"שוקלים להטיל פיקוח על פירות וירקות מסוימים"

השר אריאל: "מחיר הפטם הסיטונאי ירד ב-15%-20% והמחיר לצרכן ב-10%". על הטיפול במפחמות: "האוצר התנגד - חריש תהיה עיר רפאים".

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשע"ו

"שוקלים להטיל פיקוח על פירות וירקות מסוימים"-ערוץ 7
השר אריאל בוועדה
צילום: דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל קיבלה היום (רביעי) דיווח משר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל על פעולות משרדו, תכניות העבודה ואופן ביצוע התקציב.

כבל פתח את הדיון ואמר כי הוועדה היא הבית המרכזי של משרד החקלאות ומשתדלת למצוא את האיזון בסוגיות השונות שנוגעות לענף, כאשר כל חברי הכנסת, בלי הבדל בין הקואליציה לאופוזיציה, מגויסים לעניין. השר אריאל התייחס לכך ואמר "כולם בקואליציה של החקלאות".

השר אריאל סקר את פעולות המשרד ואמר כי בכוונתו להוביל, בטווח הארוך, שינוי משמעותי של מעבר מתמיכות עקיפות לתמיכות ישירות. באשר למחירי הפטם אמר כי "בעקבות הסיכום שהובילה הוועדה המחיר הסיטונאי ירד בכ-15% עד 20%". ח''כ כבל דרש לדעת האם הייתה לכך השפעה על המחיר לצרכן וסמנכ"ל כלכלה במשרד החקלאות, אורי צוק בר, השיב כי יש ירידה של 10% במחיר לצרכן.

באשר לפערי התיווך אמר השר "אנחנו מסכימים עם חברי הוועדה והחקלאים, שפערי התיווך הם בלתי סבירים. המציאות שבה חקלאי מקבל עבור עגבנייה פחות ממה שעלה לו לגדל אותה, ובסוף אשתו קונה אותה בסופר במחיר שהוא גבוהה עד פי 10 ממה שהחקלאי קיבל – זה בלתי מתקבל על הדעת.

"חשבנו לקדם הצעת חוק שתטפל בזה, אך לא עלה בידנו לתאם עם משרדי האוצר, הכלכלה והמשפטים, ואנחנו בוחנים אפשרות להחליט שפירות וירקות מסוימים, אננס לא אבל כן בצל או פלפל ירוק, יהיו בגדר מוצרי יסוד שנמצאים תחת פיקוח. אני מקווה שזה יצליח ומוכן לדווח בעוד כחודש איפה זה עומד".

באשר למפחמות אמר השר אריאל כי הממשלה מינתה ועדה בראשות מנכ"ל משרדו, אך האוצר לא הסכים לקבל את המלצותיה. בעניין זה אמר בתוקף כי "לא יהיה אכלוס בחריש. מי שחושב שאפשר לתלות בערב את הכביסה בערב ובבוקר לראות אותה שחורה – זה לא יקרה. בונים שם 4,300 יחידות דיור וזו תהייה עיר רפאים. העליתי את הנושא כבר לפני שנתיים, כשר הבינוי, ולצערי זה לא טופל ואני מקווה שזה ישתנה.

"בפברואר צפוי אכלוס של 200 משפחות וצריך לטפל בזה, כי אנשים שילמו יותר ממיליון שקל לבית שהם לא יוכלו לגור בו". עוד הוסיף השר כי לתקציב המשרד חסרים כ-250 מיליון שקלים, ואמר כי הוועדה יכולה לסייע להגיד לתקציב טוב יותר.

באשר לכסף שהועבר ליהודה ושומרון אמר כי מקורו בדיון עם שר האוצר הקודם, ח"כ יאיר לפיד, לחיזוק ההתיישבות במקום ובהחלטה שהתקבלה לפני הבחירות ומומשה אחריהן. כבל ביקש מהשר את רשימת היישובים שאליהם הועבר התקציב.

ח"כ איתן ברושי אמר כי הממשלה צריכה לקבל החלטות עוגן שמבטיחות את עתיד החקלאות וההתיישבות, לא פחות מביטחון והחינוך. "תעשה משבר קואליציוני על הבנייה בהתיישבות ולא על הבתים המיותרים בחברון", אמר ברושי לשר. ח"כ חיים ילין אמר כי חסרה תפיסה אסטרטגית לטווח ארוך של המשרד. הוא התייחס לפערי התיווך ואמר כי אם השר יצליח לפקח עליהם אז לא צריך חוק.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, התייחס למחירי הפטם וטען כי בעוד החקלאים הורידו את המחיר ב-20%, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המחיר לצרכן ירד ב-3% בלבד. הוא הוסיף כי מוכרחים להזרים כסף ישירות לחקלאים ומוכרחים תוכנית אמתית שתציל את החקלאות.

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, אמר כי התמיכה בחקלאות יורדת בהשוואה ל-OECD, וכי יש פרדוקס כשמצד אחד ראש הממשלה מדגיש כמה החקלאות הישראלית היא מובילה בעולם ומצד שני חקלאים נשחקים. "הבעיה היא שסיסמאות לחוד ומעשים לחוד", אמר.

השר אריאל התייחס גם לנושא מחיר המים וההשפעה של המהלך שיוזם השר אריה דרעי על החקלאים, ואמר כי "גם האוצר מבין שבמחיר של מקורות, קרי 3 שקלים לקוב מים, אין חקלאות. אין גידולים שיודעים לשאת את הנטל הזה ואנחנו בהידיינות איך לשנות את זה.

"השר דרעי הגיע עם הבטחה להוריד את מחיר המים, היה ניסיון של האוצר לכלול במהלך גם את החקלאות ואנשינו עוסקים בזה כדי למנוע פגיעה בחקלאות. אנחנו לא בעד הלאמת מפעלי המים של החקלאים וכן בעד מחיר הוגן לחקלאות".

ח''כ כבל סיכם את הדיון, "חלפו לא מעט שנים מאז שהייתי עוזר שר החקלאות – ושום דבר לא השתנה. הנושאים אותם נושאים ואני לא יודע אם זה לטוב או לרע".

הוא אף הזכיר לשר ולמנכ"ל משרדו את המחסור במזון בחגי תשרי האחרונים ואמר: "הפעם החגים לא יפרצו פתאום ולא נופתע". עוד הבהיר כבל כי בכוונתו לקיים דיונים נוספים באשר לעתידה של החקלאות, שיעסקו הן בפערי התיווך של כלל התוצרת החקלאית, במצב המשק המשפחתי לצד השתלטות כוחות גדולים על החקלאות שהם חלק בלתי נפרד מסיפור יוקר המחייה, וכן בתוכנית המשרד למעבר לתמיכות ישירות.

"באשר להשקעות ביהודה ושומרון נרצה להשתכנע שזה לא בא על חשבון מקומות אחרים", אמר כבל. הוא הוסיף כי הוועדה תפנה לשר האוצר בעניין המחסור של 250 מיליון שקל בתקציב המשרד ותתבע את העלאת תקציב המשרד.