מע"צ חסמה דרך בלתי חוקית בגוש עציון

קבלן משנה של חברת נתיבי ישראל סלל בשבועות האחרונים כביש למחצבה לא חוקית. בעקבות הפרסום בערוץ 7 נחסמה הדרך.

תגיות: רגבים מע"צ
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ו

חסימת הכביש הלא חוקי
חסימת הכביש הלא חוקי
צילום: תנועת רגבים

בשבועות האחרונים ביצעה חברת מע"צ - נתיבי ישראל, עבודות לריבוד מחדש של כביש הגישה ליישובים מיצד ופני קדם.

הקבלן לקח את כל עודפי האספלט, וסלל איתם דרך שמחברת את ואדי סעיר למחצבות בית פאג'ר.

מחצבות בית פאג'ר הן מחצבות בלתי חוקיות של ערבים החוצבים בתוך אדמות מדינה מוכרזות, תוך פגיעה אנושה בסביבה.

המחצבות אליהן מתחברת הדרך, עומדות במרכזן של פעולות אכיפה של המנהל האזרחי באיו"ש והציר שנסלל על ידי הקבלן של מע"צ, משמש כ"ציר בריחה" דרומי מהמחצבות, הן לצורך הברחת חומר מהמחצבות דרומה לכיוון סעיר-שויוח וכפרי הר חברון, והן לצורך התחמקות מגורמי פיקוח בעת ביצוע פעולות אכיפה.

לפני כשבוע וחצי שיגרה תנועת רגבים מכתבים דחופים לשר התחבורה, ישראל כץ, ולמנכל חברת נתיבי ישראל.

"הואיל ומדובר בעבירה על החוק המבוצעת על ידי רשות ציבורית, ככל שהעניין לא יטופל בדחיפות ובאופן מיידי", נכתב בפניית רגבים, "ניאלץ לפנות למשטרה בתלונה לחקירת האירוע".

חברת נתיבי ישראל טענה מנגד כי בהתאם לתנאי החוזה, החומר המקורצף שייך לקבלן המבצע וכי אין לה אמצעים לשלוט על מעשיו של הקבלן בחומר הנותר.

"כל פעולה בלתי חוקית לכאורה שמבצע הקבלן, ניתנת לאכיפה על ידי זרוע הפיקוח של המינהל האזרחי.לחברת נתיבי ישראל אין סמכות לאכיפה בתחומי איו"ש", אמרו בנתיבי ישראל.

בעקבות תגובת החברה, הגישה תנועת רגבים תלונה פלילית במשטרה. הגשת התלונה ופרסום המחדל בערוץ 7 גררו תגובה מיידית של חברת נתיבי ישראל שמיהרה לחסום את הכניסה לציר הבריחה של המחצבה, חרף הטענות הקודמות מצידה כי אין לה סמכות או יכולת לפעול בנידון.

"חסימת ציר המילוט למנוע את המשך הברחת המחצבים היא צעד מתבקש, אבל בבחינת "מעט מדי ומאוחר מדי", אומר עובד ארד, רכז השטח של איזור יהודה ושומרון בתנועת רגבים. "מצער מאוד שרק לאחר התלונה במשטרה במע"צ נזכרו לבצע את הצעד הבסיסי הזה".

"הקבלן שהרוויח פעמיים מסלילת הכביש חייב להיענש", הוסיפו ברגבים. "להבא על חברת נתיבי ישראל לקחת אחריות ולקבוע מראש בחוזה עם הקבלנים שהיא שוכרת, כי פעולות בלתי חוקיות מצידם יגררו סנקציות הולמות".

בתנועת רגבים מתכננים להגביר בתקופה הקרובה את המעקב השוטף אחרי המחצבה כדי לוודא את המשך האכיפה במקום.