הרב תירוש עונה לנחום ברנע אלירן אהרון

אל"מ במיל' הרב אוהד תירוש, ראש הישיבה לבוגרי צבא בעלי משיב לדברי העיתונאי נחום ברנע מ'ידיעות אחרונות' שאמר כי הוא חושש ממטכ"ל דתי בעתיד.

"אני חושב שאת האמירה של נחום ברנע צריך לראות על רקע מה קורה היום בחברה הישראלית - ולאור החברה הישראלית איך נראה צה"ל", מבהיר הרב תירוש.

לדבריו, "אין לך דבר יותר טבעי היום מהעובדה שבצה"ל יש בוגרי חינוך דתי - שתורמים ועושים מכוח החינוך שהם קיבלו בבתי הספר ובישיבות וממילא מתקדמים. זה כאילו לומר, אני רוצה אותם חיילים ופועלים - אני לא רוצה אותם מנהלים".

"כל מי שהיה בצבא - וגם נחום ברנע היה בצבא, מבין שמי שתורם והוא חלק מהעשייה והלחימה - הוא גם חלק מהפיקוד והוא מביא איתו את העולם הערכי והחינוכי שלו וזה לגיטימי ובריא. הניסיון לצבוע כאילו דתי שווה פנאט, שווה לא מוסרי - בגלל שהוא לא בא מעולם הערכים של נחום ברנע, אני חושב שהוא לקוי. כל מי שנמצא בשירות בתוך הצבא יודע שהדברים אינם נכונים" - מבהיר הרב תירוש.

הוא מתייחס לסוגיית החייל היורה מחברון ואומר, "אסור בגלל גל הטרור לטייח דברים, אם הם נעשו לא כמו שצריך. מצד שני, אסור גם ליצור רעש סביבתי וניסיון לצייר את הצבא כלא מוסרי, ללכת לקצה הלא נכון. צריך לתחקר ולבדוק ולהיזהר, בגלל שהדברים כה טעונים,לא לקחת את זה למקומות שהם לא תואמים למה שקרה בפועל".

יכול להיות שהתנהלות המערכת הצבאית בנושא הייתה לא נכונה?

"דווקא בגלל שאנחנו נמצאים בלחימה בטרור מצד אחד - ומצד שני מאוד רוצים שהחיילים שלנו יהיו מדוייקים ולא יפעלו מהבטן אלא מהראש, צריך לומר 'אנחנו מתחקרים לעומק ואם צריך להעניש נעניש'.

''אבל גם צריך למצוא את האיזון הנכון שלא יצרו מיצג של מוסריות על גב החייל וגם לא מטייחים את מעשה החייל רק בגלל שאנחנו בלחימה. אין פה משוואה של או כוח או מוסריות. החוכמה היא להפעיל כוח כשצריך בצורה מדוייקת ומדודה ומאוזנת משני הצדדים".

מה עמדתך לגבי דברי האלוף יאיר גולן ביום השואה?

"אני מכיר את יאיר גולן אישית. הוא איש ערכי ולוחם נועז ודעתן. אני חושב שהקישור לשואה הוא בעייתי. אני חושב שגם האמירה שיש ליקויים מוסריים צריך לראות אם היא באמת מאוזנת ומדוייקת. אני חושב שההקשר בו היא נאמרה וגם הרמיזות הן בעייתיות ונראה לי שבדיעבד, גם האלוף גולן היה מנסח את הדברים אחרת".