צינור הנפט של קצא"א
צינור הנפט של קצא"אצילום: המשרד להגנת הסביבה, פלאש 90

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, הודיע כי יבדוק את מוכנותם והיערכותם של כל הגורמים שיש להם קשר לאסון האקולוגי בערבה.

המבקר הורה על כך בעקבות דליפת הנפט הגולמי שגרמה לאסון האקולוגי בשמורת הטבע עברונה שבערבה.

במסגרת מטלת הביקורת הזאת תיבדק מוכנותם והיערכותם של כל הגורמים שיש להם קשר ישיר ועקיף לאסון האקולוגי בערבה.

ביום רביעי האחרון נפגע צינור הנפט של קצא"א והחלה דליפה גדולה של נפט לעבר שמורת הטבע עברונה, שם נמצאים דקלי הדום הצפוניים ביותר בעולם ואוכלוסיית צבאים נרחבת.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, סיפר אתמול בראיון ליומן ערוץ 7 על המאמצים בדרום לבלום את אסון הטבע עם התפרצות צינור הנפט את השמורה. את השיחה עמו מקיים גולדשטיין מתוך השמורה עצמה.

"אנחנו עושים ניסיונות לראות איך הכי נכון לפנות את החומר המזהם. נשארה אדמה ספוגה בחומר מזהם ואנחנו בודקים בכלים כבדים ובכלים קלים איך נכון לנהוג. הערכה שלנו היא שחלק מהעבודה תיעשה גם בידיים על ידי האנשים".

גולדשטיין מסביר את המניע לצורך בפינוי החומר המזוהם בידיים ואומר כי עומק הזיהום נע בין 2-10 ס"מ בעוד "הרוחב לעיתים קטן מאוד, בין 10 עד 50 ס"מ. כלים כבדים יהרסו קשות את המרקם של השמורה ולכן את הערוצונים הללו נפנה עם טוריות מכושים ושקים. כך נבצע את החפירה בקרקע ואת ההעברה של האדמה נעשה בכלים שיישאו אותה ולא על הגב, אבל החפירה תעשה על ידי אנשים ולשם כך נגייס קבלנים ומתנדבים".