מנדלבליט
מנדלבליט צילום: עמית שאבי, פול, פלאש 90

עו"ד אורי ישראל פז שהגיש לפני למעלה משנתיים את העתירה נגד משחקי כדורגל בשבת בשם התנועה למדינה יהודית, אומר לערוץ 7 כי תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפיה אין לשנות כרגע את הסטאטוס קוו היא מעין נתינת פרס לגנב.

"האם עבריין שבמשך שנים נוהג לפגוע בשעות המנוחה בשבת צריך לקבל עידוד ולהמשיך? הטענה שמדובר בסטאטוס קוו היא טיעון נפסד, כי במשך עשרות שנים שיחקו בשבת ללא היתר. זכותו של עובד לא לעבוד בשבת אלה, הם חוקי שעות המנוחה. בג"ץ משנות התשעים כבר קבע שעל שחקני כדורגל חלים כל דיני העבודה".

לדבריו היו תקופות ארוכות שבהן משחקי הכדורגל לא התקיימו בשבת, "משחקים בליגה הלאומית לא היו בשבת במשך שלוש שנים, עד לפני כשנתיים, אבל בגלל שערוץ הספורט רצה לשדר בלייב בשבת הם חזרו לשחק בשבת.

"אנחנו פנינו לפני שנתיים לבית הדין לעבודה שקבע שהעסקת השחקנים בשבת בניגוד לרצונם אסורה, גם התאחדות הכדורגל הסכימה עד שעופר עיני הצהיר שהם ישביתו את הכדורגל אם לא יהיו משחקים בשבת. שרת התרבות הקימה אז ועדה שלא הגיעה למסקנות ולכן עתרנו לבג"ץ".

עו"ד פז סבור שתשובתו של היועץ מנדלבליט חרגה מהסמכות, "הוא לא מוסמך לתת תשובות שמנוגדות לבית הדין לעבודה. יש לנו סקר של למעלה מ-67 אחוזים בקרב שחקני ליגת העל שלא רוצים לשחק בשבת. הם רוצים להיות בבית עם המשפחה וצר לי שדווקא היועץ המשפטי נותן גיבוי לעברייני חוק. הסיבה היחידה שאותם שחקנים לא מצטרפים לעתירה היא החשש מפגיעה בקרירה, הם מאוימים שלא ליטול חלק במאבק הזה".

לדבריו המשחקים בשבת מרתיעים אנשים דתיים להצטרף לענף, "יש הרבה מאוד אוהדים ושחקנים בפוטנציאל שלא מגיעים לענף הזה בגלל המשחקים בשבת, אני תמה גם על היועץ המשפטי לממשלה שהוא אדם דתי וחובב כדורגל, מדוע שלא נאפשר לשומרי שבת להגשים את עצמם גם בענף הזה".