אין דין ואין דיין בקבר דוד המלך

יו"ר ועדת הפנים: הקבר מחולל בטקסים של נוצרים. הרב שמואל רבינוביץ': אנשים עושים בקבר דוד כבשלהם. צפו בדיון

חזקי ברוך , ב' בכסלו תשע"ה

ועדת הפנים קיימה היום (שני) דיון מעקב על הסטטוס קוו במתחם קבר דוד. יו"ר הוועדה חברת הכנסת מירי רגב טענה בפתח הדיון כי "הקבר מחולל בטקסים של נוצרים שלא במסגרת ההסכמים עם הוותיקן.

''נוגסים עוד ועוד בזכויות על קבר דוד בניגוד לסטטוס קוו. אני בעד חופש הביטוי והפולחן של כל אזרח, אבל לא לאפשר מצב שבגלל אי נעימות נוותר על זכותנו לטיפול במקום קדוש לנו", הסבירה.

רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', אמר כי "יש המפיצים שמועות, ונדיר שיש סטייה מהמוסכם. המקום מתוחזק היום הרבה יותר ושופץ. מה שחסר הוא שהוא אינו מוגדר כמקום קדוש ואנשים עושים במקום כבשלהם''.

לדבריו שרי המשפטים והדתות הם שאמורים להגדיר את מתחם הקבר כמקום קדוש. "יש קבצנים ואנשים שמתנכלים למתפללים והמקום צריך להתנהל ע"י גוף אזרחי ולא ע"י המשטרה. לא ידוע לנו על פעילות חריגה מצד הנוצרים".

יעקב סלאמה, מנהל אגף עדות במשרד הפנים, הבהיר בדיון כי ''הסדר הציבורי נשמר ואין תוספת סדרנים. אנחנו בהליך מכרז להצבת מצלמות".  הוא הוסיף כי "אין מניעה לקיום תפילה חרישית שלא מפריעה וזה מה שמתנהל שם".

על דבריו העירה ח"כ רגב, כי "שר הפנים הנחה שיהיו יותר סדרנים, זאת אומרת שהנחיית השר לא ממומשת. זו אמירה בעייתית לא ייתכן ששר קובע החלטה ופקיד קובע אחרת". היא אמרה כי היא "מקבלת סמסים שטקסי הקטורת והזמירות של הנוצרים עדיין מתרחשים בניגוד לנהלים.  כדי למנוע תלונות משני הצדדים, היה צריך להציב סדרנים לאורך כל שעות היום. בגלל אי תפקוד נכון של פקידים, הוותיקן יגיע לכאן".

הרב רבינוביץ' הצטרף לדבריה: "יש הבדל בין תפילה חרישית לתפילה רועמת ואם היו סדרנים, הם היו מטפלים בנושא. אין רצון לפגוע במישהו, אבל כוח האדם אינו מספיק לטיפול בנושא".

סלאמה פירט כי "יש רגישות יתר למה שנאמר בחדר הסעודה, שם מתנהלת לעיתים תפילה בקול רם. שם יש סדרן".

ח"כ דוד צור (התנועה) קרא בדיון "לא לייצר ריב ומדון איפה שאין. יש לנו את הווקף והר הבית על הראש שלנו. צריך גם את הוותיקן?". ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר כי "מדובר במקום שהוא גם אתר תיירות שכל עיר הייתה מתברכת בו, שהעירייה תיקח את סמכויותיה ותאכוף. היא הריבון ובעל הבית".

רמי חתן, מנהל מחלקת דתות במשרד החוץ, סיפר כי התקבלו תלונות מתיירים נוצרים על אכיפה מוגברת בחדר הסעודה. דוד קורן, יועץ ראש העיר ירושלים לענייני ערבים עדכן כי ''למעלה מחצי שנה שאנחנו מגבירים את כלל האכיפה''.  עו"ד חיים נרגסי, סגן היועץ המשפטי לעיריית ירושלים פירט כי "כל רוכלות נאכפת ביד קשה של החרמות ולא דוחות. בנושא של דרי רחוב וקבצנים אנחנו פועלים ברגישות מול הרווחה. יש שינוי דרמטי באכיפה, בניקיון ובסדר באזור".

לשאלתה של היו"ר, ח"כ רגב, "מדוע לא מגדירים מקום קדוש?", השיב איגי פז מייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים כי "תיקון התקנות הוא של השר לשירותי דת בהסכמת שר המשפטים והמדיניות כרגע היא לא להוסיף אתרים חדשים".

מפקד משטרת עיר דוד נצ"מ אבי ביטון, אמר כי לא נתקבלו תלונות על המקום. הוא הזכיר כי היו הומלסים רבים וקבצנים בהר ציון וכיום המקום מטופל. "הבעיה שם היא סטטוטורית, כי יש כמה מקומות שכל אחד מנוהל ע"י מישהו אחר- הסעודה האחרונה והקבר עצמו, וזו הבעיה העיקרית".

הרב רבינוביץ' אמר כי הוא לוקח על עצמו "את האתגר, להגדיר יחד עם המשרדים והגורמים השונים את נושא הגדרת הסמכויות במקום".

יו"ר הוועדה ח"כ רגב סיכמה את הדיון, "לא יאומן איך זורקים אחריות מאחד לשני. צריך לוודא שהסטטוס קוו נשמר ע"י משרד הפנים. או שהסדרנים לא מכירים אותו או שהם לא שומרים. ההנחיה לא מתבצעת בגלל החלטת פקיד והשר החדש גלעד ארדן צריך להתייחס לנושא ולעשות סדר במקומות הקדושים שבאחריותו.

''יש לי תחושה שהם מרגישים שאין עליהם פיקוח והסדרנים עושים מה שהם רוצים". היא הוסיפה כי "עיריית ירושלים לא מבצעת תפקידה במקום שהוא ציבורי ועליה להביא יותר שיטור עירוני". רגב פנתה למשרד המשפטים: "המקומות הקדושים ליהודים צריכים להיות מטופלים בדיוק כמו שאר הדתות".