גלאון דורשת להעמיד לדין משמעתי את ג'רבי

קצפה של זהבה גלאון יצא על החלטתו של ג'רבי שלא לאשר תקן מתנדב בשירות הלאומי לארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה'.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ה

גלאון דורשת להעמיד לדין משמעתי את ג'רבי -ערוץ 7
שר שלום ג'רבי
פלאש 90

במוצאי השבת האחרונה שלחה יו"ר מרצ חברת הכנסת זהבה גלאון מכתב לשר לאזרחים ותיקים, ובו היא דורשת ממנו להעמיד לדין משמעתי את ראש רשות השירות האזרחי-לאומי, שר שלום ג'רבי, אשר עובד תחתיו. קצפה של גלאון יצא על החלטתו של ג'רבי שלא לאשר תקן מתנדב בשירות הלאומי לארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה'.

הוועדה פסלה

בקשת ארגון 'שוברים שתיקה' לקבל מעמד של "גוף מפעיל", אשר יאפשר לו להפעיל במסגרתו בן או בת שירות לאומי, נידונה בוועדה לאישור גופים מפעילים. הועדה התכנסה לפני כחודשיים ובסיום הדיון המליצה למנכ"ל הרשות, שר-שלום ג'רבי, לדחות את הבקשה בשל העובדה שהארגון עוסק בפעילות פוליטית מובהקת ואינו תואם את תחומי הפעילות של השירות הלאומי-אזרחי המותרים על פי התקנות. בוועדה הסבירו כי מהבקשה שהגיש הארגון עולה כי הוא אינו מסתיר את עובדת עיסוקו בפעילות פוליטית שנויה במחלוקת. לאור זאת סברה הוועדה כי לא נכון לשלב מתנדבים בארגון זה ובכל ארגון פוליטי אחר מימין ומשמאל. ג'רבי אישר את ההמלצה כעבור כמה שבועות, ואף הוסיף כי "לא ניתן יותר דריסת רגל בשירות הלאומי לארגונים שפועלים נגד חיילי צה"ל ומאשימים את צה"ל והמדינה בביצוע בפשעי מלחמה. השכל הישר וההיגיון הבריא מחייבים שמי שבוחר להסית נגד המדינה ולהכפיש את חיילינו מעל כל במה בעולם, לא יזכה יותר למימון וסיוע של מדינת ישראל".

דבריו של ג'רבי ככל הנראה הרגיזו את גלאון, אשר כתבה לשר אורבך, הממונה על הרשות, כי "לארגון 'שוברים שתיקה' לא נשלחה הודעה רשמית על דחיית בקשתם, והם נאלצו ללמוד על הנימוקים לדחיית בקשתם מהתקשורת. זאת לאחר שהוועדה שלחה הודעה לעיתונות בה מכפיש ומלעיז מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי את הארגון".

"אין זו הפעם הראשונה ששר שלום ג'רבי משתמש בתפקידו באופן מגמתי ומוטה פוליטית", הוסיפה גלאון במכתב לשר אורבך. "נראה כי קיים צורך דחוף להזכיר למר ג'רבי כי הרשות בראשה הוא עומד הינה רשות ציבורית המופעלת מכספי ציבור, והיא אינה כלי להעברת עמדותיו האישיות ומסרים פוליטיים המתיישבים איתן". גלאון כיוונה בדבריה לפרשת ניסיונו של ג'רבי לשלול את המעמד המאפשר הפעלת בן או בת שירות מארגון השמאל הקיצוני 'בצלם', לאחר שמנכ"ל הארגון חגי אלעד טען במהלך מבצע 'צוק איתן' שחמאס איננו ארגון טרור. ג'רבי החליט אז לשלול את המעמד מ'בצלם', אולם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, החליטה לפסול את ההחלטה בעקבות שורה של נימוקים, חלקם פרוצדורליים וחלקם מהותיים.

גיבוי משפטי לג'רבי

גלאון לא הסתפקה בפנייה לשר אורבך, ופנתה במקביל גם ליועץ המשפטי לממשלה. בקשתה הייתה לפסול גם את החלטתו של ג'רבי בעניין ארגון 'שוברים שתיקה', ובמקביל לפעול להעמדתו לדין משמעתי. את פעולותיו של ג'רבי בנוגע לארגוני השמאל הקיצוני כינתה גלאון "מסכת ההסתה בניצוחו של מר ג'רבי". בעקבות פנייתה של גלאון ליועץ המשפטי לממשלה, ביקשו אנשיו של היועמ"ש את תגובת רשות השירות האזרחי-לאומי. אך אם במקרה של 'בצלם' לא נהנה ג'רבי מגיבוי משפטי לפעולותיו, הרי שבמקרה של ארגון 'שוברים שתיקה' התמונה כבר השתנתה. הפעם העניק היועץ המשפטי של רשות השירות האזרחי-לאומי גיבוי מלא להחלטת הוועדה ולאימוצה בידי ג'רבי.

במענה לפנייתם של אנשי היועמ"ש הסביר היועץ, עו"ד יואב ארבל, את הנימוקים לדחיית הבקשה שהגיש ארגון 'שוברים שתיקה'. בין היתר הסביר ארבל כי "מתיאור פעילות הגוף המפעיל ('שוברים שתיקה' - ש"פ) שעמד בפני הוועדה, עלה כי הפעילות של העמותה הינה פעילות פוליטית מובהקת שמבוססת על תחקורים של חיילים משוחררים לגבי פעילות הצבא. נראה כי לא נכון יהיה שמתנדבי השירות הלאומי, אשר מהווה מסלול חלופי/מקביל לשירות הצבאי, יהיו מעורבים בפעילות מעין זו אשר באה לבקר ולבדוק את הצבא ופעילותו".

ארבל דחה את טענתה של גלאון, לפיה גופים פוליטיים ימניים קיבלו אישור "גוף מפעיל". לדבריו, "מבדיקת רשימות הגופים המפעילים עולה כי בניגוד לטענתה של ח"כ גלאון, אין ארגונים ימניים מובהקים שבהם פועלים מתנדבי השירות הלאומי". עוד טען ארבל, כי למרות שגופי זכויות אדם זכו בעבר לאישור, תוך הנהגת פרשנות מרחיבה למונח "רווחה חברתית", במקרה של 'שוברים שתיקה' הרחבה כזו תהיה בלתי מבוססת: "הפעילות של 'שוברים שתיקה', אשר עיקרה באיסוף עדויות חיילים ובחינת פעילות הצבא, רחוקה עוד הרבה יותר מתחום הרווחה החברתית, אף בפרשנות המרחיבה שלו, ושונה מאוד במהותה מארגוני זכויות מובהקים שאושרו, כמו עמותת 'גישה' ואחרים".

למרות דרישת גלאון, לפי שעה לא קיבל ג’רבי זימון לדין משמעתי. מנציבות שירות המדינה נמסר ל’בשבע’ כי לא קיים תיק משמעתי בנוגע למר ג'רבי.