מכתב גלוי לאישה הממתינה

"אני ובעלי חיכינו לילדים קרוב לשבע שנים. בכל חודש יש לפחות יום אחד של אבל וכאב, שהופכים להיות בלתי נסבלים עם השנים שחולפות".

רוממיה צור , י"ב באדר תשע"ו

מכתב גלוי לאישה הממתינה-ערוץ 7
יום אחד זה בא. כמו הגאולה
צילום: פנימה

אישה יקרה, אני מתפללת לה' שיהיו לי מילים טובות בשבילך. אני יודעת כמה קשה להתחזק ממילים כשהחיסרון כה מוחשי ונוכח והכאב נמצא כל הזמן.

אני ובעלי חיכינו לילדינו קרוב לשבע שנים. במשך השנים הללו עברנו טיפולי הפריה, ואז הפסקנו אותם ועברנו לטיפולים אלטרנטיביים מסוגים שונים. 

אסיר, כל עוד לא קוצבים את עונשו, מרגיש כאסיר עולם. לכל החיים. זה מה שהופך את המצב הזה לכל כך מורכב. מתי זה יסתיים? את מחכה, קופאת, מתייאשת, וגם שוכחת שאפשר לפעול, ונראה שזה לעולם לא יקרה.  היום כשאני מתבוננת בשבע השנים הללו אני יודעת איזו מתנה קיבלנו בהן, איך זה משפיע על ההורות שלנו היום, כמה בנינו את הזוגיות שלנו באותה תקופה. ובכלל, כשאני מסתכלת אחורה, שבע שנים כבר לא נראות לי כל כך הרבה. לו יצויר שהייתי יודעת מראש, כשפגשתי את בעלי, שיעברו שבע שנים עד שיבואו ילדים, הייתי יכולה לקבל זאת עם הרבה פחות קושי ועם יכולת לנצל את הזמן הקצוב. 

חוסר הידיעה, הוא הקושי.  כל דימום הוא מוות קטן של משהו שיכול היה להיות. בכל חודש יש לפחות יום אחד של אבל וכאב שהופכים להיות בלתי נסבלים עם משקל השנים שחולפות. אבל יום אחד, זה פתאום בא. כמו הגאולה, כמו משיח - בהפתעה גמורה. מחכים כל כך, ועדיין מופתעים כל כך.  נכון, את חושבת שלכולן זה יקרה ורק לך לא. קטונתי מלהבין חשבונות שמים. יש נשים שחיכו שתים עשרה, חמש עשרה וגם עשרים שנה - ונפקדו. 

אנשים אומרים שהכלי הוא האמונה, תני הרבה צדקה, ותלמדי את זה ואת ההוא, ותקראי תהילים, ותתפללי על חברותייך ועל עצמך עד בלי די. הכול נכון, כמובן. עם זאת, בשבילי, הכלי היה הרצון. גם ברגעי הייאוש הגדולים לא עזב אותי לרגע הרצון שיתמלא החיסרון. ומותר לך. הכול. אפילו להתייאש, לבכות, לצרוח ולכעוס על ה' נושא עוונות. רק אל תשכחי לקום ולהגיד: אני – רוצה, ואתה - שומע תפילה.

יותר מהכול אני חושבת שכדאי ללכת לצדיקים ולבקש ברכה. כי הברכות פועלות את פעולתן.  כחודשיים לפני שהתעברתי הלך בעלי לחתונה, והרב המחתן היה הרב מרדכי אליהו זצ"ל. סבב אותו המון רב ובעלי החליט לוותר ולא לנסות לגשת אליו. הוא עמד בצד ולרגע השפיל מבטו. כשנשא שוב את עיניו עמד הרב מולו.  מספרים על הרב אליהו שהיה מגיע לאירועים ולמקומות במיוחד בשביל מישהו שהיה צריך לברכתו. באותו היום זה היה בעלי. "הרב, בבקשה תן לנו ברכה לזרע בר קיימא", הוא אמר לו. "השנה, יהי רצון", זה כל מה שהרב אמר.

בערך באותה תקופה נסעתי אל הרב טויב שישב אז בנחלאות. דיברנו, ובסוף השיחה הוא בירך אותי ופסק: "בשנה הקרובה, לקראת שבועות, את תחבקי תינוק". בתנו הבכורה נולדה כשלושה שבועות לפני החג.  לכן אני אומרת לך: לכי לצדיקים. למי שאפשר, כולל קברי צדיקים כמובן. ברובד הגשמי יותר אני רוצה לספר לך שהתעברתי בעיצומו של צום מיצים אינטנסיבי. מה זה אומר? זה אומר לנקות ולטהר את הגוף, להביא אותו למצב האופטימלי לקליטת היריון. כלי נקי. אני יודעת שרבים זכו להיפקד כך, ולא בטיפולים פולשניים וקשים מנשוא לגוף ולנפש. אולי שכחת, אבל הגוף שלך באמת יודע איך לעשות את זה, מלבד במקרים קיצוניים ביותר. 

יש לפעול בתוך הטבע כשם שפועלים מעל הטבע בתפילות. צריך אתערותא דלתתא. זה פותח את ההיכלות.  ימימה אביטל זצ"ל אמרה: "יש שמחה משמחה שתבוא". גם כשהראש לא מאמין הלב כן מאמין ויודע, ואפילו כבר מרגיש, את קצה השמחה שתהיה. הרבי מלובביץ' אמר: "תחשוב טוב ויהיה טוב". יש לנעוץ במחשבה שמה שאנו מייחלים לו בוא יבוא, ולראותו קורה. לחשוב מחשבות טובות, להיות רכה עם עצמך, לשמח את עצמך. דוד המלך אמר: "הפכת מספדי למחול לי". כל אישה צריכה שיהיו לה כמה מלווים שכאלה.

היום אני כבר יודעת כמה תשומת לב אישית של הקב"ה הסתתרה מאחורי הרגעים שבהם היה נדמה לי שהוא עזב אותי.

למשפחה ולחברות
לסיום, כמה מילים לסביבה הקרובה, לחברות שמקיפות אותך ורוצות בטובתך.  בלבכן יש רק כוונות טובות. אך כמו בכל ניסיון שמישהו אחר עובר, קשה להבין. זו חוויה מאוד קשה, מאוד עמוקה ומאוד אישית.  לפעמים משפטים שנועדו לחזק, כמו "בקרוב אצלך", "ישועת ה' כהרף עין" או "ה' אוהב אותך", יכולים להכאיב. ממש כמו סכין בבשר החי. אנא מכן, היינה רגישות.  את הקושי הזה אי אפשר לעבור בסוד. כולם רואים ולכל אחד יש מה להגיד.

זה עושה את זה הרבה יותר קשה. 
את לא צריכה לדובב אותה לדבר על זה, את ממש לא צריכה להיות רגשנית, ואם את רוצה לברך אותה ולהתפלל עליה - זה מעולה, אבל היא לא חייבת לדעת. שמרי לעצמך את מספר הפעמים שצעקת את שמה בלידה של ילדך.

אל תסתכלי עליה ברחמים ובחמלה. תני לה לחיות בלי להרגיש שכולם רוצים ממנה איזה דיווח על ההתקדמות בפרויקט. שימי לב שכשאת באה לחזק את עושה זאת בדרך שתועיל לה. אם הסביבה הקרובה תהיה רגישה באמת, אולי זה ייעשה קל יותר.
ה' יברך את כולנו בפירות בטן מופלאים קדושים ומאירים את העולם בשמחה בתורתו, אמן כן יהי רצון.

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי