חודש שכולו אור
חודש שכולו אור צילום: שאטרסטוק

חודש אייר הוא חודש הספירה. מתחילתו ועד סופו אנחנו סופרים לעומר. במקורות פנימיים ישנה השוואה בין ספירת העומר לספירת ז' נקיים. בכך עם ישראל כולו הופך לאישה שממתינה להיטהר ולהתייחד עם בעלה.

שלב הספירה וההמתנה איננו קל. בשלב זה, הציפייה גורמת לכך שהימים מאבדים את חשיבותם וערכם, בגלל העתיד שאנחנו סופרים אליו. הילדים קוראים לספירה זו "ספירת הגומר". כמה ימים יש עד שגומרים ללמוד?

אובדן ערך הימים עד ליעד הוא אובדן משמעותי ומתסכל. כל כמה שהיעד חשוב, חשובה גם הדרך, ואיננו רוצים לאבד אותה.

לכל יום יש שם

אם נשים לב, ספירת העומר איננה ספירה מהיעד, איננו סופרים ימים משבועות ליום הנוכחי. אנחנו סופרים כל יום בפני עצמו, ומציינים את מספרו הייחודי, בימים ובשבועות. על ידי כך אנחנו שמים לב ליום, כמו שהוא נמצא בתוך ימי הספירה.

פרט לספירה, משמעות המילה לספור היא גם לספר סיפור, וכן להאיר מלשון ספיר. בספירת העומר אנחנו נותנים ליום שם, מספרים עליו סיפור ומאירים אותו. על ידי כך, ההמתנה לא מוחקת את חשיבות הזמן ההווי, אדרבא, היא נותנת לו צביון ותוקף.

כגודל הציפייה

נחזור לאישה שסופרת את ימיה הנקיים. כל יום שעובר עליה, הוא נקודת זמן במעבר שהיא חווה בין ימי האיסור במגע לימי ההיתר. כל יום מספר על הדרך שהיא ובן זוגה עושים לקראת הייחוד ביניהם, וככל שהזמן מתקדם לכיוון היעד, הציפייה עולה.

במעגל החודשי של הזמן הנשי ימי הנקיים נותנים עומק וגעגוע, חשיבות וייחול, לקשר הזוגי שנתפס כמובן מאליו ולא מתחדש.

אור הספירה

ישנו רמז על חודש אייר שהוא מסוגל לרפואות, והוא לפי ראשי התיבות של שם החודש, "אני ה' רופאך". הרפואה היא תהליך ארוך, שבו ישנה התחדשות ופעילות של כוחות הגוף. היעד של פעילות זו הוא בריאות שלמה וחיוניות מחודשת.

כשיצאנו ממצרים, היינו צריכים להתרפא מהמחלות של מצרים, שהיא הרחם הפונדקאית של עם ישראל. רפואה זו אורכת זמן. היא מלווה בהמתנה. היא כוספת ליעד של מפגש מחודש ובריא. היא גם מתבוננת בכל יום ויום, מה הוא נותן, מה הוא מאיר, מה הסיפור שלו בתיקון הפנימי שלנו.

חודש אייר הוא כולו מאיר באור הספירה, לעומת החודשים ניסן וסיוון שבהם רק בחלק מהחודש סופרים לעומר. הוא נקרא זיו על שם זיווה של השמש, שבחודש זה היא מאירה, ואינה לוהטת כבחודשי הקיץ. האור הפנימי של הספירה משתקף באורה של השמש.

בהיסטוריה של עם ישראל אנחנו מגלים שלושה תאריכים מיוחדים בחודש זה. ל"ג בעומר, שבו הפסיקו תלמידי ר' עקיבא למות והוא יום ההילולה של רשב"י, וכן יום העצמאות ויום שחרור ירושלים והמקומות הקדושים.

אורם של הימים האלו, מעבר למהותם העצמית, הוא אור הדרך. הדרך לגילוי פנימיות התורה והדרך לעצמאות וריבונות מחודשת בארץ ישראל. עם ישראל, בכמיהתו הגדולה לאיחוד משותף עם ה' יתברך, זוכה בחודש אייר לגילויים עליונים של מפגש, של מימוש הקשר.

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי