בג"ץ: גם בית מספק נשק לפיגוע יהרס

שופטי בג"ץ דחו את עתירת בני משפחת המחבל שסיפק את הנשק לרצח לוחמת מג"ב הדר כהן הי"ד נגד הריסת ביתו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ו

בג"ץ: גם בית מספק נשק לפיגוע יהרס-ערוץ 7
הדר כהן הי"ד
צילום: משטרת ישראל

שופטי בג"ץ, המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופטים ניל הנדל ואורי שוהם דחו את העתירה שהגיש אביו של המחבל בלאל אבו זיד, אשר סיפק את הנשק למחבלים שרצחו את לוחמת מג"ב הדר כהן הי"ד.

נציין כי בג"ץ כבר אישר להרוס את בתיהם של המחבלים שביצעו את הפיגוע בפועל וכי ההריסה כבר בוצעה.

בעתירה נטען כי מעורבותו של בלאל אבו זיד בפיגוע לא היתה מרכזית, ועל כן אין להרוס את ביתו בדומה לבתיהם של המחבלים שביצעו את הרצח בפועל.

השופטים דחו את טענתו של האב וקבעו כי בנו נטל חלק משמעותי בפיגוע, ועל כן אין מניעה מלהרוס גם את ביתו.

"כפי שעולה מהודעותיו של בלאל, תרומתו לפיגוע הרצחני היתה משמעותית מאוד; הוא סיפק את הנשק לשלושת המפגעים לשם ביצוע הפיגוע, ונטל חלק פעיל בהנחייתם למקום הפיגוע, גם אם במהלך פגישתם סירב להזמנתם לקחת חלק ישיר בפיגוע עצמו", כתב השופט רובינשטיין.

בפסק הדין התייחס רובינשטיין גם לאירועי הימים האחרונים, "מזה שנים רבות נלחמת מדינת ישראל בגורמי טרור, אשר אינם בוחלים בכל אמצעי לפגיעה רבתי באוכלוסיה ישראלית, בחפים מפשע; ובעוד שורות אלה נכתבות, נודע כי מחבל נוסף רצח ילדה בת 13, הלל יפה אריאל ע"ה, בשנתה בביתה בישוב קריית ארבע; זדון בלתי אנושי, שומו שמים; ובתום כתיבתן נערכת הלוייתו של מיכאל מרק ע"ה, שנרצח בכביש ראשי ורעייתו ושני ילדיו יבל"א נפצעו מירי מחבל".

לדבריו, "אירועי השנה החולפת ממחישים את העובדה כי מדינת ישראל אינה ניצבת לבדה במערכה זו – פאריס, בריסל, אורלנדו ואיסטנבול, הן אך דוגמאות למלחמה חוצה גבולות של גורמי טרור חסרי מעצורים, אשר ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם של האו"ם אינה נר לרגלם, ואמנות ג'נבה אינן לחם חוקם. הטרור שופך חמתו בלא הבחנה, בלא נורמות, בשנאה זדונית. מלחמה זו מצריכה נקיטת אמצעים לא שגרתיים לשם הגנה על הציבור ולשם הרתעה".