לעצור רגע לפני ההתדרדרות
לעצור רגע לפני ההתדרדרות צילום: פנימה

טיפה של שמחה- מנו אקרמן

"על ידי קלקול השמחה בא חולאים עליו" (רבי נחמן). 

דנה היא אישה בשנות הארבעים לחייה. היא מבקרת אצלי בשנים האחרונות, וביחד אנו מנסות לנתח ולמסגר את מה שעובר עליה; בתחום הזוגי, עם הילדים וכמובן עם עצמה. מכל מפגש כזה יוצאת דנה כשהיא מצוידת בבקבוקון קטן של פרחי באך שאני רוקחת לה או לילדיה, בהתאם לצורך. 

לרכישת מנוי לחצי כאן

מבחינתי דנה היא ההצלחה הגדולה שלי (כשליחה, כמובן, ברור שאת העבודה האמיתית עושים היא וה'). תוך מספר שנים של טיפול בפרחי באך הצליחה דנה להתקדם בתחום הבנת הנפש ולחולל שינויים מהותיים באורח חייה ובהתנהלותה.
תמציות פרחי באך מופקות מצמחים שהתחממו במי מעיינות תחת השמש. ד"ר באך, מייסד השיטה, האמין שלמצבו הנפשי של האדם יש תפקיד חשוב בשמירת בריאותו הפיזית. הוא סיווג שלושים ושמונה מצבים נפשיים שונים ויצר מספר זהה של תמציות פרחים בהתאמה.

לאחרונה, כמו נשים רבות בגילה, התחבטה דנה בשאלה האם להביא לעולם עוד ילד, בד בבד עם הקשיים האין-סופיים הכרוכים בגידולם של ילדים מתבגרים. לא עבר זמן רב והנה לפתע החליטה בתה הגדולה, רק בת עשרים, להתחתן. כאשר נולד ילדה הראשון, כעבור שנה בלבד, החליטה סבתא דנה לוותר על רעיון הילד הנוסף. 

מרגע זה ואילך ובמשך תקופה ארוכה החלה דנה לבקר אצלי לעתים קרובות יותר, בכל פעם עם חיידק או וירוס אחר. בשלב כלשהו היא כבר התחילה לראות בעצמה אדם עצוב שמתקשה להרים את עצמו ומלווה כל הזמן בחוסר התלהבות ואמביציה לביצוע משימות יומיומיות, ולו הפשוטות ביותר.

לאחר שביררנו יחד את הגורמים למצבה העגום, נתתי לה כהרגלי בקבוקון קטן ובו פרחי באך המיועדים בדיוק למצבים כאלה. בחרתי בשבילה בערבז, תרופה רבת ערך לטיפול במצבי עצבות או ייאוש, שמקנה תקווה ואורך רוח. צירפתי גם אלגומין שמחזקת את פעילות הערבז, ואלה לבנה שעוזרת במצבי תשישות ועייפות כרונית. לבסוף הוספתי זית לטיפול בעייפות פיזית, ערמון לבן שנועד להרחיק אותה ממחשבות על מה שהיא החמיצה וזלזלת לטיפול באדישות וחולמנות, שיחד עם האלה הלבנה הייתה אמורה לעזור לה לחזור לתפקוד.

לאחר כחודשיים בלבד דנה חזרה לשגרה מלאה, ושכחה שאי פעם קשה היה לה לקום בבוקר. היא הגיעה להשלמה עם החלטותיה והייתה מסוגלת לעבור לפרק חדש בחייה.

ואסיים בציטוט של ד"ר באך: "בל תמנע פשטותה של שיטת הריפוי את שימושכם בה. אל תתייחסו למחלה, חשבו רק על מצבו של האדם במצוקה ועל גישתו לחיים. רפואה שלמה ומוחלטת לגוף באה מתוך הנפש עצמה. במעשיו הטובים יקרין האדם הרמוניה על כל אישיותו כשאך ניתן לעשות זאת".  


