"צריך להפנים: אלה בחירות גורליות"

ח"כ זאב אלקין חושש מאוד מעליית השמאל בבחירות הקרובות, ולא מתפעל מהסקרים המבטיחים לגוש הימין

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ה

"צריך להפנים: אלה בחירות גורליות"-ערוץ 7
זאב אלקין
צילום: פלאש 90

ימים ספורים לאחר שחזר לתפקידו כיו"ר הקואליציה, במקביל לראשות ועדת החוץ והביטחון, היא התפרקה לנגד עיניו. מאז נוספו לסדר היום של חבר הכנסת זאב אלקין גם המרוץ האישי למקום ברשימת הליכוד לכנסת וגם המרוץ שמנהלת מפלגתו לאיסוף מנדטים מול שמאל מתאחד וימין מתפלג.

אלקין מוטרד וזה רציני, כך ניתן לסכם את השיחה איתו. החשש מאובדן השלטון לטובת מפלגות השמאל מסתבר כדאגה אמיתית של הפוליטיקאי המשופשף, ולא כעוד תרגיל טרום בחירות כדי לקטוף עוד רבע מנדט ממפלגות קטנות.

"אין יותר גושים פוליטיים"

את המרוץ האישי שלו למקום בצמרת המפלגה רואה אלקין כ"חימום מנועים" לקראת המאבק האמיתי. "עם כל החשיבות שיש לשאיפות האישיות של כל אחד, הדבר המרכזי הוא לחסום את הסכנה שהשמאל יעלה לשלטון", הוא אומר. אלקין מספר על המפגשים עם פעילי השטח של הליכוד, ששומעים ממנו שוב ושוב על תחושת החירום הפוליטית והמדינית שהוא חש. "את הפגישות הללו עם הפעילים אני מנצל פחות ללהוכיח להם שאני הכי טוב, ויותר בהעברת החשש האמיתי שאני מרגיש מההתגייסות הכללית של התקשורת להחזיר את השמאל לשלטון. במקביל אני מציג את הישגי הימין ושקרי השמאל בתעמולה שלו".

אתה באמת מרגיש תחושת חירום? הרי ניתוח הסקרים מלמד על יתרון ברור של גוש הימין.

"אני לא יודע מה זה גושים. בקדנציה הזאת נשברו הגושים. גוש בנוי ממפלגות שמצהירות שיתמכו במועמד מסוים לראשות הממשלה. כרגע רק הבית היהודי מגלים אחריות ומתחייבים לתמוך במועמד המחנה הלאומי. לא החרדים עושים זאת, בעקבות משקעי הקדנציה האחרונה, ולא ליברמן או כחלון. להפך, ליברמן אמר שמבחינתו הכול פתוח. המציאות כעת היא שאין גושים. מה שיקבע את גורל הבחירות הוא גודל המפלגות. זו הסיבה שלבני התחברה להרצוג, שהיה מוכן לתת עד חצי המלכות. זו תחושת חירום. אם לא נהיה גדולים באופן מובהק, לא נוכל להרכיב ממשלה. בעבר לבני עברה אותנו במנדט אחד, אבל אז היה גוש ימני ברור שמנע ממנה להרכיב ממשלה. היום זה ממש לא ברור".

אלקין מסרב לראות בנכונותו של ליברמן לחבור לצמד הרצוג-לבני תרגיל למשיכת מצביעי מרכז למפלגתו. "אני מאמין לאנשים ולמה שהם אומרים. ברגע שליברמן אומר שכל האופציות פתוחות, והוא אדם רציני בעיניי, אז כנראה באמת כל האופציות פתוחות".

