למרות המצב הביטחוני: מירוץ תל אביב כמתוכנן

מירוץ הלילה בת"א ייערך הערב כמתוכנן, זאת למרות המצב הביטחוני. מאות שוטרים ומאבטחים יאבטחו את הרצים וכבישים רבים ייסגרו לתנועה

נרי וייס - ערוץ 7 , ז' בחשון תשע"ו

מירוץ הלילה כמתוכנן. על אף המצב הביטחוני
מירוץ הלילה כמתוכנן. על אף המצב הביטחוני
צילום: פלאש 90

"התלבטתי רבות אם לקיים את מירוץ הלילה למרות המצב והחלטתי שלא נפסיק לרוץ. חשוב שנמשיך לחיות ולקיים את השיגרה, דווקא משום שמטרת הטרור היא לשבש אותה", כך כתב בחשבון הטוויטר שלו, ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי.

מירוץ הלילה בתל אביב הינו מירוץ מסורתי בעיר ללא הפסקה וכ-20,000 רצים, פחות מהמשתתפים בשנים עברו, עשויים לקחת בו חלק כשיוזנק הערב (שלישי) בשעה 21:00. 

הירידה במספר הרצים נובעת ככל הנראה מהחשש של הרצים הרבים מהמצב הביטחוני. בעיריית תל אביב דנו באפשרות לדחות את המירוץ למועד אחר, אך לאחר מחשבות רבות החליטו שלא לעשות כך ובמקום זאת להבטיח את ביטחונם של הרצים הרבים עם אבטחה חסרת תקדים באירועי ספורט בארץ. מאות שוטרים ומאבטחים ישמרו על ביטחון הרצים, שירוצו לאורך 10 ק"מ בלבד.

קיומו של מירוץ הלילה הערב אינו דבר של מה בכך כאשר רק בשבוע שעבר ביטלה עיריית גבעתיים מירוץ שהיה אמור להיערך בשטחה.

המירוץ הלילה מתקבל ברגשות מעורבים בתל אביב, כשקיומו בסמוך למירוץ האופניים שהתקיים לפני שבועיים וחסם את רחובות העיר למשך זמן רב, גורם לכעס רב כלפי חולדאי והעירייה. 

בעירייה שמעו את טענות התושבים ומשכך החליטו כי לראשונה יוזנק המירוץ מאזור גשר בר יהודה הנמצא בסמוך לספורטק, ולא מכיכר מלכי ישראל כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. 

המסלול המלא: מגשר בר יהודה יעלו הרצים על רחוב אבן גבירול ומשם לשד' בן־גוריון. בהמשך יחצו הרצים את מרכז העיר של תל אביב כשיעברו ברחובות דיזנגוף, המלך ג'ורג', שד' בן ציון, ריינס, שדרות ח"ן, כיכר מלכי ישראל ובחזרה דרך אבן גבירול ויהודה המכבי עד לנקודת הסיום.

סיבה נוספת לירידה בכמות המשתתפים היא ככל הנראה הבירוקרטיה הרבה יחסית איתה נאלצו להתמודד באי המירוץ בכדי לקבל אישור להשתתפות בו. בניגוד להחלטת הממשלה והוועדה המייעצת במשרד הבריאות החליטה עיריית תל אביב אלפים לדרוש קבלת אישור מרופא משפחה, ולא להסתפק בטופס הצהרת בריאות בלבד. 

כזכור, במרץ השנה החליטה הוועדה המייעצת למשרד הבריאות כי אין צורך באישור רפואי למרוצים. הוועדה קיבלה את עמדת איגוד רופאי המשפחה כי אישור רפואי למרוצים עממיים הוא מסוכן, וכי יש להסתפק בהצהרה רפואית של המשתתף. בעקבות כך נקבע כי על כל משתתף למלא הצהרת בריאות לפיה יוחלט האם הוא כשיר או לא לביצוע פעילות גופנית. במידה שיימצא כי אינו כשיר, יצטרך לקבל אישור רפואי כדי להשתתף.

נראה שדרישת העירייה מגיעה בעקבות המירוץ מלפני שנתיים, במהלכו נהרג אחד מהרצים, גבר בן 30, ובעירייה לא רוצים לקחת סיכונים מיותרים.

בשל המירוץ כבישים רבים ייחסמו לתנועה החל כבר מהשעה 19:00 בערב. רשימת הכבישים שייחסמו:
רח' אבן גבירול משד' שאול המלך עד שד' רוקח בשני הכיוונים; רח' ריינס מכיכר דיזנגוף עד שד' בן גוריון; רח' המלך ג'ורג' מרח' אלנבי עד כיכר מסריק בשני הכיוונים; שד' בן ציון בשני הכיוונים; שד' רוטשילד מרח' החשמונאים עד כיכר הבימה; רח' מרמורק לכל אורכו; רח' קפלן מדרך מנחם בגין עד רח' אבן גבירול לכיוון מערב; שד' דוד המלך מרח' ויצמן עד רח' אבן גבירול; רח' דיזנגוף מרח' אבן גבירול עד רח' ארלוזורוב בשני הכיוונים; שד' בן גוריון מרח' אבן גבירול עד רח' בן יהודה בשני הכיוונים; רח' ארלוזורוב מרח' ויצמן עד רח' בן יהודה בשני הכיוונים; רח' פנקס מרח' ויצמן עד רח' אבן גבירול לכיוון מערב; רח' יהודה מכבי מרח' אבן גבירול עד דרך נמיר בשני הכיוונים; רח' בני אפרים/ שד' רוקח למערב מקק"ל עד רח' אבן גבירול; שד' רוקח למזרח מרח' אבן גבירול עד דרך נמיר; ודרך נמיר תחסם לדרום משד' רוקח עד רח' יהודה מכבי. 

ממשטרת התנועה נמסר כי ישנה אפשרות שתחסם הגישה מצומת גלילות לדרך נמיר דרום, זאת בהתאם לעומסי התנועה. עוד אמרו במשטרה כי מומלץ להשתמש באפליקציית WAZE שתתעדכן בזמן אמת בכל החסימות של הצירים ובפתיחתם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il