אישיות אצילית, כל הזמן עם חיוך על השפתיים

הרב אביחי רונצקי מספר לערוץ 7 על דמותו המיוחדת של תא"ל מוניר עמאר שהובא למנוחות ועל הביקור שערך מוניר בעת אשפוזו של הרב.

רפאל לוי , י"ז באדר ב תשע"ו

תא"ל מוניר עמאר
תא"ל מוניר עמאר
צילום: המנהל האזרחי

הרב אביחי רונצקי, רב היישוב איתמר והרב הצבאי הראשי לשעבר, ספד היום (ראשון) לחברו תא"ל מוניר עמאר, ראש המנהל האזרחי שנהרג בהתרסקות מטוס קל ביום שישי האחרון.

הרב רונצקי שוחח עם ערוץ 7 זמן קצר אחרי ששב מההלוויה בכפר ג'וליס, סיפר על היכרותו עם מוניר עמאר, "הכרתי את מוניר כשהוא היה קצין אג"מ וסגן מפקד חטיבת שומרון, ואני הייתי ראש המטה במילואים.

'זו הייתה תקופת חומת מגן, אירוע רדף אירוע והאזור היה רווי בפעילויות של המחבלים ושלנו כמובן. עבדנו הרבה ביחד. ברצח המזעזע של משפחת שבו הוא הוביל את ההשתלטות על הבית ועשה את זה באומץ". "הוא היה אדם מאוד צנוע, מופנם ואיש מקצוע. עשה את מלאכתו בצורה מאוד טובה והכל בשקט בלי רעש וצלצולים. הייתה לו סמכות פיקודית שהשפיעה לא מתוך כוח הדרגות אלא מכוח האישיות שלו. הייתה לנו חברות קרובה", הוסיף הרב רונצקי.

רב רונצקי מספר כי על שיחת טלפון שקיבל ממוניר לפני כחצי שנה, כשמונה לראש המנהל האזרחי. ''הוא התקשר אליי וביקש להיפגש איתי כדי לקבל רקע על מערכות היחסים בין הצבא למתיישבים, לתושבים הערבים וכן הלאה ובעיקר להכיר את הרבנים. זה היה לו מאוד חשוב.

''מוניר אמר לי 'אני מכיר רק רב אחד וזה אתה'. הוא רצה לדעת על מידת ההשפעה של הרבנים על הקהילות שלהם וקבענו שבשבוע הראשון או השני שלו בתפקיד הוא יגיע לישיבה ונשוחח".

בעקבות מצבו הרפואי של הרב רונצקי הפגישה בוטלה אך לתא"ל עמאר היה חשוב בכל זאת לפגוש את הרב, "בשיא ימי מחלתי כשהייתי מאושפז ביום חמישי אחד, אני לא אשכח את זה, אני נכנס לחדרי בבית החולים נאנק מכאביי והוא מתיישב לידי וסיפר כי באותו יום נודע לו על האשפוז שלי והוא לא חשב פעמיים, עלה על המכונית ומיד הגיע לבקר אותי". .

הרב אביחי רונצקי צילום: יוני קמפינסקי

הרב סיפר על הפגישה בהתרגשות, "הוא התיישב ואחז בידי, הביט בי בעיניים הטובות שלו ובשקט שלו והקשיב. הוא היה איש מקשיב. הוא הבין שלפעמים החולה לא רוצה לדבר או לשמוע אלא רק שיהיו איתו וזה מה שהוא עשה. הוא ישב איתי כחצי שעה".

הקשר המיוחד בין הרב לקצין הדרוזי גרם לרב רונצקי לחוש כאב גדול כששמע את הבשורה הקשה, "כששמעתי ביום שישי על התאונה זה הכה בי חזק. נהרגו לי הרבה חברים במהלך השנים, אבל המוות שלו היכה בי חזק, גם הפגישה האחרונה שלו וגם האישיות שלו המאוד אצילית עם חיוך כל הזמן על השפתיים".