לפני שמחפשים אהבה

העולם בו אנחנו חיים הוא עולם של תיקון. כל אדם צריך להגיע לדרגת שלמות מסוימת כדי לבנות קשר. אז מה צריך לעשות לפני שמחפשים אהבה?

עליזה בן דוד , ג' בניסן תשע"ה

הנשמה רוצה מפגש
הנשמה רוצה מפגש
צילום: פנימה

הרצון לאהבה נטוע עמוק בהווייתנו - לאהוב ולהיות נאהב. אבל האהבה חמקמקה. כשמחפשים אותה לא מוצאים, וכשמוצאים אותה לא יודעים כיצד לשמור עליה. 

הרבה לפני שהאהבה צומחת בלבנו היא מתהווה בשורש נשמתנו. משמעות הדבר היא שאף שכאן בעולם הזה הנשמות נפרדות ונמצאות בגופים שונים, בשורש העליון הן מחוברות ומהוות ישות אחת. כלומר, אנחנו קשורים לבן זוגנו כל הזמן, גם אם מעולם לא נפגשנו. ברובד הגבוה של הנשמה אנחנו שני חצאים שהם אחד.

קשר רוחני בין שני חלקים של נשמה אחת הוא השלב הראשון בצמיחתה של כל אהבה. עוד לפני שאנחנו אוהבים או אפילו יודעים שאנחנו מעוניינים באהבה, כבר יש זיקה פנימית לא מודעת בין נשמותינו, והיא הדחף הבלתי מוסבר שלנו למצוא את בן הזוג. האהבה נתפסת כחוויה קיומית של חיסרון, חוויה שאנחנו בלתי שלמים וזקוקים לבן זוג שישלים אותנו. הרגשה זו אינה מודעת, שהרי אילו היינו מודעים אליה מציאת בן הזוג הייתה קלה והיינו מזהים אותו ברגע הראשון שהיינו פוגשים אותו.

העולם שאנו חיים בו הוא עולם של תיקון. הנשמות יורדות לעולם הזה כדי לתקן - החלק הזכרי נכנס בגוף של זכר, והחלק הנקבי נכנס בגוף של נקבה. כידוע לכולנו, הדברים כמעט תמיד אינם כה פשוטים, ולעתים קרובות עלינו לצאת למסע מפרך של חיפוש ארצי בכדי למצוא את בן זוגנו. במילים אחרות, מבחינה נשמתית לא אנחנו בוחרים את בן הזוג. אלא יש חלק נשמה שנבחר בעבורנו ומיועד לנו לפי מעשינו – המדרגה הנפשית והרוחנית שאנו נמצאים בה.

ברגע מסוים, כשהנשמה מבשילה, היא מתחילה להיפתח ולרצות מפגש ממשי עם בן הזוג העתידי ומסוגלת לצאת למסע מציאתו והתקשרות עמו. אולם אם לא התעוררה ההכרה, לא משנה כמה אנחנו משכנעים את עצמנו שאנחנו בשלים לקשר ואפילו בונים מערכת יחסים עם מישהו - בנפשנו אנחנו סגורים ומסוגרים.

מנקודת מבט יהודית האהבה אינה נתפסת כמנותקת מהרובד הרוחני הרחב היותר, והיא בראש ובראשונה גילוי של אור אלוקי שמתלבש בגוף וברגש האנושי. כשיש בין בני זוג אהבת אמת, הם חווים למעשה סוג של התגלות אלוקית, מעין משולש המורכב מנשמות האיש, האישה והבורא.

כל אדם צריך להגיע לדרגת שלמות מסוימת ומודעות עצמית כדי שיוכל לבנות קשר עם בן זוג. אם ברצוננו לבנות קשר בוגר עם אדם אחר, עלינו קודם כול לבנות אישיות מגובשת. ניתן לומר ששני שורשי נשמה יכולים להתחבר, אולם עליהם לעבור לפני כן תיקון מסוים של איסוף וגיבוש. לכן, בטרם נחפש אהבה עלינו להשתדל לבנות את עצמנו. 

כשעוסקים בבנייה אישית, תקינה ובוגרת, הנשמה מתחילה לשדר לעולם איתות שהיא בשלה ומוכנה למצוא את בן זוגה. אולם ייתכן מצב לא תקין, שבו הזיקה לבן הזוג לא התעוררה ונשארה חסומה במעמקי הנפש, ולפיכך אינה מאפשרת למצוא את בן הזוג. במקרים מסוימים אדם שנמצא במצב זה אינו מסוגל בכלל להתחיל לבנות מערכת יחסים, וכשהוא בונה מערכת יחסים היא תהיה חיצונית בלבד. הקשר יהיה חסום ולא פתוח לבן הזוג בשלמות, ויצריך עבודה קשה.

הגורם למצב זה הוא בדרך כלל חוויות שליליות מהעבר. חוויות אלה יצרו באדם חסימות רגשיות וחרדה מהתקשרות, והביאו אותו במודע או שלא במודע לנעול את עצמו מפני רגש ויכולת ליצור קשר זוגי תקין. לכן העבודה הפנימית משמשת רקע והכנה לצמיחת האהבה.

השלב הראשון בעבודה הפנימית שמתקנת את רובד התודעה הזה הוא עבודה על אחת התכונות השליליות ביותר בנפש האדם, אֵם כל התכונות השליליות – הגאווה. הגאווה לא רק מונעת מאיתנו להכיר אנשים אחרים באמת, אלא אף חוסמת אותנו מלפגוש את עצמנו במהותנו ובפנימיות לבנו.

על פי הרב גינזבורג 

פורסם לראשונה בפנימה

לרכישת מנוי לחצי כאן