ליגת הנשים במסר תקיף: "ניסיון לחסל אותנו"

על רקע יום האישה הבינלאומי ומאבקן על תקציב שיאפשר להן להמשיך ולשחק כדורסל מקצועני, במנהלת ליגת הנשים יצאו בקמפיין שובניסטי

נרי וייס , כ"ח באדר תשע"ו

כדורסל (ארכיון)
כדורסל (ארכיון)
ישי קרוב

"תהי יפה ותשתקי", כך נקרא קמפיין הרשת של ליגת העל בכדורסל נשים שעלה לרשת האינטרנט ולרשתות החברתיות ביממה האחרונה. הקמפיין שנועד לחדד את מצבן העגום והאפליה של נשות ליגת הכדורסל מעורר הדים גדולים זאת בשל הצגתו על ידי מוטיבים שובינסטים.

כזכור, בליגת כדורסל הנשים החליטו לשבות בימים האחרונים במחאה על תקציב שאינו מאפשר את המשך קיום הליגה, ושם החליטו לנצל את יום האישה הבינלאומי בכדי להמשיך את מאבקן הצודק. למעשה, קמפיין הרשת החל לאחר שכדורסלניות הליגה השביתו ביום חמישי האחרון את המשחק הראשון של סדרת הפלייאוף במחאה על היעדר קבלת התקצוב בשווי 2.4 מיליון ₪ המגיע להן עבור כל העונה.

בליגת העל בכדורסל נשים משחקות 8 קבוצות: מכבי רמת חן, בנות הרצליה, מכבי אשדוד, אסא ירושלים, הפועל ראשון לציון, אליצור חולון והפועל פתח-תקווה. כעת נלחמות הקבוצות כולן על קבלת תקצוב ממשרד התרבות והספורט אשר מסרב לטענתן, להעניק לליגת העל את התקצוב המגיע לו על פי חוק.

בקמפיין המחאה החדש התאחדו כדורסלניות הליגה לראשונה, כשהן משתפות פוסט עם תמונותיהן ועליהן אמירות שוביניסטיות שונות. בכל אחד מהפוסטים מתייגות הכדורסלניות את שרת התרבות והספורט חברת הכנסת מירי רגב ואת שר האוצר משה כחלון במטרה לייצר ויראליות שבסופה יועבר התקציב לליגה.

במטרה לעורר הזדהות לבעיית האפליה כלפי נשים בכלל וכלפי שחקניות הליגה בישראל בפרט.

ליעד סואץ קרני קפטנית מכבי בנות הרצליה אמרה כי הקמפיין החדש "זו שירת הברבור של ספורט הנשים בישראל. אלפי נשים, נערות וילדות מוכשרות מופלות לרעה על בסיס יומי. במקומות העבודה, במוסדות החינוך ובמוסדות הספורט, היום זה הכדורסל ומחר זה בכל תחום אחר". 

על העיסוק שלה ככדורסלנית אמרה סואץ, "כדורסל בשבילי זה הדבר שאני הכי אוהבת לעשות, זה חלק ממני, זה החלומות שלי שהתגשמו וממשיכים להתגשם. זאת האהבה הראשונה שלי. כדורסל זה גם הדרך שלי להשפיע על העולם, להיות דמות לחיקוי ולהתפרנס בעבודה שאני אוהבת".

רחל אוסטרוביץ יו"ר רמת השרון אמרה על הקמפיין הגבולי "לא ניתן לגחמות הטטסטרון לחסל ספורט נשים במדינת ישראל. עבור חלקנו, הכדורסל הוא מפעל חיים שבו השקענו את זיעת אפנו ומרצנו. עבור השחקניות זו קריירה במלוא מובן המילה. כדורסל נשים קיים בישראל משנות ה- 50 ונדמה שישראל צועדת אחורה בכל הקשור לזכויות נשים בספורט".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il