אל תגיבו בתוקפנות, בציניות או בהסתייגות
אל תגיבו בתוקפנות, בציניות או בהסתייגותצילום: שאטרסטוק

בשנים האחרונות המגמה בשוק התעסוקה מראה כי יותר ויותר אנשים מבוגרים מעוניינים להמשיך לעבוד ולקחת חלק פעיל במעגל העבודה. היתרונות להעסקת מחפשי עבודה מבוגרים הם רבים. החל מהניסיון הרב, היכולת לגלות גמישות בשעות העבודה, מוסר העבודה והעובדה כי הם אינם מחפשים אופק תעסוקתי או קביעות.

יחד עם זאת, שוק העבודה מקשה על עובדים בגיל מבוגר להשתלב בשוק התעסוקתי. בין אם בגלל התפיסה שעובדים מבוגרים עובדים לאט ומפיקים פחות, או לחלופין בעלי עודף כישורים והיעדרויות עקב בעיות בריאותיות.

שיהיה מקצועי

כרטיס הכניסה שלכם לריאיון מתחיל בבניית קורות חיים מקצועיים.

הכנת קורות החיים היא שלב חשוב בתהליך חיפוש העבודה. בכתיבת קורות החיים יש להקפיד על התוכן. כלומר, כתיבה מכוונת מטרה שמחפש העבודה ירצה להשיג. כמובן, אין להתעלם מהעיצוב ומסגנוּן נאות של קורות החיים.

המטרה היא ליצור קורות חיים שיגרמו למעסיקים פוטנציאליים להתקשר ולזמן אתכם לריאיון עבודה.

כתבו למעלה את הפרטים האישיים: שם, כתובת, מספר טלפון עדכני וזמין (מאוד חשוב!), תאריך לידה (אל חשש, זה לא מזיק) ומצב משפחתי.

כתבו בתמצית, במשפט או שניים, על עצמכם, מי אתם (תיאור הניסיון התעסוקתי) ומה אתם מחפשים. כמובן, את המשפט הזה רצוי לשנות ולהתאים למשרה הספציפית שאליה אתם מגישים מועמדות.

אל תקדישו יותר מכמה מילים לניסיון הצבאי וההשכלה, יש לכך חשיבות מזערית בקורות חיים של מחפש עבודה מבוגר.

בסעיף הניסיון התעסוקתי יש לציין שנת התחלה ושנת סיום, תפקיד ומקום עבודה. בנוסף לכך, הדגישו ניסיון שרלוונטי למשרה הנדרשת. התחילו מהניסיון האחרון והבליטו תכנים וניסיון שנצבר בכל מקום עבודה.

כתבו באילו תוכנות מחשב אתם שולטים. עם זאת, אל תפריזו ותרשמו את קטלוג התוכנות המלא שאתם שולטים בו, אלא בעיקר תוכנות מוכרות כמו חבילת אופיס ותוכנות מקצועיות רלוונטיות דוגמת תוכנות סטטיסטיות או עיצוב.

ציינו את השפות שאתם דוברים לפי סוג הידע (קריאה, כתיבה, דיבור) ורמת הידע בהן.

נהוג לציין בסוף קורות החיים "המלצות יינתנו לפי דרישה". אין צורך ללוות את קורות החיים בהמלצות ותעודות, שמרו אותן לשלבים מתקדמים יותר.

שימו לב, למעסיק יש עניין מיוחד בחורים בלתי מוסברים בקורות החיים, כגון שנים בלי עבודה, אי ציון מקום מגורים וכיו"ב.

העובדות בשטח יעידו אם כתבתם באופן מוצלח או לא. אם מזמנים אתכם לריאיון עבודה, קורות החיים שלכם כנראה נחשבים לאטרקטיביים. אם לא, כנראה שהם לא אטרקטיביים. קורות חיים שאינם טובים מכילים מידע שלא אמור להיות בהם, וחסר בהם מידע שחייב להיות בהם.

ברוח טובה

לאחר שזומנתם לריאיון עבודה, התייחסו אליו ברצינות וברוח חיובית. רצוי להכיר את הארגון שאתם מגיעים אליו לפני הריאיון, למשל אפשר לקרוא על הארגון באתר האינטרנט.

במהלך הריאיון יש להקפיד על לבוש ייצוגי ועל שפת גוף נינוחה. היו ברורים והקרינו למראיין שאתם יודעים מה אתם מחפשים. הדגישו את הניסיון ואת הנכונות ללמוד ולחלוק ידע. שדרו למראיין שאתם מתייחסים לתקופה זו של חיפוש העבודה כאל הזדמנות לשנות קריירה ולהיכנס לתחום חדש.

בכל מקרה, גם אם המראיין או המראיינת בגילו של הנכד שלכם, אל תגיבו בתוקפנות גם אם הם נראים כעוסים או חסרי סבלנות, ואל תגיבו בציניות או בהסתייגות.

פורסם ב''פנימה''

לרכישת מנוי