שרת החוץ השבדית ואבו מאזן. בישראל היא לא רצויה
שרת החוץ השבדית ואבו מאזן. בישראל היא לא רצויה צילום: Fredrik Sandberg, רויטרס

האם ישראל הרשמית מחרימה ביקור של שרת החוץ השבדית? השרה, מרגוט וולסטרום, אמורה להגיע לביקור רשמי בישראל וברשות הפלסטינית ביום חמישי - אבל לא נקבעו לה פגישות עם אף אחד מבכירי המערכת המדינית.

טרם בואה, ביקשו בלשכתה של השרה לתאם פגישות עם ראש הממשלה, עם סגנית שר החוץ ועם שרים נוספים. בלשכה נענו כי לוחות הזמנים של כל האישים צפופים מאוד, ולא יתאפשר לקיים פגישה שכזו.

גורמים מדיניים אמרו כי למעשה מדובר בחרם על השרה, שאינה רצויה בישראל בשל התבטאויותיה הקשות נגדה.

בירושלים לא שוכחים את דבריה הקשים של שרת החוץ השבדית לפיהם מתקפת הטרור שהיתה בפריז בשנה שעברה, נבעה "מתסכול של המוסלמים באירופה על המצב של הפלסטינים שנגרם באשמת ישראל".

שבועות ספורים אחר כך היא האשימה את ישראל בהוצאות להורג ללא משפט של מחבלים המבצעים פיגועי דקירה. "אני דוחה ומגנה את פיגועי הדקירה. אני חושבת שזה נורא ואסור שזה יקרה, ולישראל יש זכות להגן על עצמה ולהבטיח את ביטחונה", היא אמרה והוסיפה: "באותו זמן, התגובה הישראלית אינה יכולה להיות - ואני אומרת זאת גם במקרים אחרים - כזו של הוצאות להורג ללא משפט או תגובה לא מידתית שמביאה למספר הרוגים גדול בהרבה בצד השני ממספר ההרוגים המקורי".

בשני המקרים, טענה שרת החוץ השבדית כי דבריה הוצאו מהקשרם, אבל העובדות הוכיחו שהיא אינה דוברת אמת.

במערכת המדינית לא מתרגשים יתר על המידה. כבר בשנה שעברה בוטל ביקור של וולסטרום בשל העובדה שאף גורם לא מצא זמן להיפגש עמה.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אף אמרה בראיון לערוץ 7 שנערך לפני כשנה כי ישראל סגרה את השער בפני הדיפלומטיה השבדית.

"דוגמא אחת קטנה וחשובה: שרת החוץ השבדית ביקשה לבקר בישראל לפני מספר חודשים ונענתה בשלילה. אנחנו לא פותחים בפניה את הדלת והיא לא תקבל ביקור רשמי כל עוד עמדותיה מבוטאות בצורה כל כך קיצונית", אמרה אז חוטובולי, וכנראה שדבר לא השתנה.