ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הטעתה את הכנסת, ולא בפעם הראשונה, לגבי מספר הנשים שנרצחו בשנה האחרונה.

בישיבת ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת בשבוע שעבר (30.1.17) שדנה בהצעת חוק של גלאון אשר נועדה להפעיל לחץ על קציני משטרה לעצור את מי שטוענים נגדם כי הפרו צווי הגנה, טענה גלאון כי בשנת 2016 נרצחו 20 נשים.

המספר מצוץ מן האצבע.

ח"כ גלאון אמרה כי: "בשנת 2016 נרצחו 20 נשים... חלק מאותן נשים שנרצחו... חלק מאותן נשים שהותקפו ב-2016, הותקפו ונרצחו ע"י גברים שהפרו צו הרחקה... או שהפרו את צו ההגנה שניתן לבנות זוגם".

בהמשך טענה כי מתוך כ-2,500 צווי הרחקה שהוצאו ב-2015 נגד גברים, 515 הופרו.

גלאון לא מסרה אסמכתאות לאף אחת מהטענות הללו.

על פי נתוני המשטרה הרשמיים שנמסרו לערוץ 7, מספר הנשים שנרצחו ע"י בני זוג ובני זוג לשעבר ב-2016 הוא שמונה (8). גם מהמדור המיוחד באתר "הארץ" שעוקב אחרי הסטטיקטיקות הללו מקרוב, עולה כי נרצחו 8 נשים ע"י בני זוג, ארבע מהן בידי ערבים מוסלמים (כולל תהילה נגר ז"ל). כלל רציחות הנשים ע"י קרובי וקרובות משפחה (כולל ע"י בנות, בנים ואחיות, ובמסגרת רציחות "על כבוד המשפחה" במגזר המוסלמי), לא מגיעות ל-20 נשים.

נציין עוד כי ההסתברות שגבר יהודי-ישראלי ותיק ירצח את אשתו בשנה נתונה עומדת על פחות מאחד למיליון.

גלאון הבהירה כי לצערה, היא נאלצה להשהות את תכניתה להקמת מכלאות עבור גברים ישראליים – שהקמתן היתה מתחייבת אילו הוחלט לעצור את כל מי שהפר צו הגנה עד תום ההליכים נגדו (ולא רק למספר ימים). גירסת הפשרה של החוק, שאותה קידמה לקריאה שנייה ושלישית בישיבה ב-30.1, תחייב את קציני המשטרה לתת נימוקים לכל החלטה שלא לעצור מפירי צווי הגנה, אך לא תחייב שהמעצר יהיה עד תום ההליכים.

חלום המכלאות יחכה

"אני הייתי רוצה שהמשטרה תעצור כל גבר שמפר צו הגנה", הבהירה. "ולפרוטוקול אני הייתי אומרת שגברים שמפרים צווי הגנה, לא בפעם הראשונה, היה צריך להכניס אותם לאיזה מתקן מעצר, כאילו עד תום ההליכים, אבל זה כנראה לא יקרה".

ברקע הצעת החוק עומד ככל הנראה הרצון של הממסד הפמיניסטי לאפשר לנשים להביא למעצר ממושך של בני זוג ובני זוג לשעבר גם ללא כל הוכחה כי עברו עבירה כלשהי. לשם כך הן מנסות ליצור מנגנון אשר יעקוף ככל הניתן את ההליך הפלילי, המצריך בדרך כלל הבאת ראיות ועדויות, ואשר מערב אנשי משטרה, שהם ברובם גברים. צווי ההגנה ניתנים במסגרת הליך אזרחי ע"י שופטי משפחה, שרובם נשים, ובמקרים רבים הם אף ניתנים במעמד צד אחד בלבד.

המטרה היא ככל הנראה לאפשר לאישה לקבל צו הגנה משופטת בית משפט למשפחה אז לטעון במשטרה שהצו הופר, ובכך להביא למעצר הגבר גם ללא ראיות לאלימות מצידו, או להפרה של הצו.

נציין כי גם בשנה שעברה טענה גלאון בכנסת כי בשנת 2014 נרצחו 17 נשים ע"י בני זוג ובני זוג לשעבר, כאשר גם המספר הרשמי לגבי השנה ההיא היה 8.

ביקשנו מח"כ גלאון את המקור לטענתה כי ב-2016 נרצחו 20 נשים. נביא את תגובתה, אם וכאשר תתקבל.