אי אפשר איתה ואי אפשר בלעדיה
אי אפשר איתה ואי אפשר בלעדיה צילום: פנימה

נקטר להזנת עור הפנים- רבקה פרלמן

הזָעה היא תהליך פיזיולוגי, טבעי וגאוני. 
העור הוא איבר הנשלט על ידי הריאות, והקשר בין העור והריאות ידוע גם ברפואה הקונבנציונלית. לפי הרפואה הסינית, שניהם יחד הם שגרירי יסוד המתכת בגוף האדם, משום ששניהם ניצבים בגבול שבין האדם לסובב לו.

ניתן לדמות זאת לשער מתכת בקדמת הארמון, אשר סגירתו מגִנה על העיר ובעת פתיחתו חיים שוקקים ושפע חדש נכנס לכל חלקיה.

אצל מתרגלי יוגה מתקדמים אפשר לראות תופעה מעניינת: כשהם מתאמצים לעגל את הרגליים עד הראש, זיעה יפה וטובה מופרשת בצורה חופשית. ומה הם עושים בה? הם מספיגים את הזיעה בחזרה לתוך העור! וגם טוענים שזהו נקטר, בעל תכונות טובות להזנת עור הפנים. 

כשדם האדם נקי, זיעתו תיחשב נוזל גוף טהור ופוטנטי. כיצד ייתכן דבר כזה? הרי ידוע שהזעה טובה לפליטת רעלים, מלחים מיותרים ומתכות שונות מהגוף. והרי כבר מימי קדם היו מתקבצים לסאונות עתיקות על מנת להזיע ולהירפא. האם זיעה היא תוצר לוואי של חומרים מיותרים בגופי? לא. אך בהחלט אפשר לומר שהזעה טובה פותחת שער להתחדשות כוחות החיים. 

מידת ההזעה של כל אדם מצביעה על טבעו האישי, ויש בה אפקט טיפולי מאזן. בעת שינוי מצב כמו מזג אוויר, טמפרטורה אישית, פעילות גופנית, שינויים הורמונליים, עודף משקל, לחץ וגם כאב יגיעו אותות של חוסר יציבות. או אז תהיה שאיפה של המערכת לווסת בין הפנים והחוץ. 

פתיחת נקבוביות העור תגרום הזעה, ואיתה ישתחררו חומרים אל פני העור. אם לדוגמה מדובר בווירוס, ההזעה היוצאת תהיה טובה ומרפאת. לעומת זאת, זיעה יומיומית חזקה ומוגזמת שאינה בהכרח תוצאה של מאמץ או חום רב מאפשרת בריחה של חומרים חיוניים. אז הגוף מספר לנו שהשער האישי שלו פתוח מדי. 

הכירי את עצמך: האם את מזיעה הרבה? האם אפשר לומר עלייך שאת מלאת חום ושמחת חיים? האם לעתים את מפזרת כוחות? אם כן - מיקוד יועיל לך. 

איסוף של כוחות החיים יתקבל על ידי אכילת טעם קצת חמוץ. כמו כן, על מנת להפחית את ריח הזיעה החריף הימנעי מאכילת מזון חריף, מטוגן ומעובד. אכלי נקי. ועוד טיפ מעניין: פעולת הנשיפה מוציאה חום מהגוף ויכולה להמעיט בהזעה.
אולם יש גם אנשים שלא מזיעים מספיק - מי שנוטים להיות מכונסים בתוך עצמם, ישרים מאוד אך גם ביקורתיים מדי, סגורים ומרוחקים. הטעם החריף מעורר הזעה ודינמיקה עם מה שמחוץ לכם, והוא ייתן לכם שמחה. נכון שתסריחו קצת, לא נורא. פעולת השאיפה תכניס אוויר חדש ותגביר את הקשר עם הנשמה. כמו כן, על מנת להגביר את ההזעה - הגבירו פעילות גופנית. קיץ נעים ואוורירי!  

כדי להצליח צריך להזיע - שרי חמו

כולנו מעדיפים לא להזיע, אך כדאי שנדע את מעלותיה של הזיעה.

