סנדרס מנסה להרגיע את ישראל

המועמד הדמוקרטי שהאשים את ישראל בהרג של 10,000 חפים בפשע ברצועת עזה, פרסם הודעת הבהרה בלי אף מילת התנצלות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט באדר ב תשע"ו

סנדרס מנסה להרגיע את ישראל-ערוץ 7
ברני סנדרס
צילום: רויטרס

המטה של המועמד לראשות המפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס, מנסה לצמצם עד כמה שהוא יכול את השפעת האמירה של סנדרס נגד ישראל.

כזכור, בראיון שנערך עבור העיתון "ניו יורק דיילי ניוז", נשאל סנדרס האם הוא תומך בפנייה פלסטינית נגד ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג השיב סנדרס בשלילה.

לאחר מכן נשאל סנדרס לסיבת ההתנגדות והשיב, "למה אני לא תומך במיליון דברים בעולם? אני פשוט אומר את מה שאני מאמין בו. שמישהו יעזור לי פה כי אני לא זוכר את המספרים, אבל אני זוכר שיותר מ-10,000 בני אדם חפים מפשע נהרגו בעזה. האם זה נשמע נכון?".

כשהמראיין אמר לסנטור מוורמונט כי לטעמו נקב במספר גבוה מדי, סנדרס השיב: "אין לי את המספר המדויק, אבל אני חושב שזה יותר מ-10,000. לפי הבנתי, הרבה בתי מגורים שוטחו. בתי חולים, אני חושב, שהופצצו. אז כן, אני מאמין שישראל השתמשה בכוח ללא הבחנה".

הלילה (שישי) ניסה המטה של סנדרס לתקן - אך בלי שום מילת התנצלות. "כפי שיודעים רבים, כשהיה צעיר בילה הסנאטור סנדרס כמה חודשים בישראל, ויש לו משפחה שחיה שם כיום. אף אחד מהמועמדים לנשיאות לא תומך בצורה איתנה כמו סנדרס בזכות של ישראל להתקיים מתוך עצמאות, שלום וביטחון", לשון ההודעה.

עם זאת גם נאמר בה כי "סילוף האמת בעיצומו של הקמפיין, לא מסייע לאף אחד. אנחנו תקווה שניתן יהיה לנהל דיון הוגן על נושא שכזה".

גם דוברו ציין כי לגיטימי שהוא לא זכר את מספר ההרוגים בעזה. "לאחר שהמראיין בדק וגילה כי כמות ההרוגים עומדת על 2,000, קיבל סנדרס את התיקון. הטענה כי סנדרס אמר שנהרגו 10,000 פלסטינים אינה מדוייקת ומסלפת את הדיון", אמר הדובר.

במטה של סנדרס עורכים בקרת נזקים בשל ההתבטאות שמרחיקה ממנו את קולות היהודים. סקרים שנערכו באחרונה העלו כי דווקא הוא מביס את דונלד טראמפ בהנחה שייפגשו בבחירות לנשיאות בפער גדול יותר מזה של הילארי קלינטון.