"אנחנו לא זזים מכאן. זה מטורף"

אביו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד הגיע עם כתב ערוץ 7 למצפה לזכר בנו וסיפר על התחושות הקשות לנוכח כוונת המינהל להרוס את המקום.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ז

כתב ערוץ 7 התלווה לאילן מורנו, אביו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, שביקר במצפה והאנדרטה שהוקמו בגוש עציון לזכר בנו וחברו סגן עזרא אשר ז"ל.

מורנו הגיע למקום על רקע החלטת בג"ץ להרוס את בתי שכונת נתיב האבות ביישוב אלעזר, כולל האנדרטה והמצפה שבמקום.

"אנחנו לא הולכים לשום מקום, לא זזים מכאן", מבהיר האב השכול כשהוא צועד לכיוון המצפה, אולי בפעם האחרונה לפני ההרס.

למצפה והאנדרטה מגיעים מבקרים רבים וקבוצות רבות מידי יום ואילן מורנו פוגש את אחד הילדים ומסביר לו על המקום ועל הנופלים.

עמנואל מורנו שנהרג בסוף מלחמת לבנון השנייה בעת ששימש כסגן מפקד סיירת מטכ"ל, נחשב לאחד הלוחמים הגדולים והאמיצים של הסיירת.

אביו מאמין שבביקור באנדרטה יש ערך מוסך מעבר לנוף: "זו תצפית הפוכה לנוף הפנימי. כל מי שעומד פה מסתכל לתוך תוכו ורואה את עם ישראל, רואה את הגבורה של אנשים שבנו את המקום כי רצו להנציח את הגבורה של האנשים שנפלו על אדמת ארץ ישראל עבור אדמת ארץ ישראל".

אילן מורנו
צילום: אלירן אהרון

את התצפית, הכוללת מרפסת מושקעת ואנדרטה עשויה אבן, בנה מני גרטלר שסיפר בראיון לערוץ 7 על הקמת המקום ועל הכאב מההחלטה להרוס אותו.

גם מורנו מזכיר את העבודה הקשה שהושקעה: "התצפית הזו היא מעשה ידיהם של חברים של אשר ושל עמנואל שרצו להנציח את חבריהם אבל לא במילים אלא ממש במעשי ידיהם והם עבדו קשה כדי לבנות את זה. מכל ההנצחות שהיו לעמנואל, והיו המון, אין אחת שדרשה ממישהו לעבוד במו ידיו. אני חושב שמני והמשפחה שלו השקיעו פה מאות שעות עבודה".

"זה קורע לי את הלב", אומר האב השכול בקול חנוק. "לכאורה אפשר להעביר ולפרק וכו', אבל הזלזול של המוסדות ברצון של אנשים להנציח את החיילים למרות שלא קיבלו סיוע ותקציב של המוסדות הממשלתיים והציבוריים".

מורנו מלין גם על התוצאות העגומות שיוליד ההרס: "מחר יבוא בולדוזר עם צו של בית משפט ויהרוס את זה. אין לאדמה הזאת שום יעוד אחר. כאן לא יעבור כביש, לא תבנה כאן שכונה, לא של יהודים ולא של ערבים, לא יבנה כאן שום דבר. ישאר כאן חור. עד היום הגיעו לכאן הרבה מאוד קבוצות של תלמידים והראנו להם את התצפית, מחר נראה להם את החור. איזה מוסר השכל יסיקו מזה?".

כאשר מורנו מביט החוצה מהמרפסת אל הנוף הנשקף הוא רואה גם את ההיסטוריה של עם ישראל: "כאן למטה עובר נתיב האבות, אפשר לראות את האבות שעוברים, את אברהם את יצחק ואת יעקב. אני רואה את השבטים ואת ההשתלשלות שלהם עד אלינו. להרוס את זה נשמע מטורף לגמרי, חולני".