קירור הגוף - כשאדם נמצא במאמץ או במזג אוויר חם הגוף צריך להתקרר. לכן הוא מפריש נוזלים והטמפרטורה של הגוף יורדת.

הפרשת פסולת - עם הנוזלים יוצאת פסולת מהגוף. לכן לא טוב להשתמש בדאודורנט, כי הוא מונע מהפסולת לצאת ובכך מפריע לגוף לעשות את עבודתו. מי שסובל מזיעה בעלת ריח צריך לשנות את התזונה שלו או פשוט להתקלח יותר. אפשר גם להשתמש בדאודורנט טבעי שלא סוגר את הנקבוביות.

באבות דרבי נתן כתוב: "שלוש זעות הן יפות לגוף: זיעת חולי, זיעת מרחץ, זיעת מלאכה. זיעת חולי – מרפא, זיעת מרחץ - אין לך כיוצא בו". 

זיעת חולי - כשאדם חולה ולא מוריד את החום עם אקמול אלא נכנס למקלחת חמה, שותה כוס תה חם ונכנס למיטה הוא מזיע, ועם הזיעה הגוף מיטהר ומתנקה. אין לך ריפוי טוב מזה - רק תן לגוף לטפל בעצמו.

זיעת מרחץ - זוכרים את החמאם הטורקי? כנראה שזה לא רק לתענוג אלא גם לבריאות. כשאדם רוחץ את גופו בחמין, הנקבוביות של העור נפתחות והפסולת יוצאת החוצה. חשוב לא לצאת החוצה לקור לאחר הרחצה, כי אז הנקבוביות פתוחות וחשופות לרוח ולקור.

זיעת מלאכה - כשאנו מתאמצים בעבודה פיזית או בפעילות גופנית הגוף מפריש נוזלים לקירור, ועל הדרך מופרשת מהגוף גם פסולת. מובא בגמרא, וכן כתב הרמב"ם, "שכל זיעת אדם סם המוות חוץ מזיעת הפנים". מדוע סם המוות? מכיוון שכל הרעלים שבגוף יוצאים דרכה. יש לדעת שלאדם שאוכל נכון אין כמעט ריח מהזיעה, וככל שגופנו פחות נקי כך ריח הזיעה חריף יותר.

דרכי טיפול

להזעת יתר יש טיפולים קונבנציונליים כמו מלחי אלומיניום שנמצאים בדאודורנטים, הזרקת בוטוליניום שמפסיק את הפרשת הזיעה או ניתוח. כל אלה כמובן אינם מומלצים. מכיוון שהזעת יתר אינה מחלה אלא רק גורמת אי נוחות, נשתמש בטיפולים טבעיים שהולכים עם הגוף ולא מתנגדים לו.

ישנם שינויים תזונתיים שניתן לעשות כדי להפחית את הזעת היתר. ראשית, אפשר להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים ומשתיית קפאין וכן מאכילת מאכלים חריפים. כל אלה מחממים את הגוף ומביאים להזעה. כנגד זאת כדאי לשתות שתייה קרה אשר מקררת את הגוף.

שנית, ריבוי צריכה של פירות וירקות והפחתת צריכת חלבונים מן החי ואוכל מתועש עם חומרים מזיקים ינקו את הדם ויפחיתו את כמות הזיעה ואת חריפותה. כדאי לאכול מאכלים המסייעים בקירור הגוף, כמו פטרוזיליה, שמיר, אבטיח ומלפפון. כמו כן, כדאי לשתות תה שעשוי מצמחים שידועים כמקררים, כמו תה סרפד, קמומיל ועוד.

אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות דיקור סיני, אשר מסייע בסגירת הנקבוביות. הרפואה הסינית מאמינה שהזעת יתר נובעת מחוסר של יין (הצד הפסיבי) ועודף של יאנג (הצד האקטיבי), ולכן היא תנסה להביא לאיזון מחודש בין השניים. 
דרך טיפול נוספת של הרפואה הסינית היא רקיחת מרקחת של צמחי מרפא מקררים, מרגיעים וסוגרי נקבוביות.  

פורסם לראשונה בפנימה

לרכישת מנוי לחצי כאן