איילת שקד
איילת שקד צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד, התייחסה הבוקר לנאומו המביך של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, שניסה לקשר בין אירופה הנאצית לצה"ל ולמדינת ישראל.

"סגן הרמטכ"ל לדעתי התבלבל. הדברים שלו מעידים בעיקר על חוסר הבנה, שלא לומר זילות שואה. אין שום דבר בעולם שצריך להשוות לסיפור הזה", אמרה לגלי צה"ל מפולין, שעות לפני מצעד החיים. 

מנגד, חבר הכנסת האלוף במילואים אלעזר שטרן, אמר שסגן הרמטכ"ל אולי טעה בעיתוי האמירה, אבל המתקפה עליו מוגזמת, "שלא נתבלבל, יאיר גולן הוא קצין מצוין, מקצועי, ערכי. לצערי הרב, בשנים האחרונות אנחנו מנסים לעשות סיבוב על קצינים בצבא, בעיקר כדי לעשות איזה רווח פוליטי עצוב".השר נפתלי בנט מהבית היהודי אמר הלילה "רגע לפני שמכחישי השואה יהפכו מילים שגויות אלו לדגל. רגע לפני שחיילינו יושוו לנאצים חלילה בהכשר מגבוה. סגן הרמטכל שגה. ועליו לתקן מיד".

נציין כי גולן עורר אמש סערה לאחר שטען כי הוא מזהה בישראל של היום עדות לתהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016".

סגן הרמטכ''ל טען כי יום השואה נועד לחשבון נפש לאומי. "אין קל יותר מלשנוא את הזר, לעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סבלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי ודרך ההידרדרות המוסרית''. 

גולן אמר בנאומו כי השואה "צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם".