כך נמחקה ישראל ממפת אתר החדשות האמריקני

אתר רשת השידור הציבורית בארה"ב NPR פירסם כתבה וכלל בה מפה ממנה הוסרה ישראל ובמקומה נרשם השם 'פלסטין'. הרשת התנצלה

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ו

טעות בתום לב או עניין מכוון למדי? חודשים ספורים אחרי שרשת CNN פרסמה מפה ובה מחקה את ישראל ובמקומה מיקמה את 'פלסטין', חוזר על אותה טעות אתר האינטרנט של רשת השידור הציבורית (NPR) בארה"ב.

בכתבה שעסקה בשאלה "ממה תפחד בשנת 2016" ופורסמה הלילה (שני), שובצה תמונת אילסוטרציה שנוצרה על ידי מערכת האתר - וממנה נעלמה ישראל ובמקומה נרשמה 'פלסטין'. באופן כללי הודגשו במפה הזו בעיקר מדינות מוסלמיות וערביות - והועלמו חלק מהמדינות המתונות.

בין היתר נטען בכתבה שההקצנה המוסלמית היא עניין מפחיד - והתמונה באה להמחיש כביכול את הקיצוניות באיזור המזרח התיכון. 

באתר עצמו החלה שורה של מחאות בטוקבקים - ומיד אחריה פנו גם כמה עיתונאים לרשת ותהו כיצד החליטה לפרסם תמונה מסוג זה.

הפניות הרבות הובילו לכך שבשעות האחרונות נמחקה התמונה כגליל מהכתבה. מערכת אתר NPR פירסמה התנצלות בה נכתב: "הגרסה המקורית של הכתבה הכילה איור עם מפה שנועדה להציג את מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה - שנחשבות על פי שאלון שלנו לאיזורים בעלי סיכון גבוה".

"המפה כללה שגיאות רבות. קפריסין, טורקיה וישראל לא סומנו בה. היכן שנכתב 'פלסטין' היה צריך להיות כתוב 'הרשות הפלסטינית'. אנחנו מתנצלים על טעויות אלה", לשון הודעת הרשת.

אלא שמבט פשוט בתמונה מבהיר שהמילה 'פלסטין' נרשמה על כל שטח מדינת ישראל. גם עברה של הרשת, שפירסמה רק באחרונה תחקיר קשה נגד מדיניות ישראל מול האמריקנים והפלסטינים - עורר אצל יהודים ברחבי ארה"ב זעם רב גם אחרי שהתמונה הוסרה.