הניתוח של אלקין מגיע גם לרמת הפסיכולוגיה של המצביע הימני לעומת זה השמאלי, וכשהוא בוחן את האפיק הזה המסקנות מדאיגות אותו אף יותר. לדבריו, האידיאליזם של המצביע הימני הופך אותו לקנאי למפלגתו ולמי שלא ידלג ממפלגה מפלגה. המצביע החרדי ישמור על הצבעה סקטוריאלית וכך גם הדתי-לאומי והמצביע העולה. לעומת זאת בשמאל, מסביר אלקין, "המחלוקות הן אישיות ולא אידיאולוגיות. הרי אין הבדל משמעותי בין הרצוג, לבני או זהבה גלאון. לכן המצביעים מסוגלים להתנייד ממפלגה למפלגה, ולעבור בשבוע האחרון למפלגה שתיתן את התחושה שהיא מסוגלת להחליף את נתניהו. כך היה גם כשלבני בראשות קדימה דשדשה עם 21 מנדטים בסקרים, ובימים האחרונים שלפני הבחירות חברו אליה מצביעי מפלגות אחרות והעניקו לה רוב של 29 מנדטים. כך היה גם עם יאיר לפיד. כעת קיים חשש משמעותי מאוד שהתופעה תחזור על עצמה, ומלפיד ומרצ יעברו מצביעים ברגע האחרון לכיוונה של מפלגת העבודה בניסיון להביא למהפך".

אתה מתאר תחושת חירום ודאגה אמיתית מעליית השמאל לשלטון. יכול להיות שהיציאה לבחירות מוקדמות הייתה החלטה מוטעית, אולי נמהרת?

"הקדמת הבחירות הייתה צפויה בכל מקרה, אם לא עכשיו אז בעוד כמה חודשים. באווירה הזאת הקואליציה לא הייתה יכולה לשרוד. אי אפשר היה לתפקד. כפי שפורסם, היה חשש מפוטש פוליטי ועליית השמאל בלי בחירות אם התקציב היה עובר, והעידו על כך ראשי מפלגות שפנו אליהם לשם כך. אבל הסיבה העיקרית היא שלא היה פתרון אמיתי למחלוקת סביב נושא התקציב. ראש הממשלה היה יכול להישאר בתפקידו, אבל זה היה רק על הנייר, כשלפיד עושה מה שהוא רוצה. לפיד רצה להשאיר את צה"ל בלי תוספות תקציביות מינימליות שהיו הכרחיות כדי לחזור ליכולותיו לפני 'צוק איתן'. המשמעות הייתה שצה"ל היה נאלץ לדומם מנועים בראשון בינואר. מי שרוצה לקחת הימורים גרועים יותר מההימורים שקדמו למלחמת לבנון השנייה, שיבושם לו. אני לעומת זאת סבור שהלקח של המלחמה הזאת היה שאסור לקחת הימורים מסוכנים מדי על תקציב הביטחון".

מגבים את המנהיג

בעבר ראינו לא מעט "כוכבים" נכנסים להתמודדות על מקום בליכוד. הפעם זה לא קורה. מה קרה? המפלגה כבר לא מספיק אטרקטיבית?

"ב‑2009 הייתה תחושה שהליכוד יגרוף שלושים וכמה מנדטים, ויש מקום ליותר מעשרים ח"כים חדשים. הרבה מועמדים שהגיעו עם הצלחות ברזומה שלהם חשבו שיש להם סיכוי רציני להיבחר והצטרפו. הפעם הסיטואציה אחרת. אחרי פרישת השרה לבנת נותרו רק 15 מקומות פנויים ועליהם מתמודדים אישים מכובדים. למשל השר לשעבר אבי דיכטר וסגן השר מיכי רצון, ממנהיגי המורדים בימי התנתקות, אדם שמגיע לו להיות בכנסת ולו משום שמחקו אותו בעקבות המאבק שניהל בהתנתקות. מועמד פופולרי נוסף הוא שבח שטרן וכך גם פנחס עידן. כאשר רואים את הגלריה הזאת של אנשים בעלי סיכוי שמתמודדים, יש כאלה שחוששים מכישלון ומעדיפים מקום בטוח ברשימות שאין בהן פריימריז, כמו זו של כחלון או לפיד".

מה גורם לכך שאיש מהבכירים בליכוד לא מתמודד על ההנהגה מול נתניהו? יהיה מי שיגיד שהבכירים חוששים מחיסולים שיבואו מכיוונם של המנהיג ואנשיו.

