מירי רגב. תפגוש את ג'יבריל רג'וב?
מירי רגב. תפגוש את ג'יבריל רג'וב?פלאש 90

בראיון לערוץ 7 קובעת שרת התרבות והספורט, מירי רגב, כי טעתה ישראל כשעד כה לא תקפה את הפלשתינים על הקשר המתקיים בין אירועי ספורט לתמיכה בטרור, ויתכן וטעות זו היא שהובילה אותה מעמדת ההתקפה לעמדת ההגנה מול הקריאות הפלשתיניות להחרמתה בזירות הספורט הבינלאומיות.

בראשית הדברים נשאלה השרה רגב אודות הדיווח על בחינה מחודשת של תמיכת משרדה במופעי תרבות שמאחוריהם עומדים ארגוני שמאל קיצוני, גם כאלה הפועלים באופן רציף לפגיעה בשמה של ישראל והכפשתה בעולם.

"אני מתכוונת לקיים דיון בשבוע הבא, וכבר הודעתי למנכ"לית המשרד וליועץ המשפטי על כך. אין שום סיבה שארגון כזה או אחר יקבל תמיכה ממשרד התרבות והספורט כל עוד הוא פועל נגד האינטרסים של מדינת ישראל".

השרה רגב מבהירה כי אין לה בעיה עם אמירת ביקורת כזו או אחרת כלפי מדינת ישראל, אך "לא בחסות תקציבים של המדינה, ולכן אקיים בשבוע הבא דיון בשני הקשרים, הראשון בעניינו של תיאטרון אל מידאן (התיאטרון החיפאי שכזכור מעלה הצגה על בסיס כתביו של המחבל שהיה חבר בחוליית הטרור שחטפה ורצחה את החייל משה תמם הי"ד. ש.כ.), השני בהקשר של להקת מחול מסויימת שמופיעה במסגרת תיאטרון 'תמונע' (הופעתו של הכוריאוגרף ארקדי זיידס, מופע המתבסס על צילומים שבוצעו בהנחיית ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם'. ש.כ.), על מנת להבין את ההיבטים השונים של שני הנושאים הללו ולשקול כיצד משרד התרבות והספורט מסייע להם והאם הם באמת פועלים כדי לפגוע במדינת ישראל".

רגב, מודעת היטב לסוג המתקפה שהיא צפויה לספוג, מתקפה בה תואשם בסתימת פיות וצנזורה תרבותית, אך היא מסרבת להתרגש מהעניין. "זה לא חדש לי. כל מי שרוצה יכול להגיד כל מה שהוא רוצה, אבל לא בחסות כספי המדינה. אם המדינה מממנת גוף מסוים לא יכול להיות שהוא יפעל נגד האינטרסים של מדינת ישראל".

ומסוגית התרבות אל סוגית הספורט. השרה רגב נשאלה אודות איומיו הנמשכים של ג'יבריל רג'וב על ישראל בהמשך הדרישות להדרתה ממפעלים ספורטיביים בינלאומיים, וכעת נדמה שעל הכוונת נמצאת האולימפיאדה. בעקבות הפשרה שהושגה עם הקמתה של הועדה הבינלאומית שתבחן את טענותיו של רג'וב, נשאלה השרה אם לא ניתן היה להגיע להסדר שכזה מבלי לעורר את הסערה הבינלאומית הנוכחית.

"זה לא סוד שרג'וב לא מעוניין לדבר איתנו עניינית על סוגיית הספורט. הוא משתמש בספורט כקרדום פוליטי, ואין לי כוונה לערב בין ספורט ופוליטיקה או בין תרבות ופוליטיקה. רג'וב שם כמה נושאים שעניינית נטפל בהם. אין לי כוונה לפגוע בספורטאים פלשתינאים אבל יש לי כווונה לוודא שספורטאים פלשתינאים לא יסייעו לטרור".

רגב רואה באירועי פיפ"א "הישג כפול", כלשונה שכן "מנענו את ההדחה שלנו מפיפ"א ומנענו את הדיון בחמש הקבוצות של איו"ש שהיה אמור לעבור לאו"ם. מנענו את זה. אנחנו צריכים להיערך לועד האולימפי ולחרמות נוספים ושנקציות בתחומים שונים, ביניהם נושאי תרבות וספורט, ולכן החלטתי להקים צוות שיבחן את ההיערכות של משרד התרבות והספורט לגבי אירועים ספורטיביים ואירועי תרבות".

"אני קוראת לפלשתינאים – אל תשתמשו בספורט כקרדום מדיני. לא נפתור את בעיית הסכסוך הישראלי-פלשתינאי דרך הספורט שנועד לגשר בין אנשים. לכן אני אומרת שנפעל נקודתית כדי לטפל בספורטאים הפלשתינאים אבל לא נאפשר שהם יסייעו לטרור בחסות הספורט".

לטעמה של שרת הספורט לו היה ארגון כמו פיפ"א מעלה לדיון את הדחתה של ישראל משורותיו היה בכך כדי לשמוט מתחת רגליו את ההצדקה לקיומו כארגון ספורט שחרט על דגלו את ההפרדה בין ספורט ופוליטיקה.

בדבריה מזכירה השרה רגב כי בעוד הפלשתנאים התרגלו לפעול בזירות הבינלאומיות במהלכים חד צדדיים, ראש הממשלה נתניהו קרא להם לשוב לשולחן המו"מ ולקיים הליך מדיני רציני ללא תנאים מוקדמים, וזו, לדבריה הדרך היחידה שתקדם פתרונות לסוגיות השונות.

כאמור, השרה רגב נשאלה אודות יחסה של ישראל לערבוב שמתבצע ברשות הפלשתינית בין ספורט לטרור כאשר טורנירי ספורט מתקיימים לזכרם ועל שמם של ארכי מחבלים. לדבריה ישראל בהחלטת טעתה בכך שלא תקפה את הפלשתינית על כך ואת הדבר יש לשנות. "טעינו וצריך, כפי שהוא לוקח כל נושא ישראל לנושא פוליטי, כך צריך לפעול בצד השני, עד שיבינו שיש כאן לחיצת יד אמיתית ומטפלים בספורט באופן אמיתי מבלי לערבב ספורט ופוליטיקה".

"קראתי לרג'וב לשבת יחד ולטפל בבעיות הספורטאים הפלשתינים, להעברה שלהם ממקום למקום, שלא ימתינו במחסומים, אבל זה יהיה כל עוד הם והוא מבינים שהם לא הולכים לשמש שליחים של ארגון טרור כזה או אחר".

את השיחה עם שרת התרבות והספורט חתמנו בשאלה על תחושותיה סביב המתקפה הכמעט אלימה שבה קיבלה סצנת התרבות הישראלית את פניה כשרה הממונה. "מי שבעד פלורליזם העיקרון הזה צריך להשמר גם כשפועלים מול אנשים שהדעות שלהם שונות משלך, אבל ברגע שהפלורליזם טוב רק לאסכולה או אג''נדה אחת אז זו צביעות, וצביעות לא נמצאת באג'נדה שלי. לכן, עם כל הכבוד לאותם אמנים, שרת התרבות והספורט תהיה בכל מקום שאליו היא מוזמנת ובאותם מקומות שאנחנו תומכים בהם כמו פסטיבל ישראל שלא יכול היה להתקיים ללא תמיכת משרד התרבות והספורט. טוב שהמשרד ימשיך ויתמוך באירועים תרבותיים ופלורליזם תרבותי יהיה ברהט, נצרת, דימונה וגם ביהודה ושומרון".