שחזור ההשתלטות על המטוס
שחזור ההשתלטות על המטוס דניאל בר און

לקראת הקרנת הסרט "סבנה" מחר (שלישי) ב"קשת", אחרי המהדורה המרכזית בערוץ 2, מתפרסמות לראשונה הקלטות של קברניט המטוס, רג'ינלד לוי, המתאר את ההתרחשויות בדקות שלפני מבצע החילוץ של סיירת מטכ"ל.

בהקלטה מספר לוי על ההבנה שהמחבלים עומדים לפוצץ את המטוס,  "וידעתי, ידעתי ללא צל של ספק שהם החליטו לפוצץ את המטוס, הם התעייפו מלהמתין, הישראלים השתהו ללא הרף, הם לא סמכו עליהם, הם היו מבוהלים. ואני די בטוח שהיו להם הוראות, ואם הם לא היו מקבלים את ההוראות מביירות, שהם המשיכו לבקש, שוב ושוב... ואם הישראלים לא יסכימו לדרישותיהם יש לפוצץ את המטוס".

הוא מתאר כיצד ניסה לחסל את אחד המחבלים, "ידעתי שיש לי בדיוק שניה וזו הייתה הזדמנות שלא תחזור. היה ברור שאין לנו הרבה זמן לחיות, ועשיתי את הדבר היחיד שיכולתי לחשוב עליו באותו הרגע. בזמן שתשומת ליבם הוסתה, קפצתי על המבוגר מהשניים שהיה אחראי עליי, אבל הוא הסתכל הצידה.

"הצלחתי לתפוס את היד שלו, הוא החזיק את האקדח בידו הימנית, והפניתי את האקדח אליו, שמתי את האצבע שלי על האצבע שלו, שהייתה על ההדק, ולחצתי עליה, אבל הוא שם את האצבע שלו על ניצרת האקדח, וכמובן שהאקדח לא ירה".

באופן מפתיע המחבלים החליטו לא להרוג אותו, "אני לא יודע למה הרשו לי להמשיך לחיות, אני רק יכול להניח שהם חשבו לעצמם באותה נקודת זמן שהקצין הראשון הוא מאוד צעיר, אז הם בטח לא חשבו שיש לו מספיק ניסיון להטיס מטוס פגוע מעל הקרקע. אבל הצעיר משני החוטפים אמר לי, 'אני לא הורג אותך עכשיו, אבל אהרוג אותך מחר' והמבט בעיניו גרם לי להאמין באיום הזה".

בהקלטה מתאר לוי את המו"מ שניהלה ישראל על מנת למשוך זמן, "בסופו של דבר, איש הצלב האדום חזר למטוס והפעם הוא אמר שהישראלים הסכימו לשחרר אסירים מסוימים, והם גם הסכימו לשחרר אסירים מצריים וסוריים שהם מחזיקים, אם אתם תשחררו את הנוסעים על המטוס.

"סרט שמאלני, איזון לנרטיב של הטרור"

"זה הרגיז את החוטף המבוגר שאמר 'אם המצרים רוצים לשחרר את האסירים שלהם שיחטפו מטוס בעצמם. אם הסורים רוצים לשחרר את האסירים שלהם, שהסורים יחטפו מטוס בעצמם'".

הקברניט סיפר כי נאמר לו שצפויה להיות פעולה, "יכולתי לראות את האיש נכנס לפעולה על כנף המטוס, ולא רציתי שאיש הצלב האדום יהיה על המטוס. הוא בא אליי ואמר, הם צריכים אותי בתא הטייס למשהו. בזמן הזה אני די בטוח שהוא ניחש, אני בטוח שהוא לא ידע, וזה לעולם לא נאמר לו, כפי שנאמר לי, שעומדת להיות מתקפה על המטוס. הוא בוודאי ניחש".

נציג הצלב האדום ביקש לעלות למטוס אך לוי לא אפשר לו על מנת שלא לסכן אותו, "לא רציתי לסכן את נציג הצלב האדום. עצרתי אותו מלעלות על המטוס בדיוק בזמן שהתקיפה עמדה לצאת לדרך. תוך מספר שניות מהרגע ששאל אותי, התקיפה החלה".