"אני מזמין אנשים רבים לחדר סיעת הליכוד בכנסת, ושם הם רואים על הקירות ארבע תמונות של מנהיגים: בגין, שמיר, שרון ונתניהו. בחדר מפלגת העבודה הפסיקו לשים תמונות כי הם מורידים מנהיגים בכזה קצב שאין כבר מקום על הקיר. לכן מסתפקים שם בתמונה של רבין. בליכוד נותנים גיבוי למנהיג, בוודאי כשהוא מכהן".

אלקין מודה בקיומה של תחושת החמצה אישית נוכח הקריסה המהירה של הקואליציה, קריסה שהוא היה אמור למנוע כיו"ר קואליציה. "בחירות מוקדמות זה לא משהו שנהנים ללכת אליו, בוודאי כשאנחנו בשלטון, אבל גרמו לכך שני חטאים. אחרי הפרידה מליברמן נשארנו עם 18 מנדטים ואי אפשר לנהל מדינה עם 18 מנדטים. הציבור צריך ללמוד מכך שלא לנהות אחרי מפלגות אופנה שלא מאפשרות משילות. משילות מחייבת מפלגת שלטון גדולה ויציבה. החטא השני הוא ההרכב הקואליציוני שנכפה על ראש הממשלה, הרכב שגם אני התנגדתי לו. חשבנו שלא נכון להקים קואליציה שמרכיבי המחנה הלאומי והחרדי אינם בתוכה".

דו"ח העוני לא בא בזמן מבחינתכם.

"חלק מהפרסומים הללו יזומים. המטרה היא להוביל קמפיין. השמאל הוא שמאל מדיני שיודע שכך לא מנצחים בבחירות, כך הוסבר להם על ידי אסטרטגים אמריקנים. לכן הם מקדמים אג'נדה כלכלית. מדובר בביקורת על רקע ציני, שאין משהו אמיתי מאחוריה חוץ מהרצון להתחפש למה שמקבל תמיכה מהציבור. זו התנהלות קבועה של השמאל. הוא תמיד מתחפש לפני הבחירות לשמאל חברתי, ודקה אחר כך החברתי נדחק הצִדה ומתברר שמדובר בשמאל מדיני. מול שמיר רבין ניהל קמפיין חברתי, ואחר כך הביא לאוסלו. כך גם ברק שדיבר על הזקנה מנהריה, ואחרי הבחירות שכח ממנה והביא עלינו את קמפ דיוויד. אם לא רוצים את הניסוי הזה של ימי הזוהר של אוסלו, צריך להפנים שאלו בחירות גורליות. לזכותו של בנט ייאמר שהוא הבין את זה מצוין ולכן אין מלחמות בינינו עד עכשיו".

הסיכום הזה שהפעם לא יורים בתוך הנגמ"ש יוכל להישמר גם בישורת האחרונה של מערכת הבחירות, כשהמאבק יהיה על אותם מצביעים?

"תהיה תחרות, אבל אני מקווה שזו תהיה תחרות שלא תהפוך למאבק אלא שנשמור על פרגון הדדי. היום בנט והבית היהודי מבינים שאם הליכוד לא ינצח, נשב ביחד באופוזיציה ולא תהיה לבית היהודי השפעה. אם ננצח, הבית היהודי תקבל תפקיד מרכזי. לכן להערכתי, אם תשאל את בנט בשיחה פנים אל פנים גם הוא יאמר שהוא מעדיף עוד מנדט לליכוד, מנדט שיביא ניצחון, מאשר עוד מנדט לבית היהודי".

עד כמה הפיצול בש"ס מטריד אתכם?

"הפיצול הזה צריך להטריד את כל המחנה הלאומי. כתוצאה מהפילוג הזה יכולים כמה מנדטים להיזרק לפח. אני עוד חי בטראומת 92' כשהתחיה לא עברה את אחוז החסימה, רבין עלה והוביל להסכמי אוסלו".

יש לכם כוונה לפעול בזירה הזאת? אולי לנסות ולגשר בין ישי לדרעי?

"בתקופת בחירות אנחנו לא יכולים לא לפעול ולא לגשר".