ועדת האסדרה מגישה לליצמן את הדוח
ועדת האסדרה מגישה לליצמן את הדוח צילום: דוברות משרד הבריאות

ועדת האסדרה לקידום תזונה בישראל, בראשות מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן, הגישה היום (שני) את המלצותיה לשר הבריאות יעקב ליצמן.

הוועדה ממליצה שכל מוצר מזון יישאר מדבקה ירוקה או אדומה שתעיד האם מדובר במזון בריא או לא, ותפרט את רמת הסיכון של מרכיביהם לבריאות הציבור.

בשלב הראשון שיחל בשנה הבאה, יסומנו באדום מוצרים שיכילו יותר מ-800 מ"ג נתרן ל-100 גרם, 22 גרם סוכר ו/או 6 גרם שומן רווי.

בהמשך יוחמרו הקריטריונים. בין המוצרים שיסומנו באדום: גבינות מלוחות, דגני בוקר לילדים, רטבים (קטשופ), מוצרי בשר מעובד קפואים, חטיפים וממתקים.

הוועדה ממליצה גם להגביל שיווק ופרסום של מזון מזיק ולקדם רגולציה על התזונה במערכות החינוך השונות. עוד ממליצה הוועדה לקדם תזונה בריאה במפעלים גדולים המוזנים על ידי המדינה, לעודד יצרנים בינוניים וקטנים לייצר מזון בריא ולהעניק תמיכות ותמרוץ מענקי מחקר לעידוד ייצור מזון בריא באמצעות שיתוף פעולה בין מדענים ממשרדים שונים.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר במסיבת עיתונאים שכינס: "אני מברך על עבודת חברי הוועדה לאסדרת המזון, ואני מבקש להבהיר כי אנו נחושים להוביל שינוי בתזונה נכונה לאזרחי ישראל. השלב הראשון הוא העלאת מודעות הציבור לסכנות הכרוכות במזון לא בריא, ובהמשך גם לעודד צריכת מזון ראוי ובריא.

''אני מברך את התעשיינים וכל גורמי המשק ששותפים איתנו בתהליך הלאומי עליו הכרזנו למניעת תחלואה ולהביא לשינוי הרגלי התזונה בקרב הציבור''. לדברי ליצמן, נתוני הסוכר מצביעים על כך שישראל מובילה בצריכת סוכר פר נפש. ''משרד הבריאות נחוש בדרכו למגר את התופעה, במטרה לשמור על בריאות הציבור ומניעת תחלואה.

"זה האתגר המרכזי שלנו בתקופה זו ואני בטוח שיישום המלצות ועדת האסדרה במזון, בשיתוף כל הגורמים בתעשיית המזון, יביאו לשינוי המיוחל לטובת אזרחי ישראל", הוסיף השר.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "היום זו נקודת פתיחה חשובה בה מערכת הבריאות הישראלית לוקחת על עצמה אחריות נוספת. אורח חיים בריא ותזונה בריאה היה שמור עד כה לקומץ תזונאים ומיעוט רופאים ואחיות, ועוד כמה משוגעים לדבר.

''אנו הופכים את הנושא הזה היום לנחלת הכלל ולנושא מרכזי בשיח הציבורי בישראל. הזכות לאורח חיים בריא היא של כולם, והחובה שלנו כממשלה היא לייצר סביבה שמאפשרת את הבחירה הבריאה", הוסיף.