הבית הלבן
הבית הלבן צילום: רויטרס

אתמול דווח כי סבסטיאן גורקה, אשר אמור היה לשמש כאחד מיועציו של הבכירים של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יאלץ לעזוב את התפקיד.

הסיבות לכך אינן ברורות – ייתכן שגורקה לא קיבל את הסיווג הבטחוני הנדרש בכדי לשמש בתפקיד – והן קשורות כנראה לטענות לפיהן גורקה מזדהה עם ארגון אנטישמי.

ההאשמות צצו תחילה בבלוג השמאלני Lobelog, שהבחין בכך שגורקה ענד בהזדמנויות שונות – כולל בעת השבעתו של טראמפ כנשיא – את המדלייה של "מסדר האמיצים" (Vitézi Rend) שנוסד ע"י המנהיג האנטישמי ההונגרי מיקלוש הורתי ב-1920.

ואולם, קיימת מחלוקת חריפה בין יהודים בארה"ב, לגבי הקביעה שהמדליה אכן מעידה על הזדהות אנטישמית. יהודים המזוהים עם הימין טוענים שגורקה הוא ידיד ישראל מובהק וכי הדיווחים לגבי משמעות המדליה ואמירותיו של גורקה לוקים בחסר ואף מעוותים את דבריו.

באשר ל"מסדר האמיצים", גורקה ומגיניו – שכוללים, בין היתר, את ארגון ציוני אמריקה ואת בעל הטור המשפיע דיוויד גולדמן – מסבירים שגורקה עונד את הסיכה מתוך כבוד לאביו המנוח, שקיבל אותה בשנות ה-70. אלא שאביו של גורקה – פול גורקה – לא קיבל את המדליה מ"מסדר האמיצים" המקורי, שכן הוא נולד ב-1930, והמסדר פורק ע"י השלטונות הקומוניסטיים עם כיבוש הונגריה ע"י ברית המועצות, במלחמת העולם השנייה.

לדברי גורקה ותומכיו, המדליה הוענקה לפול גורקה ע"י מסדר חדש בעל שם זהה למסדר המקורי, שהוקם ע"י גולים הונגריים לאחר הכיבוש הקומוניסטי. האות ניתן מתוך הערכה לפעילותו של פול גורקה במחתרת האנטי-קומוניסטית. פול גורקה נעצר ועונה ע"י המשטר הקומוניסטי בשל פעילותו זו והוא הוגלה מהונגריה ב-1956.

האשמה נוספת הוטחה בגורקה באתר השמאל היהודי "פורוורד", שטען כי גורקה הביע תמיכה בהקמת מיליציית "המשמר ההונגרי", בראיון שהעניק לפני כעשר שנים בתחנת טלוויזיה הונגרית. האשמה זו מבוססת ככל הנראה על עריכה מטעה של הראיון. לטענת מגיניו, גורקה לא הביע תמיכה בהקמת המיליציה והדגיש כי אין כל קשר בין המפלגה שהוא תומך בה לבין המיליציה.