יוני שטבון
יוני שטבון צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישר הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית את חוק המשתמטים של ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) ומעתה יישללו מסטודנטים משתמטים כל הטבה ומלגה הניתנת מקופת המדינה.

נציין כי כל סטודנט הלומד במוסדות להשכלה גבוהה המתוקצבים מקופת המדינה, זכאי ליהנות - ובלבד שעומד בקריטריונים הנדרשים - משורה ארוכה של מלגות שמקורן בקופת המדינה לרבות מלגת פר"ח, מלגת משרד החינוך, מלגות סיוע לסטודנטים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ועוד.

על פי החוק החדש שאושר הערב, סטודנטים משתמטים לא יהיו זכאים למלגות הללו. החוק מתייחס להגדרת הצבא למשתמטים כמי שפטרו עצמם מחובת התייצבות לשירות צבאי, כאשר ברור שאין הכוונה לבעלי פטור רשמי מטעמי דת, בריאות או כל פטור אחר. על-פי נתוני הצבא, מידי שנה ישנם כחמשת אלפים משתמטים ועריקים.  

"הכנסת הבהירה הערב שמפרי חוק צריך להוקיע, לא להוקיר", אמר שטבון, ''לא יעלה על הדעת שמשתמטים יקבלו פרס מהמדינה. צה"ל הוא צבא העם, ולחברה הישראלית כולה יש אחריות להירתם למיגור תופעת ההשתמטות.

ח"כ שטבון הוסיף כי ''לנו, כנבחרי ציבור, יש חובה מוסרית חשובה מאין כמוה לעצור את הפארסה הזאת. החוק החדש ישים סוף להפקר המגונה הזה, אני מודה לחבריי חברי הכנסת שגילו אחריות ואישרו את התיקון החשוב הזה. מדינה מתוקנת מוקיעה משתמטים, הערב ישראל הפכה למתוקנת יותר".

ההסכמה על החוק חצתה מפלגות וגבולות פוליטיים, כאשר אל ח"כ שטבון הצטרפו גם  ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), ח"כ עופר שלח (יש עתיד), ח"כ יריב לוין (הליכוד), ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) וחברי הכנסת איתן כבל ועמר בר לב (עבודה).

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו