"קרי אובססיבי לגבי ההתנחלויות"חזקי ברוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב הערב (רביעי) לנאומו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

"הנאום של מזכיר המדינה ג'ון קרי הוא אכזבה גדולה. הוא עוסק באופן אובססיבי בנושא ההתנחלויות בארץ ישראל. במקום לעסוק בשורש הסכסוך - הסירוב להכיר במדינה היהודית בגבולות כלשהם".

"הופתעתי. זה מה שיש לשר החוץ של ארה"ב, המעצמה הכי גדולה בתבל - להתמקד בו כאחד הנאומים המסכמים שלו - ובמשך שעה שלמה הוא תוקף את הדמוקרטיה היחידה השומרת על היציבות במזרח התיכון, הוסיף נתניהו.

הוא אמר כי "קרי יוצר משוואה מוסרית מזויפת בין בניית בית בירושלים לבין טרור שמכה בחפים מפשע".

עם זאת הוסיף, "אנחנו אסירי תודה לסיוע הכספי שקיבלנו מן הממשל. אבל עלי להדגיש את האכזבה הרבה מנאום קרי".

מוקדם יותר, אמר מזכיר המדינה בנאומו כי "ראש הממשלה נתניהו תמך, גם באופן פומבי, בפתרון שתי המדינות. אבל הקואליציה שלו היא הכי ימנית בהיסטוריה הישראלית. היא מחויבת להתנחלויות ומובילה לכיוון ההפוך, של מדינה אחת. היא פועלת באופן שיטתי".

קרי שילב בדבריו גם ציטוטים של שרי ממשלה וטען כי הדבר מוכיח על הקצנה ישראלית.

הוא התייחס לצד האמריקני ואמר, "הנשיא אובמה היה מחוייב לכל אורך הדרך לביטחון ישראל. פיתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להבטיח שישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית. הדרך היחידה להבטיח שהפלסטינים יחיו בכבוד - וחשובה גם לקידום האינטרסים של ארה"ב באיזור".

קרי טען כי "שני הצדדים צריכים לפעול בעת הזאת כדי לקרב את השלום. צריך לומר את האמת שהיא אינה נעימה - כי מה שמתרחש כרגע לא טוב לאף אחד. העבודה שלי היא להגן על ארה"ב והאינטרסים שלה. יש מי שחושבים שהידידות בינינו לבין ישראל כוללת יציאה נגד העקרונות שלנו".

הוא ניסה להסביר מדוע ארה"ב נמנעה בהצעה באו"ם והבהיר, "ההצבעה שלנו היתה בהתאם לערכים שלנו וגם לאלו של ישראל. הצבענו כך למען עתיד ישראל".

לדבריו, "לא היה ממשל שעשה יותר עבור ישראל כמו זה של אובמה. נתניהו עצמו אמר שהתמיכה היתה חסרת תקדים. עמדנו איתן מול הצעות לחרמות על ישראל. תמכנו ביטחונית בישראל".