זקן תלמידי ישיבת מרכז הרב הלך לעולמו

הרב משה קנטמן, מרבני ישיבת מרכז הרב, הלך לעולמו. הלוויתו תערך מחר (ראשון) בשעה 13:30 ברחבת הישיבה שבשכונת קריית משה.

אלירן אהרון , ט"ז בכסלו תשע"ו

זקן תלמידי ישיבת מרכז הרב הלך לעולמו-ערוץ 7
הרב משה קנטמן
צילום: באדיבות המשפחה

זקן תלמידי ישיבת מרכז הרב, הרב משה קנטמן, הלך לעולמו והוא בן 95.

הלוויתו תערך מחר (ראשון) בשעה 13:30 ברחבת הישיבה שבשכונת קריית משה.

בראיון לעיתון "בשבע" שנערך עימו לפני עשר שנים סיפר על ילדותו, "אחרי המלחמה אמרתי לעצמי שסבלתי כל-כך הרבה רק בגלל היהדות שלי, שבעצם לא ידעתי עליה דבר, ואז החלטתי ללמוד. הייתי התלמיד היחיד בסמינר לרבנים של אמסטרדם. היו כמה רבנים שחזרו מפה ומשם שלימדו אותי".

בימים ההם למד הרב קנטמן 18 שעות ביממה. בערבים הוא אכל פולי קפה כדי להישאר ער. אבל תקופת הלימוד האינטנסיבי לא היתה ארוכה. "הייתי יוצא דופן. לא היו אנשים רבים בגילי שנשארו בחיים, ולעומת זאת היו יתומים רבים שהוסתרו ועכשיו התחילו לחזור. אז הוקמו בתי יתומים, וביקשו שאנהל בית כזה. מהלימוד לא יצא הרבה, אבל אני לא יכולתי לסרב לבקשה".

בשנת 68', כשרק התחיל את לימודיו, הוא ניסה להשיג לו חברותא בישיבת מרכז הרב שאיתו יוכל להכין את המקורות לשיעור בישיבת הכותל. הוא לא נחל הצלחה, "ביחס לבחור שיושב ולומד במרכז לא ידעתי הרבה גמרא, אז היו אחד או שניים שהיו מוכנים ללמוד איתי בהתחלה, אבל אחר-כך כבר לא. הלכתי בג' באלול לבית הקברות ודיברתי עם הרב זצ"ל. אמרתי: 'יש לי בעיה, אתה מוכן לסדר לי חברותא?' שבועיים אחר-כך בא אלי אחד הבחורים שניהל את הגמ"ח.

הנהלת החשבונות של הגמ"ח היתה קיימת רק באופן תיאורטי, והוא ביקש שאסדר לו את הניירות. הסכמתי, ואחרי כמה ימים סידרתי לו את זה יפה. הוא שאל 'כמה אני צריך לשלם לך?' אז אמרתי לו: 'כלום, תהיה חברותא שלי'". והבחור הסכים. 

"פעם ביקש ממני ראש הישיבה שאקח כיתה. אמרתי לו: 'הרב, אני לא רוצה לקחת כיתה שיש בה עשרה ישנים, עוד חמישה שמתעסקים במשהו אחר ועוד חמישה שמקשיבים. אני מעדיף ללמד כל פעם מישהו אחד'".

בפעם אחרת הגיע הרב שפירא אל הרב קנטמן ושאל אותו מדוע אינו מגדל זקן. הרב קנטמן השיב לו: "אשתי לא אוהבת זקן, וחוץ מזה, אם עכשיו אגדל זקן אחר-כך ישאלו למה אני מתלבש כך ולא אחרת, ואחר-כך למה אני מלמד כך ולא אחרת. אני בלי זקן וזהו".

לראיון המלא עם הרב לחץ כאן