ישראל תושעה מפיפ"א?‬

קונגרס פיפ"א בציריך יצביע היום על הדרישה הפלסטינית להדיח את ישראל מתחרויות כדורגל בין-לאומיות.

אלירן אהרון , י"א בסיון תשע"ה

ישראל תושעה מפיפ"א?‬-ערוץ 7
נשיא ההתאחדות האירופית לכדורגל - אופ"א, מישל פלטיני
צילום: רויטרס

קונגרס פיפ"א בציריך יצביע היום על הדרישה הפלסטינית להדיח את ישראל מתחרויות כדורגל בין-לאומיות.

לאישור ההצעה דרוש רוב גדול - לפחות שלושה רבעים מ-209 החברות בארגון. מישל פליטיני, העומד בראש אופ"א - ההתאחדות האירופית, הודיע כי ארגונו יתנגד להצעה הפלסטינית. 

ההשלכות של קבלת ההצעה הפלסטינית יהיו הרסניות מבחינת הכדורגל הישראלי ולכן מתבצעים ללא הרף מאמצים גדולים כדי להימנע מכך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לסוגיה בתדרוך לתא הכתבים המדיניים ואמר כי אם ישראל תושעה, יביא הדבר להריסת פיפ"א. "זו תהיה חדירה של פוליטיזציה בוטה לספורט והתוצאה תהיה מיטוט של פיפ"א. האסיפה האתונאית לפני אלפי שנים התמוטטה כשהחלו לסלק אנשים. ביטלו את האוניברסאליות של הגוף הזה. אותו דבר יקרה בפיפ"א".

ישראל הציגה לפלסטינים הצעה בת ארבע נקודות כדי לסיים את הפרשה, בהן הנפקת תעודות מיוחדות לכדורגלנים ומאמנים פלסטינים, שיקלו עליהם את המעבר בין עזה ליו"ש ובין יו"ש לחו"ל, והקלות וקידום פרויקטים לבניית אצטדיונים ומתקני כדורגל ברחבי יהודה ושומרון.

על פי אחד הדיווחים יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב קיבל את ההצעה אך דרש להוסיף שני סעיפים — הראשון, שפיפ"א תקים ועדת חקירה לבחינת הגזענות בכדורגל הישראלי, והשני נוגע לחמש קבוצות ישראליות שנמצאות ביהודה ושומרון, זאת מאחר ולפי תקנון פיפ"א, אם הקבוצות אינן נמצאות בשטח ישראל הריבוני הן זקוקות לאישור פלסטיני כדי לשחק בליגה הישראלית.

בכדי לאשר את הדרישה, צריך רג'וב רוב של 157 מדינות מתוך 209 החברות בארגון הכדורגל העולמי.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il