בכוחם של מאכלים חמים וטעימים לחזק את הקשר
בכוחם של מאכלים חמים וטעימים לחזק את הקשר צילום: פנימה


יש זמנים שבהם העולם חשוך, כלום לא מאיר והלב מסתתר בתוך כיס. רק בזיק אור קטנטן ונועז שמצאתי אי שם הדליק אותי שוב. המתנה של חודש כסלו היא חיזוקו של הלב, התייצבות וחיזוק האור הפנימי.


כיצד תעשי זאת?
בחודש כסלו אנחנו כבר בשיא החורף. הימים קצרים והלילה ארוך, כך שרוב הזמן אנחנו שרויים בחושך. מכורבלת מתחת לשמיכה אני חושבת על הדובים בני המזל שישנים שנת חורף ארוכה, ותמהה מדוע הטבע הנפלא הזה דילג עלינו, בני האדם. 

תכונת החודש: שינה
בספר יצירה נכתב שתכונת חודש כסלו היא שינה. אין הכוונה לשינה דיכאונית שמביאה לשקיעה מטה, אלא להמתנה, שהייה במצב ישן, כמו בתפילה השקטה הקרויה גם מדיטציה.  הסינים לימדונו שדווקא טוב להתמזג עם העונות המשתנות. אדם בריא, פשוט מאוד, משתף פעולה עם הטבע ומצליח להשתלב בו. ומה קורה בחורף? קר וחשוך בחוץ, ואנחנו נכנסים פנימה, הביתה. אך יש גם בשורה טובה: החושך הוא תמיד זמני, ובוודאי בקרוב יהיה לנו אור גדול. 

ובבית? הבית הוא הלב, משכן הנשמה שלנו, מרכז לכל הדברים שאנחנו אוהבים, מקום יציב של מנוחה ושקט. לב חם הוא לב מואר.  מה הן התכונות שמציתות אש פנימית? אמונה חזקה, משמעות, קשר ישיר עם הנשמה שלי, התלהבות, שמחה, דיבור חם, אהבה רבה, ידיעה ברורה של מטרת חיי כמו חץ ישר ומכוון, שלהבת עולה. האם את מצליחה להרגיש את רוממות הלב היוצאת ממילים אלה?  אדם שלא לחם במציאות החושך וטרם פיתח בעצמו כוחות אלו, סביר שיהיה רגיש יותר בתקופת החושך. הוא עלול לחוות פחד. כיצד ניתן להגבירם? 

המטבח הוא האש של הבית
בכוחם של מאכלים טעימים, חמים ומזינים ליצור חשק לחיים ולחזק את הקשר עם הבית. לא במקרה מאכלי חנוכה המסורתיים יש בהם טעם מתוק שנעים לבטן, והשמן שבהם מספק אנרגיה זמינה שמועילה להתחממות.  צלילי הטיגון המבעבע מזכירים אש בוערת, שסביבה יושבים ומספרים סיפורי ניסים על אור המקדש. הזיכרון הטוב הזה הוא המזון המועדף ביותר על הלב. 

ואפרופו שמן ושומן, במאכלי החג נעדיף שמן זית וריבת פרי ביתית. 
בבית חם ונעים, אבל לפעמים אנחנו יוצאים החוצה גם בגשם. אז אנחנו חוזרים רטובים, מגושמים ומתרעמים. אך לעולם הנר מאיר את פינות לִבנו! חודש כסלו מלמד אותנו להכניס את הלב לכיס, לתחזק ולשכלל את האש שלנו, ולהבין שאפילו כשאנחנו בחוץ ובחושך אפשר להישמר במצב פנימי מואר.

המלצה:  נקודת דיקור להדליק את הלב. קפלי את זרת ידך פנימה.  במקום שהזרת נפגשה עם כף היד, חפשי אזור רגיש ללחיצה ולחצי בו כמו מתג. 
חנוכה שמח!

פורסם ב"פנימה"

לרכישת מנוי