להחיות את האהבה

כולנו מכירים את הנתונים על אחוזי הגרושים בישראל, שרק עולים כל שנה. אז מה ישאיר אותנו ביחד?

הראלה ישי , י"א באלול תשע"ה

להדליק את הניצוץ
להדליק את הניצוץ
צילום: פנימה

לצערי, הסטטיסטיקה מגלה שלא רק שקשה למצוא בן זוג ולהתחתן, אלא שגם אחרי שצלחתם את הקושי הזה עומד בפניכם קושי גדול עוד יותר - להישאר נשואים.

כולנו מכירים את הנתונים הכואבים על אחוזי הגירושין בישראל, שרק הולכים ועולים מדי שנה. ואין זה פלא, הרי אנו עסוקים כל החיים במרדף אחרי משהו טוב יותר - עבודה טובה יותר, בית גדול יותר, בגדים יפים יותר - ומשקיעים את כל מרצנו בהשגת המטרה. אך רובנו נוטים לשכוח את הדבר החשוב באמת, והוא הזוגיות. גם בה צריך להשקיע, בדיוק כמו בשאר תחומי החיים. 

הבעיה היא שכשאנחנו עומדים מתחת לחופה איש לא עושה לנו קורס מזורז בזוגיות, או נותן לנו כלים להתמודדות עם היום שבו ההתרגשות נעלמת והשגרה מתחילה לחנוק אותנו. אי אפשר לפרט במאמר אחד את כל העצות לחיי נישואין מוצלחים, אך אתן כאן כמה עצות ששוות זהב.

יום קבוע בשבוע 

שלא תטעו, הנישואין הם עבודה, נקודה. בדיוק כמו שיש לכם עבודה שאתם מקבלים עליה שכר, ובדיוק כמו גידול הילדים וניהול משק הבית, גם הזוגיות היא עוד אחת מהמשרות שלנו בחיים. אם תיתנו לדברים לזרום ולא תשקיעו בזוגיות שלכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם עם מכתב פיטורין מהבעל או מהאישה. לכן אתם חייבים להיות מחויבים ומסורים במאה אחוזים. 

הרי בסוף יום ארוך, אחרי העבודה, הבישולים, הניקיונות והטיפול בילדים, הכי קל להיכנס למיטה או לרבוץ מול הטלוויזיה, אבל זהו מתכון בטוח לבעיות בזוגיות. למרות העייפות, התעלו על עצמכם ומצאו את הזמן ואת המרץ להיות עם בן הזוג, לדבר על מה שעבר עליכם היום, להביע התעניינות ולתת כתף תומכת. 

אימא שלי תמיד אומרת שעם האוכל בא התיאבון. כלומר, גם אם יש לכם מיליון דברים על הראש ואין לכם עכשיו כוח למפגש רומנטי - תעשו את זה בכל זאת ותאמינו לי שתיהנו. 

לעסוקים שביניכם אני תמיד ממליצה לשריין ביומן יום אחד קבוע בשבוע שמוקדש לזוגיות. בדיוק כמו שיועצי הורות ממליצים להורים לפחות פעם ביום לכבות את הטלפון, לשבת נטו עם הילדים ולהקדיש להם את מלוא תשומת הלב - הדבר נכון גם בחיים הזוגיים.

שישי זוגי

 ברוב המקרים יום שישי בבוקר מוקדש לסידורים, לבישולים, לניקיונות ולכל מה שלא הספקנו לעשות במהלך השבוע. אני יודעת שלפעמים אין ברירה, ויש מטלות שחייבים לעשות ביום שישי, אבל השתדלו לפחות פעם בשבועיים להשלים את כל המטלות לפני כן, כדי לפנות לכם זמן ולהקדיש שעתיים לארוחת בוקר משותפת בבית קפה מפנק.


מחוות קטנות 

לפעמים מחווה אחת קטנה שווה פי מיליון יותר מהפקה גרנדיוזית. אני מכירה לא מעט אנשים שביום ההולדת או ביום הנישואין של בן או בת הזוג עורכים הפקה ענקית שלא תבייש אף מפיק אירועים מקצועי. זה נהדר, אך הבעיה היא שבשאר ימות השנה הם לא עושים כלום למען הזוגיות. 

לכן אני ממליצה בחום לקחת פסק זמן פעם ביום, פעם בשבוע או אפילו פעם בחודש לטובת מחווה רומנטית קטנה. זה יכול להיות אפילו SMS באמצע היום, שבו אתם אומרים לבן הזוג שאתם אוהבים ומתגעגעים, או לקום קצת יותר מוקדם בבוקר ולהביא לאשתך את הקרואסונים שהיא אוהבת מהמאפייה השכונתית, סתם כדי להמתיק לה את הבוקר. אפשר גם להכין דיסק עם שירים שבן הזוג אוהב. זה לא משנה מה, העיקר לעשות משהו קטן שיעזור לכם לשמח את בן הזוג ולשמור על גחלת האהבה.

ולסיום, סיפור קצר. לא מזמן הגיעה אליי אישה יפהפייה ומצליחה, שהתגרשה מבעלה וחיפשה בן זוג כדי לפתוח איתו את פרק ב'. במקרה הכרתי את בני הזוג בתקופת הנישואים שלהם, ומבחוץ היה נראה שיש להם זוגיות מדהימה. שאלתי בנימוס מה הסיבה לגירושין, והיא השיבה שהיא הרגישה שהאהבה שלהם פשוט מתה. 

היא אמרה שבשנים הראשונות של הנישואין הכול היה מושלם, אבל עם הזמן משהו השתבש. מסתבר שהוא עבד שעות רבות כמנהל, והיא הרגישה בודדה. הוא כל הזמן היה בעבודה ובקושי יצא להם לבלות יחד. ואולם, אחרי שהם כבר התגרשו היא הבינה שהאהבה לא באמת מתה, היא פשוט הייתה זקוקה להחייאה. אבל כשהגיעה למסקנה הזאת היה מאוחר מדי, משום שהוא כבר התחתן בשנית. 

אז אל תיתנו לאהבה שלכם להיכנס למצב של המתנה. השאירו אותה במצב פעיל כל הזמן, גם אם זה דורש מכם לא מעט עבודה.

פורסם ב''פנימה''
לרכישת מנוי לחצי כאן