האפליקציה שתמנע קיפאון בהליכה ונפילות

אפליקציה המאפשרת אימון מותאם אישי לשיפור הליכה ומונעת מצב קיפאון בהליכה, פותחה במרכז הרפואי איכילוב בשיתוף עם האיחוד האירופי.

ישי קרוב , א' באייר תשע"ה

המכשיר שיזהיר אתכם
המכשיר שיזהיר אתכם
צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב

המרכז לחקר תנועה, קוגניציה, וניידות במחלקה הנוירולוגית של המרכז הרפואי תל-אביב פיתח מוצר ייחודי המיועד למבוגרים מעל גיל 60 הנמצאים בסיכון לנפילות בכלל וחולי פרקינסון בפרט.

הפרויקט משותף לבית החולים יחד עם מרכזים נוספים באירופה, תחת מימון האיחוד האירופי והתאפשר הודות למחקר חדשני שנעשה במרכז המנוהל על ידי פרופ' ג'ף האוסדורף וד"ר ענת מירלמן.

מדובר בחיישנים ששמים אותם על הרגליים והם משדרים את נתוני ההליכה של החולה בזמן אמת לסמארטפון, זאת באמצעות אלגוריתמים חכמים המנתחים את האותות, לזהות מצבי קיפאון בהליכה אצל חולי פרקינסון.

כאשר מזוהה קיפאון בהליכה, המערכת משמיעה לחולה אותות שמע עם מקצב שמותאם לו באופן אישי ובכך מספקת לו מקצב חיצוני שבעזרתו הוא מחדש את ההליכה.

האפליקציה מכילה גם מספר תוכניות טיפול שמאפשרות למטופל לתרגל את ההליכה בבית במצבים שידועים כגורמים ל"קפאונות בהליכה" ובכך עוזרת לו ללמוד כיצד למנוע או לקצר את מצבי הקיפאון, לשפר את ההליכה ובשל כך למנוע נפילות.

מנהל המרכז לחקר תנועה, קוגניציה, וניידות במחלקה הנוירולוגית, פרופ' האוסדורף, אמר כי "כשליש מהאנשים מעל גיל 60 סובלים מבעיות הליכה ונמצאים בסיכון לנפילות. הפיתוח החדשני מהווה את השילוב הייחודי בין הכלים הטכנולוגים המתקדמים ביותר שמאפשרים כעת מתן טיפול רפואי בזמן אמת, זיהוי הפרעות תפקודיות, מניעת נפילות ומכאן אשפוזים ונסיגה במצב הבריאותי ושיפור אורחות החיים של אוכלוסייה זו".