להפסיק הכיבוש, להכיר בישראל

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נאם אחר הצהריים (שלישי) בעצרת האו"ם. זהו נאומו האחרון של אובמה בפני עצרת האו"ם.

אלירן אהרון, ניו יורק , י"ז באלול תשע"ו

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נאם אחר הצהריים (שלישי) בעצרת האו"ם והתייחס לשורה ארכה של נושאים העומדים על סדר היום העולמי.

יש לציין כי זו הפעם האחרונה בה ינאם אובמה בפני עצרת האו"ם בתפקידו כנשיא ארה"ב.

בחלקו הראשון של הנאום טען אובמה כי העולם הפך בתקופת נשיאותו למקום יותר שליו ומשגשג, אך הדגיש כי העולם ממשיך להתמודד עם שורה ארוכה של בעיות.

"עלינו להתקדם ולא ללכת לאחור. אני מאמין שהעקרונות על שוק חופשי, דמוקרטיה, זכויות אדם וחוק בינלאומי הם הבסיס להתקדמות המין האנושי", אמר אובמה.

"אנו רואים את זה במזרח התיכון. קיצוניות ואלימות נוראית כמו זו של דאע"ש לא יעלמו מהעולם", אמר אובמה, "אנו חייבים לפעול עם אלו שרוצים לבנות ולא להרוס", אמר אובמה. "במקום כמו סוריה שבו אי אפשר לנצח ניצחון ברור, אנו צריכים לתמוך באלו שמחפשים פתרון מדיני שמייצג את כולם ללא עליונות של קבוצה מסויימת".

בהתייחסו לישראל אמר "גם הישראלים וגם הפלסטינים צריכים להבין שיהיה להם טוב יותר אם הפלסטינים יכירו בקיומה של מדינת ישראל, אבל ישראל חייבת להכיר בכך שאי אפשר להמשיך את הכיבוש. ישראל לא יכולה להמשיך לכבוש אדמות פלסטיניות. הפלסטינים יודעים כי עליהם לצאת נגד ההסתה, וישראל יודעת כי היא לא יכולה להמשיך להחזיק בהתנחלויות לעד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא בצהריים לארצות הברית לקראת פגישתו מחר עם הנשיא ברק אובמה ונאומו בעצרת האו"ם ביום חמישי הקרוב.

טרם המראתו אמר נתניהו כי השבוע הקרוב הוא בעל חשיבות גדולה לישראל מבחינה מדינית. "אני יוצא עכשיו לארצות הברית, אני אפגש שם תחילה עם הנשיא אובמה ואני אודה לו על הסיוע הביטחוני הגדול והחשוב למדינת ישראל לעשור הקרוב. לאחר מכן אני אשא דברים בעצרת האו"ם, אני אגיד שם את דברה של ישראל, את האמת של ישראל, את הצדק של ישראל, וגם את הגבורה של ישראל - הגבורה של החיילים והחיילות שלנו, של השוטרים והשוטרות שלנו, של האזרחים והאזרחיות שלנו, שנאבקים מאבק בלתי מתפשר בטרור האכזר".