אי פריון שניוני- מהו וכיצד ניתן לטפל

ישנם גורמים שלא ניתנים לשינוי: גיל האישה או אורח חיים הנתון ללחצים חיצוניים. לעומתם, בתזונה לקויה ובבעיות זיהומיות ניתן לטפל.

ד"ר תדהר זן בר , ט"ז בחשון תשע"ז

קודם כל תירגעי
קודם כל תירגעי
צילום: שאטרסטוק

כ-20 אחוזים מכלל הזוגות בגיל הפריון עלולים ללקות בבעיית פוריות ראשונית. הסיבות לאי פריון מתחלקות בקרב הגברים והנשים באופן כמעט שווה. ביניהן ניתן למנות בעיות מכניות, הורמונליות, גנטיות, תזונתיות, לחץ נפשי, אורח חיים, זיהומים ועוד.

אי פריון שניוני(secondary infertility) מוגדר כאשר נוצר קושי להרות לאחר היריון בעבר. תופעה זו מצויה בקרב כשבעה אחוזים מכלל הזוגות. במקרים אלה האישה תתבקש לעבור בירור בדיקות דם לצמיחת זקיקים והופעת ביוץ, צילום רחם (צילום רנטגן לאחר הזרקת חומר ניגוד) או היסטרוסקופיה (החדרת סיב אופטי לרחם). בד בבד הגבר יעבור בדיקה כדי לוודא תקינות פוריות.

זוגות רבים יכולים לחוות תסכול רב כאשר הממצאים נראים תקינים ועדיין הם מתקשים להיקלט. עם זאת, ישנן בעיות נפוצות שעלולות להביא לאי פריון שניוני: גיל האישה (מגיל 35 ובכל שנה אחריה חלה ירידה באיכות הביציות), לחץ נפשי וחוסר איזון הורמונלי, ישיבה ממושכת לגבר (בעבודה או בלימודים), תזונה לקויה, עישון וזיהומים.

ישנם גורמים שלא ניתנים לשינוי, כגון גיל האישה ואורח חיים הנתון ללחצים חיצוניים כגון עבודה, לימודים וכו'. לעומתם, בתזונה לקויה ובבעיות זיהומיות ניתן לטפל.

איך מטפלים?

הרופא יאבחן את הרזרבה השחלתית וזמן הביוץ בעזרת בדיקות דם ואולטרסאונד, ובמקביל הגבר יעבור בדיקת פוריות לדגימה. על פי התוצאות ימליץ הרופא על סוג הטיפול: הזרעה. לשם כך יש להעביר את דגימת הגבר שטיפות, השבחה בלשון עממית, והרופא מעביר את התאים הנבחרים לרחם האישה. טיפול זה אינו מתאים לכל מצב, מכיוון שמהרחם תאי הזרע עדיין נדרשים לעבור מרחק גדול עד לביצית שנמצאת בחצוצרה.

הליך זה אינו דורש הרדמה ואינו כואב ונחשב להליך פשוט. האישה יכולה לעבור אותו בלי תוספת הורמונים או עם תוספת להגדלת מספר הזקיקים.

אם תאי הזרע אינם מתאימים לטיפול כזה, יפנה הרופא את הזוג להפריה חוץ-גופית. קופת החולים מממנת טיפולי הפריה חוץ-גופית עד שני ילדים.

עשר עצות זהב לשיפור המצב:

1. קודם כול, תירגעי. נכון, זה לא עובד ככה, אבל כדאי לנסות לעסוק בדברים מרגיעים, כל אחת במה שהיא אוהבת.

2. לגבר שמרבית שעות היום נמצא בישיבה וריכוז התאים שלו תקין, מומלץ לא להתנזר יותר מיומיים טרם ההפריה. לא תאמינו כמה זה יכול לשפר את התוצאות.

3. לנשים עם שחלות פוליציסטיות (זקיקים מרובים שלא מגיעים לביוץ) עם משקל מעל הנורמה, דיאטה נטולת סוכרים פעמים רבות משפרת את איכות הביציות.

4. זיהומים של חיידקים שכיחים במערכת המין ניתנים לטיפול בצריכת אנטיביוטיקה בהתאמה ובמרשם רופא. פעמים רבות לאחר כשלושה או ארבעה חודשים ניכר שיפור משמעותי עקב טיפול אנטיביוטי אצל הגבר. כדי לדעת אם יש זיהום יש לערוך תרבית לדגימה של הגבר. לא תמיד ירגיש הגבר סימפטומים, אך לרוב בזיהומים קשים ירגיש צריבה במתן שתן אחרי הוצאת דגימה.

5. חשוב להימנע מעישון, גם סיגריות רגילות וגם לא. אצל מעשנים רבים מצאו רמות קדמיום גבוהות שמפריעות לתהליך התקין של ההפריה.

6. הרבו בשתיית מים, ספורט ותזונה טבעית ועשירה.

7. לנשים עם רירית רחם דקה יש תרופת סבתא (שלא הוכחה מדעית!), שנשים רבות מצאו שעוזרת: אכילת סלק חי ואננס טרי.

8. אין ספק שטיפולי פוריות בכל שלב מאתגרים את הקשר הזוגי. חשוב מאוד לא לתלות את האשם בצד השני ולשמור על קשר חיובי ויציב. יתר על כן, מחקרים מראים שנשים שעוברות טיפולי הפריה תוך שמירה על אופטימיות וחשיבה חיובית, הראו אחוזי הצלחה טובים משל האחרות. בהסתמך על זאת, אימץ בית חולים במרכז הארץ נוהל החזרת עוברים יחד עם ליצן רפואי.

9. לאישה שנמצאת תחת טיפולי הפריה חוץ-גופית חשוב שלא להגיע לשלב החזרת העוברים עם שלפוחית מלאה מדי. צריך לשתות, כדי לראות היטב את הרחם באולטרסאונד, אבל חשוב לא להגיע למצב של קושי להתאפק. יש רופאים שטוענים כי ריצה לשירותים להוצאת שתן בלחץ אחרי ההחזרה אינה טובה לקליטת העוברים.

10. ולסיכום, חשוב למצוא ביטחון לאתגר הפריון. קשר בין אדם לאדם (זוגיות), בין אדם לבוראו (אמונה) ובין אדם לעצמו (גוף ונפש). בהצלחה!

פורסם ב״פנימה״

לרכישת מנוי