גנאדי קאומפן
גנאדי קאומפן צילום: הישוב היהודי בחברון

אשי הורוביץ, מנהל התיירות והאירועים ביישוב היהודי בחברון, מספר לערוץ 7 על גנדי קופמן הי"ד שנפצע קשה מאוד בפיגוע דקירה בחברון לפני כשלושה שבועות ונפטר הבוקר (רביעי) בבית החולים שערי צדק בירושלים. 

"גנדי נרצח כי הוא היה יהודי, הוא נרצח כיהודי שעובד במערכת המכפלה", סיפר הורוביץ. ''בעבר הוא עבד כמאבטח אבל לפני שלושה חודשים הוא פנה אליי ואמר שהוא מעוניין לעשות משהו יותר יוצר, לעבוד בגינון. מאז הוא ממש פרח.

''הוא עבד קשה מאוד", העיד הורוביץ, ''גנדי ראה את המיוחדות והחשיבות לעבוד בגינון במערת המכפלה. למרות שהייתה לו הצעת עבודה אחרת בתחום יוצר אחר והוא התלבט, הכריע שהוא רוצה להמשיך לעבוד במערת המכפלה".

לדבריו גנדי עבד במסירות רבה, "מערת המכפלה היא כמו אי של שפיות בתוך העיר חברון, הערבים לא מקפידים על אסתטיקה ומערת המכפלה זה כמו מיזם של היישוב היהודי, היא טובלת בירק, כמה דונמים של מדשאות וגינות מיוחדות, גינת ורדים, שבעת המינים, גינה של קהילת שיקגו ועוד.

''היתה הרבה עבודה סביב זה וגנדי זכה לבלות כאן את זמנו לפני האסון. באותו יום בתום העבודה הוא ניגש לתחנת האוטובוס ליד מערת המכפלה ומחבל ערבי מול עיני החיילים דקר אותו אנושות".

משפחת היישוב היהודי בחברון התפללה לנס, "היינו כולנו בתקווה שהוא יצא מהמצב הזה, היו סימנים אופטימיים, הגענו לבקר אותו, הוא לא היה בהכרה, היה מורדם ומונשם. מבחינה הרופאים בשבועות האחרונים הוא היה נס, הם היו אופטימיים, אבל ריבונו של עולם רצה אחרת. וכנראה שהאבות הקדושים רצו שהוא יעבור דרכם, דרך פתח גן עדן".

הורוביץ מקווה שהביטחון יחזור לחברון, "למרות כל הפיגועים הערבים ממשיכים להלך חופשי בלי בידוק וממשלת הימין והמדינאים שלנו לא עושים בעניין הזה מספיק, לכן הקמנו לפני כשלושה שבועות אוהל מחאה בסמוך למקום הפיגוע''.

הוא מספר שגנדי היה חמוש אך לא הספיק לעשות שימוש בנשק, ''הגיע הזמן שמדינת ישראל תעבור ממגננה להתקפה ותפסיק עם ההתרפסות", כך הורוביץ.

הלוויתו של גנדי קופמן הי"ד תצא בשעה 15:30 מרחבת מערת המכפלה לבית העלמין העתיק בחברון.