בטקס קבלת האות
בטקס קבלת האות צילום: ישיבת מעלה אדומים

מחוז ירושלים של משרד החינוך העניק בימים האחרונים את אות החינוך הערכי לישיבה התיכונית תורנית צביה במעלה אדומים. כדי לברך ולשוחח על הפרס ועל חינוך זימנו ליומן ערוץ 7 את הרב אהרון רוזנבאום, הרכז החברתי בישיבה.

על הפרס הוא מספר כי בכל שנה ושנה מעניק משרד החינוך פרסים ואותות שונים בתחומים שונים והשנה הוחלט בישיבה להתמודד על אות החינוך הערכי הכולל קריטריונים שונים הנוגעים להעצמה, מנהיגות של תלמידים ותחומי התנדבות שונים, ולאחר ביקור של שלוש ועדות שנשלחו לבחון את המתרחש בישיבה הוענק לה התואר.

כשנשאל מה מייחד את הישיבה שלו לעומת ישיבות אחרות המקצות גם הן משאבים וזמנים להתנדבות קהילה וחברה, אומר הרב רוזנבאום כי ההבדל הוא היחס והכמות ובעוד במקומות אחרים מדובר באחוז קטן של תלמידים ואחוז נמוך מהזמן המוקדש למגמות אלה בישיבה שלו הדברים שונים וכבר מכיתה ז' משולבים התלמידים בחלק מהמיזמים ההתנדבותיים כאשר בשלב המתקדם יותר, לאחר חטיבת הביניים, התלמידים הם חלק בלתי נפרד מפעילות המתבצעת באופן קבוע בין שעתיים לחצי יום מדי שבוע.

"בחלק מהפרויקטים סחפנו את העיר כולה", מספר הרב רוזנבראום ומתאר מיזם אותו הנהיגו תלמידי הישיבה להיכרות של תלמידי בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים דתיים במעלה אדומים עם סביבתם העירונית והכללית. לדבריו מסתבר שהתלמידים מכירים אמנם את הסביבה המקומית שלהם אבל לא מודעים לרקע ההיסטורי והסביבתי הכולל יותר של מעלה אדומים. את ההיכרות הזו, בין השאר גם עם מקומות עתיקים, עם ישובי הסביבה ועם ההיסטוריה היהודית שלו, עורכים תלמידי הישיבה לתלמידי בתי הספר היסודיים שמצפים לעוד ועוד סיורים מסוג זה. "החברה שלנו פוגשים את הצעירים ביסודי ועם מורי השלח מובילים סיורים".

בנוסף מדריכים תלמידים מתוך הישיבה סיורים של הישיבה עצמה. זאת לאחר הכנה והיערכות מוקדמת, אלמנט המחדד ומחזק מנהיגות וקשר חברתי. עוד מוסיף ומספר הרב רוזנבאום כי "בשנים האחרונות יצאנו עם תלמידי י"ב למסע הישרדות להיכרות עם עצמם, נזרקים לשטח ופתאום מתחילים להקשיב לעצמם. אחד התלמידים אמר לנו: 'אני מגיל צעיר תמיד מוקף ברעש, במוסיקה, ופתאום במסע הזה בלילה כשכל אחד ישן לבד במרחק של כמה עשרות מטרים מהחברים התחלתי להקשיב לעצמי וחשבתי על עצמי כשאני מנותק מהרעש שמסביב'. בחור כזה שמגלה בכיתה י"ב שהוא יכול להקשיב לעצמי זה לדעתי דבר גדול".

ומה לגבי הציונים? האם הם אינם נפגעים מההתמקדות במיזמים חברתיים וסביבתיים? הרב רוזנבאום מאמין שלא ומספר על מחקר שהוא עצמו מקיים באוניברסיטה ובו הוא בוחן את ההתאמה בין הישגים לימודיים לשביעות רצון של תלמידים. לדבריו, אמנם עדיין אין מסקנות ברורות ומוגדרות אבל להערכתו הזהירה נראה שבהחלט קיים קשר שכזה, "בצורה זהירה אני אומר שככל שתלמיד מחובר ופעיל יותר זה מקרין משמעותית על ההצלחות שלו ללמוד. כשהאישיות נבנית ונפגשים עם דמויות של אנשים תורמים למדינה ולחברה הדברים מחלחלים מגיל צעיר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו