כי לעיתים מתחוללת פגיעה נפשית בקרב העדים לתאונה וזו עלולה להתפתח לכדי תסמונת פוסט טראומטית הדורשת טיפול.

על מנת להגיע למלוא מיצוי הפיצוי בגובה המקסימאלי ובכדי לאתר את הגוף המפצה הרלוונטי המותאם לכל אירוע ואירוע דרושה עזרת עורך דין, היא מוסיפה ואומרת. "לצורך ניהול נכון של תביעה לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה או חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום בסמוך לאירוע הפגיעה, על מנת לקבל הנחיות מתאימות ולפשט את תהליך קבלת הפיצויים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו