להוריד את דמי הניהול למינימום

יש חברות רבות במשק ולכולן מכנה משותף - הן אוהבות את הכסף שלכם ומרוויחות ממנו. עצות פנסיה לגיל הפרישה.

תגיות: פנימה פנסיה
אסף בוארון , ל' באדר תשע"ו

להוריד את דמי הניהול למינימום -ערוץ 7
ככל שהסכום שצברתם גדול, כך יקל עליכם לבוא בדרישות
צילום: פנימה

כמה מאיתנו תוהים מה תהיה הפנסיה שלנו כשנגיע לגיל פרישה? שאלה חשובה לא פחות ומשפיעה בצורה מהותית היא מה הם דמי הניהול שגובים על הפנסיה שלנו.

דמי הניהול על הפנסיה יכולים להסתכם בעשרות אלפי שקלים במקרה הטוב, ובמאות אלפי שקלים במקרים מסוימים. הם מתחלקים לשני סוגי עמלות עיקריות שגובה קרן הפנסיה: עמלה על ההפקדה ועמלה על הסכום הנצבר.

עמלת ההפקדה (אשר מופיעה בדו"ח הפנסיוני כ"דמי ניהול מהתגמולים") נעה בדרך כלל בין 2 ל‑6 אחוזים, והעמלה על הצבירה נעה בדרך כלל בין 0.2 ל‑0.5 אחוזים בשנה. כלומר, עובד שמפריש 1,000 שקלים בשנה ישלם כל שנה בין 240 ל‑720 שקלים לקרן הפנסיה שבה מנוהל כספו.

לצורך הדוגמה, אם לאותו עובד נצברו עד היום 100,000 שקלים, הוא ישלם על סכום זה בין 200 ל‑500 שקלים נוספים. כעבור שנה ישלם שוב את אותה עמלת הפקדה, אולם העמלה על הצבירה תעלה, שכן חסכונותיו גדלו ב‑12,000 שקלים. כך, אם נתעלם מהתשואה שקרן הפנסיה תשיג על כספו של החוסך, עמלת הצבירה תהיה בין 224 ל‑660 שקלים.

ככל שהשנים יעברו ישלם אותו עובד המון כסף לקרן הפנסיה, כסף שיכול היה להיות שלו ולהגדיל במאות שקלים את הקצבה החודשית לפנסיה.

לנהל משא ומתן

אז מה עושים? קודם כול לוקחים נשימה עמוקה ומבינים שכדי לעצור את החגיגה על חשבוננו צריך אורך רוח ובעיקר נחישות, שהרי קרן הפנסיה לא תשמח לוותר על רווחיה בקלות. עליכם לדרוש להוריד את דמי הניהול למינימום, וככל שהסכום שצברתם עד היום גדול יותר, כך יקל עליכם לבוא בדרישות.

ולמה שמישהו יקשיב לכם, אתם שואלים? פשוט מאוד, כי יש חברות רבות במשק ולכולן מכנה משותף - הן אוהבות את הכסף שלכם ומרוויחות ממנו, כך שאם החברה שבה מנוהלת קרן הפנסיה שלכם לא ניאותה לבוא לקראתכם בצורה מספקת לטעמכם, תמיד אפשר לעבור לחברה אחרת. בכלל, מומלץ לגשת לחברה שלכם כשבידכם הצעה של המתחרה. זה יקל עליכם בניהול המשא ומתן.

אין לראות במידע הכלול במאמר זה משום ייעוץ/שיווק השקעות ו/או פנסיוני או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור אישי וספציפי לכל אדם בהתאם לנתוניו האישיים לשם רכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן. המידע הכלול במאמר אינו בא במקום ייעוץ/שיווק השקעות ו/או פנסיוני ואין לפעול על פיו אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי על ידי יועץ מורשה

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי