אליפות אירופה בשחמט

אליפות אירופה בשחמט ליחידים נפתחה היום (שלישי) במלון רמדה בירושלים.

כ-260 מתמודדים מכל רחבי אירופה וביניהם כ-100 מתמודדים מישראל התחרו על פרסים כספיים ועל 23 כרטיסים לגביע העולם 2015 בבאקו באזרבייג'ן. ישראל שנמצאת במקום ה-8 תשתתף בגמר של אליפות העולם בארמניה.

יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט, משה שלו אומר בראיון לערוץ 7, "זו התחרות היוקרתית ביותר שמתקיימת באירופה. הגיעו לישראל מאות שחקני שחמט מ-33 מדינות. אני רוצה להודות ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי אשר לולא תמיכתו העיקשת באיגוד השחמט ספק אם התחרות הייתה מתקיימת והביא לירושלים אירוע בינלאומי".

בין המשתתפים, עומר גונן וליאור דוואק מאלקנה - השחקנים הצעירים ביותר באליפות אירופה, "כבוד גדול להיות כאן בגיל כל כך צעיר", הם מספרים לערוץ 7, "המשחק מפתח את החשיבה ונותן ריכוז. אנחנו מקבלים המון חיזוק מהמשפחות ומקווים להגיע גם לגמר".

התחרות תתחיל היום ב-11 סיבובים על ידי השיטה השווצרית ובסוף יכריזו על אלוף אירופה לשחמט וסגניו, "דאגנו שלא יהיו משחקים בשבת זה מאוד חשוב. אפשר לעשרות תחרות בינלאומית מבלי לחלל את השבת". אומר שלו.

"יש משהו בזה שאומרים שהשחמט הוא משחק יהודי. מחצית מאלופי העולם היו יהודים. כנראה שיש משהו בגנים שלנו שאוהב את השחמט. אני מקווה שנלך בעקבות מדינת ספרד שחוקקה חוק על לימודי שחמט בכל בתי הספר. החזון שלי הוא להפוך את השחמט למשחק הלאומי של מדינת ישראל".

לסיום אומר שליו, כי 3000 שנה קיים משחק השחמט, "התשוקה לשחמט היא שכל מהלך אתה חייב לקחת החלטה ובכל צעד קדימה אתה צריך לחשוב מה לעשות ממש כמו בחיים".