לוותר על הערעור, להתמקד בחנינה

המשפטן ד"ר חיים משגב משוכנע שאלוף הפיקוד יחון את החייל, "חבל לבזבז זמן על ערעורים, תנו לפצע להגליד".

בני טוקר , כ"ה בשבט תשע"ז

 אזריה בבית המשפט
אזריה בבית המשפט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשפטן ד"ר חיים משגב מעריך בראיון לערוץ 7 כי החייל אלאור אזריה שנשלח ל-18 חודשי מאסר, לא ישב ימים רבים בכלא הצבאי.

"גם אם הוא יהיה מאחורי סורג ובריח זה יהיה לזמן קצר ביותר כי שהמערכת הצבאית בראשות אלוף הפיקוד יחונו אותו, גם אם הוא לא מביע חרטה", אומר משגב. ''אני מכיר מקרים דומים מהעבר שגם אם אדם ממשיך וכופר באשמתו עדיין יש מקום לשקול את שחרורו. אני קורא כאן לכולם לתת לפצע להגליד ולהפסיק את העניין הזה".

לדבריו אין מקום להגיש ערעור אלא להתמקד בבקשת חנינה, "אני מבין שגם על הסנגורים של אלאור מופעלים לחצים כולל לחצים פוליטיים להמשיך לגלגל את העניין והם לא חופשיים לגמרי, אבל אני לא בטוח שזה האינטרס של אלאור. צריכים לשים כאן נקודה ולפנות בבקשת חנינה לאלוף הפיקוד ואם לא לאלוף הפיקוד אז לרמטכ"ל, ולשים את הפרשה מאחורינו. חבל לטחון דברים בבית הדין לערעורים".

ד"ר משגב טוען כי יחסית למשפט השדה שנערך לאזריה, גזר הדין הוא קל. "מדובר בגזר דין מתון ביותר בהתחשב בסוג העבירה שבה הורשע אלאור. כנראה השופטים הבינו שמדובר בחייל מצטיין שנקלע לסיטואציה בלתי אפשרית והקלו.

"השופטים ניסו להלך בין הטיפות ולשדר מסר שמצד אחד אסור לעשות דבר כזה, מצד שני הם מבינים שמדובר בחייל צעיר שמגיע לזירה שבה נדקר חברו ועושה את מה שעושה. קשה לומר שיש כאן בגזר הדין מסר לצד זה או לצד אחר".

לדבריו התקרית בחברון לא היתה צריכה להגיע לערכאות שיפוטיות, "זה היה צריך להיפתר במישור המשמעתי ולא להגיע לחקירת מצ"ח ולמשפט פומבי ומתוקשר שגרם נזק לצה"ל, לחברה האזרחית וגם לרצון שלנו להילחם במחבלים מתאבדים שיוצאים להרוג יהודים.

''הייתה כאן טעות בשיקול הדעת של כל הנוגעים בדבר. זה לא היה צריך להגיע למעורבות של פוליטיקאים, כמו שר הביטחון שנהג כפי שנהג וראש הממשלה שהתקשר למשפחה ושלי יחימוביץ' שאמרה שצריכים לחון אותו", מוסיף ד"ר משגב.