נצטרך לחכות להזדמנות נוספת לחבור לחרדים

יו"ר האיחוד הלאומי-תקומה מצטער על דחיית האיחוד עם אלי ישי

תגיות: בשבע 624
שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ה

נצטרך לחכות להזדמנות נוספת לחבור לחרדים-ערוץ 7
אורי אריאל
צילום: מתניה אופיר

שר הבינוי אורי אריאל משיב למבקריו בעקבות תמיכתו בפילוג מהבית היהודי, פילוג שנמנע על פי החלטת מרכז תקומה במוצאי השבת שעברה.

נטען שאתה נוהג בחוסר אחריות לאומית כאשר אתה מפלג את מפלגת הציונות הדתית ומביא לצמצום כוחה.

"הציבור הרחב רוצה אחדות כמעט בכל מחיר, אבל נשאלת השאלה מה זה בכל מחיר. נניח שאנחנו יודעים שאלי ישי לא עובר את אחוז החסימה וזורק שלושה מנדטים, ומרזל זורק מנדט אחד או שניים. הרי אז כולנו עוברים לאופוזיציה. מה צריך לעשות ברגע שכזה בראייה לאומית? הרי הכי נוח היה לי להישאר במקום המוכר ועם האנשים המוכרים ולא לעבור. אבל סברתי שבסיטואציה הזאת, סיטואציה שלא תוכננה מראש ולא רצינו בה, כאשר יש לבחור אם לבית היהודי יהיו 17‑18 מנדטים או שאלי ישי יעבור את אחוז החסימה, כפי שהסקרים לימדו על 6‑7 מנדטים, נכון לנקוט בחבירה הזאת".

אריאל אומר כי למהלך החבירה היה פוטנציאל להפוך למהלך היסטורי ודרמטי, בהיותו מאחד לראשונה כוחות חרדיים עם כוחות ציוניים דתיים. "שלא בטובתנו ולא בטובת החרדים, נכנסנו למעין מבוך שבו החומות הלכו וגבהו לעתים לממדים של שנאה ואיבה. למה זה פחות חשוב לדבר עם החרדים? איתם לא צריך לדבר? האישור שהרב שטיינמן נתן לאלי ישי ללכת עם אנשים מהציונות הדתית הוא לא דבר קטן ושולי. ייתכן שנצטרך לחכות עוד כמה שנים להזדמנות שכזאת".

כשנשאל אם נבדקה אפשרות לצרף את חבר הכנסת ישי לבית היהודי, משיב השר אריאל כי למהלך שכזה לא הייתה היתכנות, שכן גם ישי וגם השר בנט לא היו מעוניינים בכך.

האם הייתה כוונה להכפיף את תקומה למרותו הרוחנית של הרב מאיר מזוז, פטרונו הרוחני של אלי ישי?

"אני מכבד מאוד את הרב מזוז. הייתי אצלו עוד לפני שהתחיל השיח הפוליטי בינינו, כחלק מהמאמצים לשבור את החומות בין דתיים וחרדים. הבהרתי לאלי ישי שהמפלגה שלנו תקבע את מועמדיה והוא יקבע את מועמדיו ונלך ביחד. הדברים נכונים גם לגבי אורית סטרוק. בשבילנו זה היה עניין עקרוני. מאחר שהיא נבחרה אצלנו, היא הייתה צריכה להישאר במקומה. אמרתי לאלי ישי שאני אמנם מבין שמבחינתם אישה זו בעיה, אבל איש לא יחליט בשבילנו שלא תהיה אישה אצלנו. יש לנו מרכז והוא שיבחר. אלי ישי טען שזה יכול להרתיע חלק מהבוחרים, ואמרתי לו שגם אצלנו הוצאתה של אורית יכולה להרחיק חלק מהבוחרים".

בהמשך הדברים מביע השר אריאל תקווה שהרב דב ליאור לא ינטוש את חברותו בפורום רבני תקומה, אם כי הוא מזכיר כי הפורום כולל שורת רבנים שייתכן שתחליט על הרחבתה.

את הדברים אמר השר אריאל בריאיון מקיף למוסף הנדל"ן של 'בשבע' שיפורסם בשבוע הבא, ובו יפרוס גם את משנתו ותקוותיו בענף הבנייה לקראת שנת 2015, שנה שבה לדבריו יתחיל הציבור הישראלי לראות בפועל הורדת מחירים דרמטית. את דבריו מבסס אריאל על תחילת שיווק קרקעות בממדי ענק וכניסתה של תוכנית מחיר מטרה לשוק הבנייה הישראלי.