דנינו נגד עליית אנשי הימין להר הבית

''כל הזמן הזהרנו שצריך לעזוב את הר הבית", אמר בצהריים מפכ''ל המשטרה. ''חברי הכנסת לא מבינים מה הם מדליקים''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשע"ה

הר הבית
הר הבית
צילום: סלימאן חאדר, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו מתח ביקורת אחר הצהריים (שלישי) על החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לאפשר לאנשי ימין לעלות להר הבית.

"כל מי שרוצה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית - אסור לו לעלות לשם", אמר דנינו בכנס שדרות לחברה. "אסרתי על פייגלין לעלות להר עד שלא היה לי גיבוי מהיועץ המשפטי לממשלה. זו היתה טעות לאפשר לעלות למי שהוא סמל לשינוי סטטוס קוו", טען.

דנינו השתתף בפאנל מפקדי משטרה, לצד שלמה אהרונישקי, אסף חפץ ומשה קראדי. "אנחנו רוצים שקט ולהחזיר את הביטחון. אנחנו כל הזמן אומרים 'בואו נעשה הכל כדי לא לדרדר את המצב'. שוב ושוב אנו חוזרים להר הבית. זה מקום מקודש להרבה דתות ואנו אמורים לשמור על הסטטוס קוו כדי לשמור שם על השקט".

מפכ''ל המשטרה המשיך לתקוף "אנשי ימין קיצוני", וטען כי הפכו את הר הבית לאג'נדה. ''כל הזמן הזהרנו שצריך לעזוב את הר הבית. חברי הכנסת לא מבינים מה הם מדליקים, וזה לא נכון לגעת בסטטוס קוו. צריך להיות רגישים - עד היום אינתיפאדת 2,000 נקראת 'אל אקצה' כי היא התחילה שם", הזכיר.

רנ''צ דנינו התייחס לביטחון האישי של אזרחי ישראל, בתקופה זו של מציאות ביטחונית קשה. הוא סיפר כי השוטרים פועלים במשמרות של 12 שעות כפי שהיה במבצע צוק איתן. ''ביטלנו חופשות, גייסנו שוטרים ומשמר אזרחי. אני סבור שבימים כאלה צריך להוריד את הסבלנות לגילויי הסתה לגזענות. אין לנו ברירה - צריך להחזיר את המדינה למקום שפוי".

בהמשך דבריו התייחס דנינו לפרשת השופטת שטענה שנאנסה אך סירבה להגיש תלונה במשטרה. "אני חייב לומר שבעיני הפרשה הזאת כמו שכונתה, 'פרשת השופטת וקצין המשטרה' לא יכולה בעיני להסתיים בנקודה שהיא לכאורה נמצאת. יש לנו כאן חשדות מאוד כבדים נגד קצין משטרה. מדובר באירוע שמטיל עננה כבדה מאוד מעל לראשו של קצין המשטרה ואי אפשר להשאיר את זה כך".

"פרטים רבים כבר פורסמו", ציין דנינו, "היום קראתי על בדיקת פוליגרף. דווקא בגלל שמדובר בשופטת, ודווקא בגלל שמדובר בקצין משטרה, אני חושב שאנו צריכים להמשיך כאן להליך חקירתי. אני מתכוון לשבת עם היועץ המשפטי לממשלה ועם פרקליט המדינה ממש בימים הקרובים ולראות איך אנחנו מייצרים כאן הליך חקירתי".

דנינו הדגיש, כי "אני עדיין חושב שההליך הנכון יותר הוא שמח"ש יעשה זאת לאור החומרה של העבירה. אני מעריך שאולי השופטת ומקורביה ישנו את דעתם, אני מקווה שכך יקרה כדי שנוכל לנהל כאן חקירה כמו שצריך".

אתמול שוחרר מבית החולים פעיל הר הבית יהודה גליק, שנורה על ידי מחבל לפני כחודש במרכז בגין בירושלים.

לפני שחרורו נפגש גליק עם עיתונאים, כשהוא ישוב בכיסא גלגלים, נראה רזה וקולו חלוש. גליק הודה לצוותים הרפואיים שטיפלו בו וקרא למשטרה לשמור על פעילי ציבור.

"ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם מחיה המתים", אמר גליק בהתרגשות, "אני הגעתי לכאן לפני 25 ימים... זה לא מובן מאליו העובדה שאני יושב כאן, עם רוח חיים, מדבר כאחד האדם. אני רוצה להודות על כך לקדוש ברוך הוא. האמנתי הרבה שנים בהשגחה כללית, שהקדוש ברוך הוא משגיח על הכלל ולא על האיש הפרטי. אבל יש יוצאים מן הכלל, אני זכיתי להשגחה פרטית... רק בשבוע שעבר עברתי ניתוח ביד והמנתח אמר לי שהיה לי מזל, שאם הקליע היה פוגע שני מילימטרים הצידה הקליע היה פוגע בעצם ולא בעצב".