סודות ההשמנה
סודות ההשמנהעולם קטן

כל המדריכים בסניף קבעו לצאת לבילוי משותף.

אלון הציע לעשות "על האש" אצלו בגינה וכרגיל שאר המדריכים התלהבו ונענו להצעה.

אך אושרת, נציגת הבנות, הביעה הסתייגות. "אולי פעם אחת נכין ארוחה חלבית? כל אחד יביא סלט או פשטידה ונערוך ארוחה מפנקת במרפסת בבית שלי".

"מה פתאום ארוחה חלבית?" הזדעק אמיר. "ארוחה חלבית היא לא ארוחה אמיתית ובטח לא דבר מפנק. זה מזכיר לי את התקופה שאמא שלי ניסתה לשכנע אותנו לאכול חלבי במקום בשרי בערב שבת והורדנו אותה מהרעיון".

"אבל לי אין מה לאכול בארוחה בשרית", התעצבנה יונית. "אני צמחונית, ותמיד כשעושים על האש אני צריכה לאכול בבית".

הוויכוח בנוגע לתזונה משקף מציאות של כלל הגברים והנשים. ישנם הבדלים משמעותיים בין גברים לנשים בכמות הקלוריות שלה הם זקוקים במהלך היום. סטטיסטית גברים אמנם צורכים יותר קלוריות מנשים, אך מכיוון שיש להם יותר רקמות שריר, האנרגיה מתרכזת אצלם בשרירים. לעומת זאת, לנשים יש רקמות שומן כ-10% יותר מגברים.

מפתחים שרירים, מוסיפות שומנים

אך זה איננו ההבדל היחיד בין גברים לנשים, הקשור לתזונה. הבדל נוסף הוא במקום שבו תאי השומן מתרכזים בגוף, ההבדל הזה קשור גם לפיתוח מחלות שונות הקשורות לשומן - ההשמנה באזור הבטן שאופיינית לגברים, מסוכנת יותר ומזוהה עם מחלות לב וסוכרת.

נתון מעניין נוסף הוא שאת השומן הנשי קשה יותר להוריד... לכן גברים שמתאמנים מורידים די מהר את משקלם, לעומת הנשיםנשים צריכות לעבוד הרבה יותר קשה כדי לצמצם היקפים, ומה גם שנמצא כי דווקא לאחר ההתעמלות, נוטות הנשים להשמין יותר
.

כמו כן, מחקרים מוכיחים כי בנות נוטות יותר לאהוב פחמימות ומתוקים וממש כמו המדריכים בסניף - בחורים מעדיפים מנות בשר למיניהן.

ייתכן שהנטייה הטבעית של הנשים לפחמימות ומתוקים, נובעת מרמה נמוכה יחסית של הורמון הסרוטונין בגופן, מדד הקשור בעקיפין גם לעובדה שבחורות רבות יותר סובלות מהפרעות אכילה, מכיוון שהורמון זה משפיע על מצב הרוח.

ככל שיש יותר סרוטונין בגוף כך נרגיש טוב יותר עם עצמנו, נהיה במצב רוח מרומם יותר וכן יקטן החשק לאכול. רמות נמוכות של סרוטונין משפיעות על מצב הרוח לרעה וגורמות לנו לאכול יותר.

עם זאת, ייתכן שחלק ניכר מהרגלי התזונה הלקויים של הנשים נובע ממשהו שהוא תרבותי הרבה יותר מאשר ביולוגי. עיקר הבית הוא האישה ובבתים רבים נשים מבטאות את האהבה שלהן באמצעות הבישול וההענקה התזונתית לבני ביתן. ואכן, סביבת המטבח משפיעה – כשמבשלים, גם אוכלים... לפעמים בלי לשים לב לכמות הנכנסת לפה.

ולסיום, יעל הקומונרית החליטה על פשרה - ערב פשטידות וסלטים שכל אחד מביא מביתו, יחד עם בשר ל"על האש" שילווה את הארוחה. עכשיו רק נשאר לקבוע איפה נפגשים: בגינה ליד הבית של אלון, או במרפסת של אושרת.

הצטרפו עכשיו למנויי מגזין הנוער "עולם קטן"