שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו
שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב, פלאש 90

ג'ון קירבי, דובר מחלקת המדינה האמריקנית אמר לפנות בוקר (רביעי) בתדרוך היומי לעיתונאים כי הוא אינו מבין את הביקורת שמתח ראש הממשלה השבוע על השגריר דן שפירו.

כזכור, השגריר תקף את ישראל במהלך נאום בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי וטען כי הוא נוקטת בסטנדרט כפול באכיפת החוק כלפי פלסטינים ביהודה ושומרון, והוסיף כי ההתיישבות אינה מהווה פיתרון לאלימות, כלשונו.

הדובר לא התייחס לטענה הראשונה ישירות, אבל לגבי השנייה הבהיר כי "אין כל חדש בדברי השגריר שפירו. אנחנו מביעים באופן עקבי את החשש שלנו מאלימות משני הצדדים. כמובן תקפנו בחריפות את הטרור נגד ישראלים – אך נשארנו מודאגים מאוד, ואנחנו לא מתביישים לומר זאת, מהאלימות של מתנחלים נגד פלסטינים ורכושם ביהודה ושומרון".

אחד העיתונאים תהה מדוע היה צריך שפירו בכלל למתוח ביקורת על ישראל בזמן הזה. קירבי טען בתגובה כי "מדובר בכנס אליו הוזמן לפני זמן רב ולא מדובר בכך שהשגריר אמר לעצמו שהוא בא כדי לפגוע בישראל. זה מקום שצריך לדבר בו באריכות ולהבהיר את העמדה שלנו".

"דווקא בגלל שאנחנו מעריכים את ישראל ומערכת היחסים חשובה – יש צורך אקוטי לדבר בכנות ולנהל דיון פתוח. הוא לא אמר שום דבר חדש לישראלים – והתבטאויות כאלה כבר נאמרו למנהיגים עצמם", הוסיף דובר מחלקת המדינה.

הוא התייחס גם להחלטת האיחוד האירופי השבוע לפיה כל ההסכמים עם ישראל לא יחולו בשטחי יהודה ושומרון והצהיר כי הוא מאמין להודעת הארגון לפיה "לא מדובר בחרם".

"העמדה שלנו לגבי ההתנחלויות ברורה. אנחנו רואים בהמשכן כמעשה לא לגיטמי ולא מועיל לתהליך השלום. ממשלת ארה"ב מעולם לא הגנה או תמכה בהתנחלויות בישראל".

"אנחנו לא חושבים שסימון מוצרים מההתנחלויות מהווה חרם על ישראל או שווה ערך לחרם", טען קירבי.