להתמלא מחדש- הדס אראל

עשייה, ציפייה, תכניות. יום רודף יום ורגע רודף רגע - ולפתע נגמרים הכוחות. לפעמים זה קורה לאט לאט, ולפעמים בבת אחת. את משתתקת, משותקת. אין לך יותר דלק במנוע ואת חשה אכזבה, ייאוש, עצבות וחוסר אונים. מה עושים כשזה קורה לעתים תכופות מדי, ולזמן ארוך מדי? כשאנחנו לא מוצאות מהיכן לשאוב את הכוחות כדי להרים את הראש ולהישיר מבט קדימה?

במצב כזה בדרך כלל קשה לראות את נקודת האור, קשה לראות ולחוש את ה' יתברך בתוכנו. ישנם מקרים קיצוניים שבהם העצבות והדכדוך עמוקים עד כדי כך שאין ברירה אלא לפנות לגורמים חיצוניים המוסמכים לשקול האם יש צורך בטיפול תרופתי, אך כמובן שרוב המקרים אינם כה חמורים. ישנם מצבים רבים ומגוונים וגם דרכי ההתמודדות עמם הן רבות. ננסה להתמקד בשתי דרכים אפשריות.

דרך אחת היא הטיפול במגע, מתוך המחשבה שבאמצעות הטיפול בגוף תבוא גאולה גם לנפש עצמה. 

הטיפול במגע מרגיע מאוד ועונה על כמה צרכים. מטרת העל בטיפול במגע היא כמובן לעזור לגוף לחזור לאיזון הפנימי שלו, להתחזק ובסך הכול לתפקד טוב יותר. 

מטרה נוספת שיש בטיפול כזה היא עצם הטיפול במגע, מכל סוג שהוא. המגע עצמו הוא דבר שחסר מאוד בחברה המערבית. באופן כללי בני אדם ממעטים לגעת באחרים, ממגוון סיבות, דבר שפעמים רבות יוצר חסרונות גדולים. הטיפול במגע מאפשר לנו חלון הזדמנויות קטן של מגע חיובי שתורם רבות לגוף ולנשמה. 

מטרה נוספת שאנו משיגות בטיפול מהסוג הזה היא עצם היותנו מקבלות. נשים רבות מאוד נמצאות במציאות של נתינה גדולה, ולפיכך האפשרות להפוך לזמן קצר להיות במקום של קבלה והתמלאות היא רווח נוסף, משני, אבל חשוב לא פחות.
דרך נוספת ומעניינת שהולכת ומתפתחת בשנים האחרונות היא שיטת הטיפול האנרגטי. גם בטיפולים הללו ישנו מגוון רחב, ובכל שיטה יש דגשים אחרים. 

הדרך שאני רוצה להרחיב עליה מעט עוזרת לאדם להבין לעומק אילו דפוסי התנהגות מנהלים אותו, והיכן נמצאות החסימות שמפריעות לו ומקשות עליו בעבודה הפנימית. השיטה מאפשרת לזהות היכן אנחנו נתקעים ועוזרת לשחרר את החסימות ברמת התת-מודע, מה שמאפשר לעבודה המודעת שלנו, שנעשית כחלק בלתי נפרד מהטיפול, להיות קלה יותר, יעילה יותר ובעזרת ה' קצרה יותר. 

בשיטה זו אין חפירות בעבר שלנו ברמת הפרטים הקטנים, אבל כן יש ניסיון להבין עם אילו תובנות אנחנו מסתובבות בעקבות העבר. בדרך זו למעשה אנו ניגשות לטפל בשורש הבעיה, בגורם שלה, ולא רק בצורת הביטוי החיצונית שבדרך כלל מפריעה לנו והיא הגורמת לנו לגשת ולבקש עזרה. 

העבודה הפנימית בליווי המטפלת מביאה בעזרת ה' לצמיחה ולהתפתחות. לא מתוך רצון להפוך להיות אדם אחר, אלא על מנת להישאר אנחנו, עם הכוחות והיכולות שקיבלנו מבורא עולם, רק מאוזנים יותר.  

פורסם לראשונה בפנימה