כל משפחה וסגנונה
כל משפחה וסגנונהצילום: שאטרסטוק

השינויים החברתיים שמתרחשים בחברה המודרנית משפיעים מאוד על מעמדם ותפקידם של הסבים והסבתות במשפחה המורחבת. מקומם של הסבים שונה ממשפחה למשפחה, והוא תלוי בציפיות של הסבים והילדים באשר למידת מעורבותם בחיי הזוג הצעיר.

המורכבות והרגישות במשפחה המורחבת היא רבה. אל המשפחה מצטרפים חתנים, כלות ונכדים - קשר בינדורי שמעניק לבנים ולנכדים חוויה של יציבות ולכידות ומעמיק את תחושת ההמשכיות. למעשה הסבאות מקיפה שלושה דורות: סבא, בן ונכד.

מספרת סבתא: "כשראיתי את התינוק נפעמתי מעוצמת הרגשות, יכולתי למצוא בפנים הקטנים את המשפחה כולה – הוריי, סבא וסבתא. חשבתי: הילד הזה הוא המשך של כל האנשים האלה, הוא חלק מהם, ממני. זאת חוויה שלא תיאמן".

לדורותיהם

המפגש של הסבא עם הנכדים הוא מפגש של דורות, ולרוב השפעתו חיובית. הסבא והסבתא מלווים ונשמרים בזיכרון כחוויה טובה שמהדהדת ממעמקים. זה הקול שמעביר חוכמת חיים, ידע מצטבר של דורות רבים. לא סתם אנחנו משתמשים באמרות ופתגמים של סבתא, תרופות סבתא, האוכל של סבתא.

פעם הסבים והסבתות היו אנשים מבוגרים ונחשבו זקנים, רחוקים מעולם הילד ותלותיים מבחינה בריאותית ופיזית, עם פערים ניכרים מבחינה מנטלית. סבא נחשב כבעל הסמכות, ראש השבט. היום הסבים והסבתות מחוברים לעידן המודרני. הם נראים צעירים ומתנהגים כצעירים, ורוצים להרגיש ולהידמות לצעירים. הם ניידים, מחוברים לאמצעי התקשורת החכמים ולטכנולוגיה המפותחת, מה שמקרב אותם מאוד לעולמם של הנכדים.

בתעסוקה מתמדת

סבא וסבתא בשנות ה‑60 פלוס הם רק באמצע הדרך. הם בשיא הקריירה המקצועית, יש להם מעגל חברתי והם דואגים לבריאותם ומטפחים את כושרם הגופני. עולמם עשיר ומלא תוכן מספק, הם מגשימים את עצמם לצד המשפחה המתרחבת, יש להם שאיפות לעשות עוד הרבה דברים בשביל עצמם וקשה להם לוותר על הצרכים האישיים שלהם.

לפיכך הם לא תמיד פנויים לעזור לילדים הנשואים שעובדים שעות רבות ומצפים מהוריהם לעזרה עם הנכדים. הציפיות הללו יוצרות כעסים הדדיים, אלה רוטנים על כך שאינם מקבלים עזרה ואלה מרגישים שתובעים מהם דרישות מוגזמות.

עיצוב אישי

תפקיד הסבאות הוא צומת מאוד משמעותי במעגל החיים של האדם. בדרך כלל הסבים מגיעים למעמד הזה כשהם בשלב של סיפוק ומלאות בחייהם. ההתייחסות שלהם לנכדים ריאלית ומתונה, קל להם לבנות איתם מערכת יחסים טובה, להעניק מעצמם, לשחק איתם ולחפש דרכים יצירתיות ליהנות מהנכדים ולהעשירם.

המרכיב הרגשי הוא גורם מאוד משמעותי בקשר שבין הסבא והנכד. הקשר הזה מעורר רגשות חיוביים כלפי הנכדים, המון פינוק ואהבה, קבלה ותמיכה רגשית. מאידך, גם הסבים מקבלים הרבה הנאה, חום ורגש מהנכדים.

על אף התרומה הרבה של הסבים יש גם לא מעט חששות, התלבטויות ודילמות מורכבות ביחס למעורבות שלהם בחינוך הנכדים. בגלל ניסיון החיים שלהם, לעתים יש להם ביקורת כלפי החתנים והכלות שלא תמיד מתנהלים לפי הציפיות, וכך נוצרת אווירה מתוחה במשפחה.

באופן כללי למרבית הסבים יש מעורבות גדולה בחיי הבנים והנכדים. לתפקיד הסבא אין הגדרה ברורה, וכל משפחה מעצבת אותו לפי סגנונה. לזיכרונות העבר והקשר שחוו כנכדים עם הסבים שלהם וכן להתנסות שלהם כהורים יש השפעה רבה על מעמדם ומקומם של הסבים, בנוסף לאישיותם הייחודית שקובעת את דפוס יחסי הגומלין.

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי